Książki
14.9
PLN
O wybaczaniu
O wybaczaniu
tłum: Krzysztof Kurek
ilustr.: R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo: Promic
seria: pomocne elfy
rok wyd.: 2017
ISBN: 978-83-7502-635-1
oprawa: miękka
format: 190 x 190 mm
liczba stron: 32
Ocena:
(Ilość ocen: 13)
Cena: 14,90 zł

Dane techniczne

ilustr. R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo Promic
seria pomocne elfy
rok wyd. 2017
ISBN 978-83-7502-635-1
oprawa miękka
format 190 x 190 mm
liczba stron 32

W świecie, w którym przyszło nam żyć, wybaczanie jest niezbędne. Wszędzie, daleko w obcych krajach i blisko, tuż obok nas, widzimy przemoc i narastające konflikty. Przyszłość zależy od naszych dzieci, od tego, co kryją ich serca.

Autorka Carol Ann Morrow ma nadzieję zaszczepić w dzieciach cnotę przebaczania. Uczy je, że zawsze mają wybór: albo pozwolą na to, by ich serca stały się zakładnikami gniewu i bólu, albo pozbędą się tych emocji i doświadczą uwalniającej mocy przebaczenia. Z kart tej książki młodzi czytelnicy dowiadują się, że każdy z nas czasem potrzebuje drugiej szansy, a opowiadają o tym pomocne elfy.

DRUKUJ OPIS

Serce jest mądre

W życiu każdego z nas zdarzają się gorsze dni i wtedy łatwo można zrobić sobie krzywdę. Czasem oznacza to siniaka na kolanie, ale czasem ranę w sercu. Tak bywa, ale warto starać się od razu temu zaradzić.

Tereska złamała nowy ołówek Sary. Mówi, że wcale tego nie chciała, że zrobiła to przypadkiem, ale mimo to Sarze zrobiło się przykro. Kuba nie wybrał Bartka do swojej drużyny piłkarskiej i teraz Bartek gniewa się na niego.

Sara i Bartek mogą pielęgnować swoje urazy. Mogą zachować w sercu te złe emocje: smutek, ból, gniew. Ale mogą też uczynić coś przeciwnego. Mogą się ich wyzbyć. Mogą wybaczyć.

Wybaczanie jest potrzebne, by żyć szczęśliwie. Twoje serce jest mądre i wie, jak przebaczać. A jeśli będziesz to powtarzał, ćwiczył się w tym, z czasem staniesz się w tej dziedzinie prawdziwym mistrzem.

Czym jest wybaczanie? Na pewno nie jest to umiejętność, która przychodzi nam łatwo tym bardziej, gdy mamy poczucie krzywdy, straty czy bólu. Nie potrafimy tego zrobić od razu, czasami potrzebujemy na to ładnych parę lat. Kiedy jesteśmy zranieni czujemy wszechogarniającą złość. Nierzadko pragniemy zemsty i zadośćuczynienia za zadany nam i naszym bliskim ból. Wybaczyć? Jak to! Mam mu puścić płazem i zapomnieć to, co mi zrobił? Jak mnie zranił? Przecież zrobił (-a) to specjalnie, żebym cierpiała. Jak mogę wybaczyć? Jak zapomnieć? To boli! To niesprawiedliwe!
[...]
Dlatego o przebaczeniu warto rozmawiać już z dziećmi. To nie jest łatwy temat, oj nie. O tym, czym jest wybaczanie i dlaczego warto przebaczać w bardzo fajny i ciekawy sposób opowiada książka pt. "O wybaczaniu. Jak mądrze uzdrawiać serce" autorstwa Carol Ann Morrow. Jest to jedna z książeczek z serii POMOCNE ELFY [...]
Na wstępie książki przeczytamy:

"Niniejsza książka ma na celu pomóc Wam nauczyć Wasze dzieci mądrze wybaczać. Nie oznacza to bynajmniej akceptacji niesprawiedliwości, zranień czy nadużyć. Dorosłym, podobnie jak dzieciom, potrzebny jest ten sam proces: trzeba rozpoznać problem, nazwać go i zmierzyć się z nim. Wybaczanie idzie o krok dalej. Chodzi o wyzbycie się pragnienia "Wyrównania krzywd". Przyjmujemy, że każda osoba to coś więcej niż jakiekolwiek jej jednostkowe działanie nawet, jeśli swoim działaniem sprawia komuś ból czy wywołuje smutek".


