Książki
14.9
PLN
Jak dobrze być sobą
Jak dobrze być sobą
tłum: Krzysztof Kurek
ilustr.: R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo: Promic
seria: pomocne elfy
rok wyd.: 2017
ISBN: 978-83-7502-630-6
oprawa: miękka
format: 190 x 190 mm
liczba stron: 32
Ocena:
(Ilość ocen: 19)
Cena: 14,90 zł

Dane techniczne

ilustr. R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo Promic
seria pomocne elfy
rok wyd. 2017
ISBN 978-83-7502-630-6
oprawa miękka
format 190 x 190 mm
liczba stron 32

Wspieranie dzieci w budowaniu właściwej samooceny w istocie sprowadza się do tego, by pomagać im być sobą. To z kolei oznacza okazywanie im każdego dnia, jak wiele dla nas znaczą, że są wyjątkowe i ważne oraz jak bardzo je kochamy, po prostu za to, że są.

W tej książeczce pomocne elfy prowadzą młodego czytelnika drogą poznawania samego siebie, pokazując, jak zauważać własną wyjątkowość, budować swój wizerunek i poczucie własnej wartości, a także jak przygotowywać się do sytuacji mogących stanowić wyzwanie.

Każde dziecko na świecie jest wyjątkowe i wspaniałe! Ma różne zdolności i wiele cudownych cech. I każde zasługuje na to, by z pełnym przekonaniem twierdzić: "Jak fajnie być mną!". Ta ciekawa i optymistyczna lektura naprawdę pomaga to zrozumieć. 

DRUKUJ OPIS

Bądź najlepszym sobą
Niekiedy możesz być z siebie niezadowolony. Być może
czasami wolałbyś nawet być kimś innym.
Może zdarza ci się, że pragniesz grać w piłkę nożną tak
dobrze jak Eryk, śpiewać tak pięknie jak Kasia czy radzić
sobie z matmą tak świetnie jak Bartek. Być może czujesz
czasem, że któreś z twoich rodziców chce, żebyś był
w jakiejś dziedzinie „najlepszy”, ale ty po prostu masz
inaczej i sam wcale tego nie chcesz.
Nikt nie może być najlepszy we wszystkim. Niektóre
dzieci w lot pojmują matematykę, ale zupełnie nie potrafią
grać w piłkę. Inne natomiast wspaniale grają w piłkę, ale
nie umieją śpiewać. Jeszcze inne śpiewają przepięknie
lub przyrządzają wyborne potrawy, ale nie radzą sobie
z gramatyką. Ty, podobnie jak każdy człowiek, także
masz swój szczególny talent, jaki podarował ci Bóg.

Opowiem Wam dziś o wyjątkowej książce. To jedna z najbardziej optymistycznych i budujących książek, jakie ostatnio czytałam. „Jak dobrze być sobą. Słów kilka o poczuciu własnej wartości” to opowieść o tym, że każde dziecko na świecie jest wyjątkowe i wspaniałe. Każde jest niepowtarzalne, ma różne zdolności i pewne braki. Każde zasługuje na szacunek. W tej niewielkiej książeczce ukryto mnóstwo mądrości. Czytelnik ma dzięki niej odkryć swoją wyjątkowość, zbudować pozytywny obraz samego siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości.Nie musisz wcale być najszybszym, najmądrzejszym, czy najładniejszym dzieckiem, by mieć wysokie poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że jesteś gwiazdą, po prostu taki, jaki jesteś!

Każde dziecko jest inne. Ludzie różnią się między sobą wzrostem, budową ciała, kolorem skóry, a nawet językiem, w którym się porozumiewają. W zależności od tego, gdzie się urodzili i mieszkają, jedni mówią po polsku, inni po angielsku czy hiszpańsku, a jeszcze inni po chińsku. Niektóre dzieci używają języka migowego.

Każdy człowiek ma jakieś szczególne talenty, które przynosi na świat.

Każdego dnia postaraj się zrobić dla kogoś coś miłego.

Wszyscy popełniamy błędy. Może się zdarzyć, że tak bardzo zapragniesz wygrać w jakiejś grze, że nieuczciwie dodasz sobie kilka punktów do wyniku. Może się też zdarzyć, że zabierzesz zabawkę młodszej siostrze albo rozzłościsz się i krzykniesz na kolegów.

