Książki
14.9
PLN
To, co najważniejsze
To, co najważniejsze
tłum: Krzysztof Kurek
ilustr.: R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo: Promic
seria: pomocne elfy
ISBN: 978-83-7502-805-8
oprawa: miękka
format: 190 x 190 mm
liczba stron: 32
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 14,90 zł

Dane techniczne

ilustr. R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo Promic
seria pomocne elfy
ISBN 978-83-7502-805-8
oprawa miękka
format 190 x 190 mm
liczba stron 32

Jednym z najcenniejszych darów, jakie możemy przekazać dzieciom są wartości pomagające im wykształcić własne poczucie tego, co jest naprawdę ważne, co tak naprawdę powinno się liczyć w życiu.
W książce To, co najważniejsze John Mark Falkenhain, benedyktyn i dyplomowany psycholog, pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym zastanowić się nad tą kwestią, zwłaszcza w odniesieniu do skomplikowanego współczesnego świata, w którym tak łatwo się zagubić. Ale właśnie w takim świecie warto szczególnie pielęgnować niezmiennie dobre wartości, takie jak wzajemny szacunek, życzliwość wobec bliźniego, przyjaźń i miłość.

DRUKUJ OPIS

Posłuchaj, o książce rozmawia Marcin Durejko z Natalką i Stasiem https://www.wopisie.pl/1_3_64_to-co-najwazniejsze.-czyli-o-co-w-zyciu-warto-dbac.html

 

Jako rodzice mamy wiele zadań, ale jednym z najważniejszych jest właśnie przekazywanie wartości. Droga, którą w przyszłości będzie podążało nasze dziecko zależy od wartości, które wyniesie z rodzinnego domu. To od nich zależy postawa wobec świata, innych ludzi, samego siebie... Kształtowanie systemu wartości naszych pociech to z jednej strony nasz codzienny wysiłek, z drugiej coś, co pomaga nam w wychowaniu. Kształtuje charakter. Wyznacza granice. Porządkuje świat. Określa cel w życiu. Także warto wychowywać ku wartościom, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. W codzienności nie brakuje sytuacji, które sprzyjają przekazywaniu wartości. Nie bez znaczenia jest nasza postawa spójna z tym, co przekazujemy dzieciom i jakość więzi w rodzinie.

W wychowaniu ku wartościom mogą pomóc książki. My wspomagamy się mądrą i piękną serią "Pomocne elfy" Wydawnictwa Promic. Za stworzonymi przez ilustratora R. W. Alleya uroczymi stworzeniami stoją specjaliści (psycholodzy, terapeuci, pedagodzy, doświadczeni rodzice i dziadkowie), którzy wspierają nas rodziców w wychowaniu ku wartościom. Wszystkie tytuły z serii poruszają ważne tematy, o czym możecie się przekonać TU. Tym razem rozważania elfów skłaniają nas do refleksji nad tym, co dla nas jest najważniejsze. W słowie i obrazie pokazują wartości, na których powinniśmy budować życie nasze i naszych dzieci. Z pierwszej tylko ilustracji na okładce odczytujemy co jest ważne. Wspólnota, ciepły posiłek, dar z siebie...
W kolejnych rozważaniach i obrazach elfy wskazują na jeszcze inne wartości. Zanim jednak to... na początku zachęcają małych czytelników do zastanowienia się nad tym, co jest dla nich naprawdę ważne i podpowiadają, jak do tego dojść Okazuje się, że jest to bardzo proste. O to, co jest dla nas istotne dbamy i nie wyobrażamy sobie, żebyśmy to stracili. Zwyczajnie nie potrafimy bez tego żyć. Podoba mi się, że Autor nie neguje przywiązania dzieci do rzeczy, chociażby ulubionych zabawek. Nie ma chyba dziecka, dla którego nie byłaby ważna ulubiona przytulanka. Tygrys ma swojego Miśka Zdziśka. Ja do dziś z bólem wspominam ukochaną pacynkę, którą zgubiłam jako przedszkolak. Podkreśla jednak, że nadrzędną wartość nad przedmiotami mają ludzie i relacje z nimi. Idzie jeszcze dalej wskazując, że każdy z nas jest ważny, dla ludzi którzy nas kochają, a przede wszystkim dla Boga. Choć od lektury minęło już kilka dni, nadal wybrzmiewa mi w sercu przesłanie pomocnych elfów: Jesteś ważny i wręcz nie ma takiej możliwości, żebyś swoją wartość stracił. O tym powinniśmy pamiętać każdego dnia i mocno zaszczepić tą myśl w sercach dzieci. Elfy nie poprzestają na wskazaniu wartości ich zdaniem najważniejszych i zachęceniu do stworzenia własnej listy. Przypominają też, jak ważne jest docenianie tego co mamy, dbanie o wszystkie ważne rzeczy i relacje, wyrażanie wdzięczności, a przede wszystkim dzielenie się z innymi. W codzienności często zapominamy o tym, jakimi jesteśmy szczęściarzami nie musząc martwić się o posiłek, dach nad głową, obecność bliskich. A wystarczy rozejrzeć się dookoła czy wejść na jeden z profili społecznościowych, żeby zobaczyć ilu ludzi jest w potrzebie, bo brakuje im tego, co najważniejsze... zdrowia, jedzenia, miłości. Dzielmy się tym wszystkim z innymi (jeden z pomysłów na końcu wpisu :)
Ostatnie miesiące w szczególny sposób pokazały nam, co w życiu jest najważniejsze. Ograniczenia sprawiły, że doceniliśmy wolność. Puste miejsca przy świątecznym przypomniały, jak ważni są dla nas bliscy. Utrudniony dostęp do lekarzy sprawił, że zaczęliśmy drżeć o zdrowie. Utrudnienia w dostępie do sakramentów przypomniały, jak ważny jest w naszym życiu Pan Bóg. Pamiętajmy o tym wszystkim, co ważne na co dzień i przekazujmy to naszym dzieciom. A pomysłowe elfy mogą być świetnym przewodnikiem dla nas i naszych dzieci po tym, co najważniejsze.