Jako wielka miłośniczka książek, pedagog z wykształcenia, ale przede wszystkim mama, szukam wartościowych lektur, które są przystępne dla dzieci i w doskonały sposób pomogą wyjaśnić dzieciom trudne tematy. Dla mnie jest to wielka pomoc. Dobrze, jeśli są pięknie ilustrowane, choć nie jest to warunek :) Książka musi mieć w sobie "to coś". Coś, co przyciągnie uwagę, zachęci, zatrzyma na dłużej, a jej treści zapadną w pamięć i serce czytającego oraz słuchacza - przesłanie, naukę, morał, wiedzę, sentencję. Określeń jest wiele, jednak chodzi o to, aby była w jakiś sposób pożyteczna.

I właśnie taką książkę znalazłam, choć jej temat nie jest prosty, może być okazją do wielu rozmów o sytuacjach oraz problemach codziennego życia.

Książeczka, choć niepozorna, wywarła na mnie wielkie wrażenie. Autorka tekstu, napisała go w oparciu o rozmowę przeprowadzoną ze swoim sąsiadem. Człowiek ten podzielił się z nią swoimi przemyśleniami, a także osobistymi doświadczeniami w kwestii wybaczania.

Z owej publikacji dzieci dowiedzą się, że aby na świecie zapanował pokój, potrzebne jest wybaczanie. Gniew zatruwa ludzkie serca i sieje spustoszenie. O wybaczaniu dzieciom opowiedzą przyjazne elfy. Dzięki nim młody czytelnik czy słuchacz dowie się, że nie należy przekreślać drugiego człowieka, nie trzeba chować urazy do koleżanki, która choćby niechcący zrobiła coś, co sprawiło nam przykrość. Pokazują, że każdy zasługuje na drugą szansę.

Dlaczego wybaczanie jest ważne? W jaki sposób wybaczać? Czy można zapomnieć o wyrządzonej nam krzywdzie, czy trzeba o niej pamiętać? Co nam daje wybaczanie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą nam pomocne elfy. Przedstawią wiele przykładów z sytuacji codziennych, dzięki czemu dzieciom będzie o wiele łatwiej zrozumieć pewne sprawy. Aby było łatwiej, w książce oprócz elfów, występują również dzieci: Sara, Bartek, Kuba, Joasia. Przytoczone sytuacje mogą być nawet podobne do takich, z którymi dziecko spotkało się w domu, np.:

"Być może twój tata obiecał, że pójdzie z tobą do parku. Ale po powrocie z pracy stwierdzi, że jest za bardzo zmęczony, by wybrać się na spacer. Możesz mu powiedzieć: Bardzo lubię spędzać czas z tobą, ale rozumiem, że dziś miałeś męczący dzień. Odpocznij sobie, a na spacer możemy pójść jutro".

Przykład z książki obrazuje, jak wiele jest sposobów wybaczania czy niechowania urazy, a jest ich o wiele więcej.

Cały tekst napisany jest prostym i zrozumiałym językiem. Ponadto duża czcionka ułatwia czytanie, dzięki czemu możemy czytać wspólnie z dzieckiem.

Miłe wrażenie wywarły na mnie kolorowe ilustracje obrazujące dany rozdział, którego tytuł jest wyraźnie zaznaczony czerwonym kolorem i dużą czcionką. Całość jest przejrzysta i ładnie się prezentuje.

Myślę, że książeczki z serii idealnie sprawdzą się jako prezent oraz pomoc wychowawcza czy objaśniająca dziecku pewne problemy, z którymi boryka się ono na co dzień. Niebawem pojawi się kolejna książeczka z tej serii, pt. "Szkoła jest super". Myślę, że będzie to bardzo fajna i pomocna propozycja dla dzieci, które we wrześniu rozpoczną swoją przygodę ze szkołą :) Pomoże im zrozumieć, (a rodzicom pomoże pociechom wytłumaczyć), że szkoła wcale nie jest straszna - przeciwnie. Jest miejscem nauki, zabawy, a także zawierania nowych znajomości i wielu wspaniałych przygód :) [...]

