Książki
14.9
PLN
Presja rówieśników. Poradnik jak żyć w zgodzie ze sobą
Presja rówieśników. Poradnik jak żyć w zgodzie ze sobą
autor: Jim Auer
tłum: Krzysztof Kurek
ilustr.: R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo: Promic
seria: pomocne elfy
rok wyd.: 2019
ISBN: 978-83-7502-709-9
oprawa: miękka
format: 190 x 190 mm
liczba stron: 32
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 14,90 zł

Dane techniczne

ilustr. R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo Promic
seria pomocne elfy
rok wyd. 2019
ISBN 978-83-7502-709-9
oprawa miękka
format 190 x 190 mm
liczba stron 32

Nie być gorszym, nie być innym, nie wyróżniać się - oto wyzwania, którym próbuje sprostać dziecko, by zasłużyć na akceptację rówieśników, by zyskać ich uznanie. Tylko, co zrobić, gdy te "wyzwania" kłócą się ze zdrowym rozsądkiem, gdy są sprzeczne z pragnieniami młodego człowieka, niezgodne z tym, czego uczą rodzice, co zwyczajnie dziecko uznaje za dobre? Pomocne elfy ruszają z odsieczą! Podpowiadają jak nie ulegać presji rówieśników, jak obstawać przy swoim i jak mówić: "Nie"!

DRUKUJ OPIS

Różne rodzaje presji
Naciśnij jedną dłonią drugą. To jest właśnie coś, co można nazwać presją. To napięcie, które odczuwasz w rękach.
W swoim wnętrzu możesz odczuć inny rodzaj presji – związanej z twoimi emocjami. Kiedy pragniesz wygrać mecz albo zdobyć jakąś nagrodę, czujesz takie napięcie. Podobnie jest, gdy w szkole chcesz dobrze wypaść na sprawdzianie.
Presja czasem jest potrzebna. Bywa dla nas dobra, bo motywuje do działania. Jednak, kiedy popycha nas w niewłaściwym kierunku, jest po prostu zła.

Przeczytaj dłuższy fragment „Presja rówieśników” »

Któż z Nas dorosłych, będąc w wieku młodzieńczym, nie uległ presji rówieśników, ręka do góry! Myślę, że niemożliwym jest zupełne, stuprocentowe niepoddanie się takiej presji w pewnych sytuacjach, ale możliwym oraz potrzebnym jest uświadomienie granic takowej presji. Ważne jest to, aby młody człowiek nigdy nie zatracił swej asertywności do tego stopnia, aby później tego żałować.
Presja rówieśników. Poradnik, jak żyć w zgodzie ze sobą to książka, która pokaże dziecku jak być asertywnym i jak zweryfikować to, że dana presja ze strony rówieśników może być nad wyraz szkodliwa i może przysporzyć nieprzyjemnych kłopotów.

Książka wykonana jest w sposób bardzo estetyczny. Barwne ilustracje urzekają swą prostotą. Każdy obrazek trafnie nawiązuje do przedstawianej treści.

Książeczka pomoże dziecku nie zatracić swojej tożsamości w środowisku rówieśniczym. Podpowie jak pozostać sobą, a przy tym samym zdobyć szacunek otoczenia.

Osobiście uważam, że to obowiązkowa publikacja dla każdego młodego czytelnika. Publikacja w przejrzysty i ciekawy sposób porusza temat trudny i skomplikowany. To książka, która uczy emocji i pomaga zrozumieć niełatwe kwestie związane z własnym "ja".

Vademecum Mamy

Presja rówieśników - temat, który możemy na bieżąco śledzić, jeśli mamy w domu młodych uczniów, a nawet, gdy jesteśmy rodzicami maluchów lub dorosłych już dzieci, media co jakiś czas podejmują ten trudny temat, informując nas, jak wygląda współczesne szkoła i środowisko młodych ludzi. Jest inaczej, aniżeli jeszcze dwadzieścia lat temu, ale presja była przecież zawsze.
Każdy z nas pamięta chęć dołączania do grup, jakie tworzyły się w szkolnych klasach. Każdy z nas może wymienić chociaż jeden przypadek ze swojej młodości, kiedy zaobserwował pewnego rodzaju wykluczenia z takich grup. Przyjaźnie, które przetrwały trudne chwile albo poległy na fali zmiany szkoły, środowiska czy miejsca zamieszkania. Każdy młody człowiek, chociaż nie zawsze się do tego przyznaje, chce być akceptowany, lubiany i miło widziany w towarzystwie rówieśników. To domena młodego wieku, poszukiwań własnego "ja" i utwierdzania oraz budowania poczucia wartości.
Książeczka "Presja rówieśników" to idealny poradnik właśnie w tych tematach. Znajdziecie tutaj przystępnie wytłumaczone sytuacje, które niejednokrotnie gnębią młodego człowieka. Kim jestem, czego potrzebuję, dlaczego nie zawsze jest tak, jak sobie wymarzę? Setki pytań i wątpliwości. Czy powszechna akceptacja jest mi niezbędna? A może wystarczy mały krąg zaufanych i sprawdzonych przyjaciół? Popularność w szkole i wśród rówieśników, czy to coś wartościowego?
Czy presja zawsze jest zła? Oczywiście, że nie! Jeśli chodzi o przekonywanie i nakłanianie do rzeczy, w które wątpisz, a Twoi przyjaciele mówią, że potrafisz. To też przecież rodzaj presji, ale wyjątkowo pozytywnej, bo uwierzyć w siebie jest często trudniej, niż zwątpić, dlatego warto dzieciom wyjaśnić, w którym momencie przekroczony zostaje próg tego dobrego nacisku.
Znajdziecie w tej książeczce nie tylko przykłady relacji w sytuacjach problematycznych, ale i tych codziennych. Porady i wskazówki typu: "Nie upieraj się zawsze przy własnych pomysłach, ale też nie ulegaj innym bezkrytycznie. Przyjaciele powinni brać po uwagę swoje oczekiwania". Bo przecież na tym właśnie polega prawdziwa przyjaźń!
Wspaniała książeczka, która poprowadzi rodziców i dzieci przez trudny proces wychowawczy. Mądre słowa, które warto zapamiętać i powtarzać, aż na zawsze zakodują sią w pamięci: "Jeżeli będziesz miał poczucie własnej wartości, łatwiej będzie ci w razie potrzeby powiedzieć NIE". "Bądź dumny, że jesteś sobą, że wiesz, co jest słuszne, a co nie."
Do kogo zwrócić się o pomoc w razie problemów? Z kim rozmawiać, kogo pytać? To wszystko znajdziecie w tej małej książeczce z serii Pomocne Elfy, które oczywiście pojawiają się na każdej stronicy naszego domowego "kodeksu postępowania" w postaci pięknych ilustracji. Seria, którą kochamy już od dawna i jak wiecie, mamy całą jej kolekcję, którą jak najbardziej polecam!