autorka bloga tygrysmamatuitatatu.blogspot.com

Pomocne Elfy towarzyszą nam już od dawna. Wiemy, jak "Cudowne Boże Narodzenie" rozjaśnia każdego roku nasze zimowe dni. Pozycja "O wybaczaniu" czy "Presja rówieśników" to wyjątkowa pomoc w zrozumieniu wielu ważnych spraw, a współczesne problemy i zagrożenia związane z elektroniką poznaliśmy w książce "Oderwij się od technogadżetów".

Dzisiaj przyszedł czas podsumowujący "To, co najważniejsze", czyli dowiemy się, o co warto dbać w naszym życiu. Wartość to pojęcie względne i autor tłumaczy dzieciom jej znaczenie na konkretnych przykładach. Pamiątki, kolekcje, ważne przedmioty, ale przede wszystkim uczucia, bliskie osoby i wzajemne relacje. Jest o tym, że "ważność" się zmienia, zwłaszcza jeśli dotyczy przedmiotów czy zainteresowań. Zmienia się wraz z dorastaniem, jak i różni się w przypadku osób. To, co dla kogoś jest istotne, dla Ciebie może być bez znaczenia. I odwrotnie. Ta lekcja empatii przyda się wielu małym czytelnikom.O tym, że warto się dzielić i okazywać wdzięczność za to, co mamy. O tym, że nigdy nie powinniśmy myśleć o sobie jako o kimś mało wartościowym. I o pewnej liście, na której możemy umieścić to, co najważniejsze.
Jak zwykle Pomocne Elfy zaskakują nas swoimi pomysłami i trafionymi zagadnieniami. Każdy rozdział to czytelny przekaz, który podsumowuje niezwykle istotne treści. Wypunktowane i ujęte w odpowiednie słowa, pozostają z nami na długo, po zamknięciu niewielkiej książeczki, do której warto wracać wielokrotnie. Również w chwilach zwątpienia w sens, wartość swoją czy tego, co robimy. Doskonała lektura, jaka powinna towarzyszyć młodym czytelnikom w okresie małych i większych buntów, problemów w grupie czy w rodzinie, a także wtedy, gdy poczują się samotni. Bo jeden z rozdziałów, skutecznie tę samotność i poczucie bezsensu rozproszy. Książeczka jest doskonałą "bazą" do tworzenia własnych priorytetów w życiu i świetnie podsumowuje To, co najważniejsze.

Iwona Daniel

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
To, co najważniejsze

John Mark Falkenhain

OPIS

Jednym z najcenniejszych darów, jakie możemy przekazać dzieciom są wartości pomagające im wykształcić własne poczucie tego, co jest naprawdę ważne, co tak naprawdę powinno się liczyć w życiu.
W książce To, co najważniejsze John Mark Falkenhain, benedyktyn i dyplomowany psycholog, pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym zastanowić się nad tą kwestią, zwłaszcza w odniesieniu do skomplikowanego współczesnego świata, w którym tak łatwo się zagubić. Ale właśnie w takim świecie warto szczególnie pielęgnować niezmiennie dobre wartości, takie jak wzajemny szacunek, życzliwość wobec bliźniego, przyjaźń i miłość.SPIS TREŚCI
FRAGMENT KSIĄŻKI
Sklep internetowy Shoper.pl