Każdy miewa złe dni. W taki dzień masz prawo czuć się zmęczony, przygnębiony, poirytowany.(…) Przypomnij sobie lepsze dni, na przykład ten, kiedy złowiłeś pierwsza rybę ze swoim dziadkiem. Przypomnij sobie, jak czule mama przytuliła cię dziś z samego rana. Prawda, że świat wygląda już lepiej?

Jeśli czujesz, że ktoś traktuje cię niesprawiedliwie – nawet dorosły – spokojnie powiedz to tej osobie.

Niby to wszystko wiemy, niby o tym wszystkim rozmawiamy z dziećmi, ale jako mama piątki, ciągle się zastanawiam, czy wystarczająco często mówię te wszystkie wypisane powyżej „niby-banały”. Chciałabym dodawać moim dzieciom skrzydeł. Wiadomo, każde dziecko musi czuć się akceptowane i kochane niezależnie od tego co umie, robi, czy nie robi. Tylko wtedy wyrośnie na szczęśliwego dorosłego. Ta pięknie ilustrowana książeczka nam o tym przypomina.

Marta Mital

 

[...] Poczucie własnej wartości to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie trzeba wpoić dziecku. Dzisiejsze czasy są trudne, zresztą nigdy łatwe nie były, dlatego wiara we własne siły i głębokie przekonanie, że jest się wartościowym człowiekiem są niezbędne, żeby przejść przez życie pewnym krokiem i z wysoko podniesioną głową. I wcale nie chodzi o to, żeby wychować małego egocentryka, który wyrośnie na zapatrzonego w siebie egoistę. Po prostu trzeba dać dziecku silne podstawy do tego, żeby potrafiło być sobą, nie bało się podejmować decyzji zgodnie z własnym sumieniem i miało pewność, że zawsze będzie kochane i akceptowane przez najbliższych, bez względu na to, co się stanie. Tak po prostu, bez konkretnego powodu, tylko dlatego, że jest, bo sama jego obecność na świecie już jest czymś pięknym, wspaniałym i wartościowym. Dlatego codziennie powtarzam mojemu synkowi, że jest moim cudem, że jest mądry, wspaniały, piękny, i że kocham go całym sercem. Każdy z nas jest inny, każdy z nas zasługuje na miłość, bo jest jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Każdy ma jakiś talent, nawet jeśli wydaje mu się, że nic szczególnego nie potrafi, każdy ma na świecie swoje szczególne miejsce. To jest punkt wyjścia dla pomocnych elfów, które pomogą dzieciom zaprzyjaźnić się z samym sobą. Ale nie tylko, bo mali bohaterowie podpowiadają też, że fajnie jest być przyjacielem dla innych, być miłym, uczynnym i grzecznym. Tłumaczą młodym czytelnikom, że rodzice kochają ich najmocniej na świecie, nawet jeśli w domu następują znaczące zmiany, na przykład pojawia się mały dzidziuś. Elfy uczą, że każdy ma prawo popełniać błędy i mieć zły dzień, ale najważniejsze to zawsze być ze sobą szczerym i stawiać czoła problemom.

Christine Adams i Robert J. Butch piszą o kilku podstawowych kwestiach w budowaniu poczucia własnej wartości. Posługują się konkretnymi przykładami, a w ich opowieść wtapiają się ziarenka Bożego miłosierdzia. Wszystko to jest proste i zrozumiałe dla nawet nieco młodszych odbiorców. Ale samo czytanie książeczki nie wystarczy, choć oczywiście będzie miłą zabawą. Bo cała reszta zależy od rodziców i opiekunów, którzy muszą wykazać się odpowiednią czujnością i wrażliwością. Wspierać rzeczywiste talenty dziecka, a nie np. wysyłać kogoś z drewnianym uchem na lekcje fortepianu. To od nas w głównej mierze zależy na jakich ludzi wyrosną nasze dzieci, czy damy im odpowiednie podstawy do rozwoju i wyposażymy w poczucie własnej wartości.