Marlena Hryciuk

Gdy zaczynaliśmy z synem lekturę tej pozycji, czułam się trochę zawiedziona. Spodziewałam się bajki z tematem przebaczenia w tle, jakby od niechcenia. Dostałam jednak bardzo przystępną opowieść – pisaną bezpośrednio, tak by trafić do umysłu i serca małego odbiorcy. Choć moje nadzieje na bajkę okazały się płonne, Jaś wcale zawiedziony się nie czuł. Książka bardzo mu się spodobała, a następnego dnia…

Usłyszałam słowo PRZEPRASZAM. Wcześniej trudno było nam nauczyć go przepraszania i wybaczania małemu bratu, który jest mistrzem psot. Po lekturze książki zaczął się starać. Moje matczyne serce zobaczyło, że nie bajka była ważna, ale to co dostał – przystępne wytłumaczenie tematu, którego sama w taki prosty i przystępny sposób nie potrafiłam mu przekazać.

Książeczka uczy o tym, że każdy z nas potrafi przebaczać i że musimy ćwiczyć się w tym, by stać się mistrzem przebaczania. Dziecko dostaje tu wskazówki m.in. jak wybaczać, dlaczego nie warto chować w sobie urazy, jak patrzeć na daną sytuację z perspektywy drugiego człowieka czy co zrobić, kiedy inni źle nas traktują. Pokazuje również, że wybaczenie uwalnia, że uczucia są zmienne i mijają. Autorka odwołuje się do Osoby Chrystusa i Jana Pawła II, opisując jak wyglądało przebaczenie w ich historii życia. A co zrobić kiedy sam mały czytelnik popełnia błąd? Autorka wspomina również o tym, pokazując przy tym, że wybaczenie samemu sobie jest równie ważne jak wybaczenie innym.

Magdalena Urbańska

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
O wybaczaniu

Carol A. Morrow

OPIS

W świecie, w którym przyszło nam żyć, wybaczanie jest niezbędne. Wszędzie, daleko w obcych krajach i blisko, tuż obok nas, widzimy przemoc i narastające konflikty. Przyszłość zależy od naszych dzieci, od tego, co kryją ich serca.

Autorka Carol Ann Morrow ma nadzieję zaszczepić w dzieciach cnotę przebaczania. Uczy je, że zawsze mają wybór: albo pozwolą na to, by ich serca stały się zakładnikami gniewu i bólu, albo pozbędą się tych emocji i doświadczą uwalniającej mocy przebaczenia. Z kart tej książki młodzi czytelnicy dowiadują się, że każdy z nas czasem potrzebuje drugiej szansy, a opowiadają o tym pomocne elfy.SPIS TREŚCI
FRAGMENT KSIĄŻKI

Serce jest mądre

W życiu każdego z nas zdarzają się gorsze dni i wtedy łatwo można zrobić sobie krzywdę. Czasem oznacza to siniaka na kolanie, ale czasem ranę w sercu. Tak bywa, ale warto starać się od razu temu zaradzić.

Tereska złamała nowy ołówek Sary. Mówi, że wcale tego nie chciała, że zrobiła to przypadkiem, ale mimo to Sarze zrobiło się przykro. Kuba nie wybrał Bartka do swojej drużyny piłkarskiej i teraz Bartek gniewa się na niego.

Sara i Bartek mogą pielęgnować swoje urazy. Mogą zachować w sercu te złe emocje: smutek, ból, gniew. Ale mogą też uczynić coś przeciwnego. Mogą się ich wyzbyć. Mogą wybaczyć.

Wybaczanie jest potrzebne, by żyć szczęśliwie. Twoje serce jest mądre i wie, jak przebaczać. A jeśli będziesz to powtarzał, ćwiczył się w tym, z czasem staniesz się w tej dziedzinie prawdziwym mistrzem.

Sklep internetowy Shoper.pl