Iwona Daniel

[...] Jako mama widzę, ile emocji kosztują mnie sytuacje, gdy moje dziecko jest odrzucane przez grupę, lub gdy idąc za głosem tłumu – robi rzeczy, których nie aprobuję. Z wielką nadzieją więc sięgnęliśmy po tę lekturę.

Autor pisze bardzo prosto, zaczynając od wytłumaczenia kim są rówieśnicy, jakie są rodzaje presji i czym ona w ogóle jest. Dotyka tego, że oczekiwania innych są potrzebne, dopóki prowadzą nas w dobą stronę i pomagają w rozwoju. Mówi też wprost, kiedy nie należy ulegać głosowi tłumu i jakie może nieść za sobą konsekwencje uginanie zasad pod standardy i oczekiwania innych.

Ujęło mnie zdanie, nad którym długo myśleliśmy z synem:

Czasami najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie i swoich przyjaciół, jest powiedzenie: „Nie!”.

Nauka stawiania granic w relacji z drugim człowiekiem jest trudna nie tylko dla dziecka. Każdy z nas miewa trudności w tym by mówiąc „nie”, dostrzegać też potrzeby drugiej strony. Autor mówi wprost o tym, że przyjaciele powinni brać pod uwagę swoje oczekiwania, szanować swoje uczucia. Zaznacza, że akceptacja to droga, którą należy zacząć od siebie. Mały czytelnik otrzymuje nie tylko suchą teorię, ale również propozycje tego, co należy powiedzieć, gdy jest się do czegoś namawianym. Autor zaznacza przy tym, że stawianie granic może skutkować odrzuceniem przez grupę – choć zachęca do znalezienia osób o podobnych poglądach i byciem „jak skała”, co w rezultacie przynosi pokój serca i doświadczenie tego, że podjęło się słuszną decyzję.

Czy warto sięgać po takie lektury? Moim zdaniem zdecydowanie tak.

Wydawać by się mogło, że i bez nich można rozmawiać z dzieckiem, to prawda. Dla mnie jednak niezmierną pomocą są takie książeczki jak ta – pięknie ilustrowane, z krótkim tekstem, który pobudza dziecko do myślenia, a jednocześnie może otworzyć przestrzeń do dłuższej, szczerej rozmowy.

Nie oczekujmy jednak, że to wystarczy. Słowa uczą, a przykłady pociągają – bądźmy więc dla dzieci osobami, które nie tylko pouczają, ale pokazują jak żyć. Mnie samej lektury takie jak ta pozwalają spojrzeć na własne relacje i zatrzymać się w chwili refleksji nad tym, czy zbyt mocno nie naginam swoich zasad pod czyimś wpływem.

Zdecydowanie polecam małym czytelnikom tę serię!

Magdalena Urbańska

Posłuchaj, o książce rozmawia Marcin Durejko ze Stasiem https://issuu.com/wydawnictwopromic/docs/moc_sakrament_w_frag

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Presja rówieśników. Poradnik jak żyć w zgodzie ze sobą

Jim Auer

OPIS

Nie być gorszym, nie być innym, nie wyróżniać się - oto wyzwania, którym próbuje sprostać dziecko, by zasłużyć na akceptację rówieśników, by zyskać ich uznanie. Tylko, co zrobić, gdy te "wyzwania" kłócą się ze zdrowym rozsądkiem, gdy są sprzeczne z pragnieniami młodego człowieka, niezgodne z tym, czego uczą rodzice, co zwyczajnie dziecko uznaje za dobre? Pomocne elfy ruszają z odsieczą! Podpowiadają jak nie ulegać presji rówieśników, jak obstawać przy swoim i jak mówić: "Nie"!SPIS TREŚCI
FRAGMENT KSIĄŻKI

Różne rodzaje presji
Naciśnij jedną dłonią drugą. To jest właśnie coś, co można nazwać presją. To napięcie, które odczuwasz w rękach.
W swoim wnętrzu możesz odczuć inny rodzaj presji – związanej z twoimi emocjami. Kiedy pragniesz wygrać mecz albo zdobyć jakąś nagrodę, czujesz takie napięcie. Podobnie jest, gdy w szkole chcesz dobrze wypaść na sprawdzianie.
Presja czasem jest potrzebna. Bywa dla nas dobra, bo motywuje do działania. Jednak, kiedy popycha nas w niewłaściwym kierunku, jest po prostu zła.

Przeczytaj dłuższy fragment „Presja rówieśników” »

Sklep internetowy Shoper.pl