„Jak dobrze być sobą. Kilka słów o poczuciu własnej wartości” Christine Adams i Roberta J. Butcha to książeczka dla dzieci, ale myślę, że doskonale trafi też w serca dorosłych czytelników, szczególnie tych, którzy słyszą na swój temat przykre komentarze, mierzą swoją wartość ilością lajków na Facebooku i Instagramie, którzy czują się sfrustrowani patrząc w lustro, bo chcieliby być kimś innym. Ta niepozorna książeczka naprawdę podniesie was na duchu i pomoże zawalczyć o siebie. Bo fajnie jest być przyjacielem samego siebie.

Marta Kowal

 

[...] 

to kolejna książka z serii POMOCNE ELFY. W tej części, elfy poprowadzą dzieci przez drogę do poznania siebie, pokazując im ich wyjątkowość, pomogą zbudować swój wizerunek i samoocenę, jak również przygotować się na być może trudne sytuacje, którym dzieci będą musiały stawić czoło. Z takimi kompanami na pewno się to dzieciom uda! Ta lektura udowodni pociechom, jak bardzo są wyjątkowe nie tylko w swoich i naszych oczach, ale i w oczach Pana Boga.

Poczucie własnej wartości ma związek z dobrą oceną samego siebie, z tym jak się dziecko samo ze sobą czuje. Już sam fakt, że stworzył nas Pan Bóg na swój obraz i podobieństwo, daje nam poczucie wyjątkowości. Wszyscy się jednak różnimy. Mamy różne imiona, inny wygląd, innych rodziców, mieszkamy w różnych miejscach, mówimy innymi językami. Choć tak różni, to Pan Bóg obdarza nas taką samą miłością. Każdy ma inne talenty. Ktoś jest wysportowany, ktoś inny ma piękny głos, a ktoś inny potrafi w kilka sekund rozwiązać najbardziej zawikłane działanie matematyczne. Nikt nie może być najlepszy we wszystkich dziedzinach, każdy ma swój własny talent lub dziedzinę, w której jest bardzo dobry. Trzeba się z tego cieszyć i zaakceptować fakt, że nie zawsze wszystko wychodzi po naszej myśli. Trzeba spróbować być dla siebie najlepszym przyjacielem. Świat byłby taki nudny, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami i potrafili robić to samo...

Gdy boimy się, że coś nam nie wyjdzie, dopingujmy samych siebie: "uda mi się", "potrafię". Bądźmy też dobrzy dla innych, kochajmy swoich bliskich, szanujmy przyjaciół. Pamiętajmy też, że nie ma ludzi nieomylnych. każdy popełnia błędy. Jeśli my go popełnimy, warto go naprawić lub spróbować raz jeszcze. Nie poddawajmy się! Nie uciekajmy od problemów, a pomyślmy jak je rozwiązać. Może warto poprosić kogoś o pomoc?

"Jak dobrze być sobą. Słów kilka o poczuciu własnej wartości", to naprawdę bardzo mądra i piękna książeczka. O jej wyjątkowości decyduje nie tylko świetnie napisany tekst, ale i piękne ilustracje R. W. Alley'a, które w jeszcze lepszym stopniu pomogą zrozumieć czytaną treść. Tekst czyta się lekko i przyjemnie, ponieważ ma prosty przekaz, dostosowany do młodego czytelnika.

Myślę, że zarówno dzieci jak i dorośli wyniosą dużo dobrego po przeczytaniu tej książki. Myślę, że przyjazne elfy dodadzą dziecku wiary w siebie i pomogą polubić samego siebie takim, jakie dziecko jest.
Drodzy rodzice, kochajmy i akceptujmy nasze dzieci takimi, jakimi są i bądźmy wdzięczni za to, że po prostu są!

Książeczkę jak najbardziej polecam!!!

Marlena Hryciuk

Bohaterami tej niezwykłej książeczki są pomocne Elfy, które, oprowadzając czytelnika po kolejnych kartach lektury, wzbudzają w nim poczucie własnej wartości oraz budują własną samoocenę. Ta jakże wartościowa pozycja ukazała się na rynku nakładem Wydawnictwa Promic. Zapraszamy do dalszej lektury, z której dowiecie się nieco więcej o tym Jak dobrze być sobą, czyli kilka słów o poczucie własnej wartości. Pięknie zilustrowana przez R.W. Alleya książka nie tylko zachwyca wizualnie, ale przede wszystkim niesie bardzo ważne przesłanie dla wszystkich dzieci na całym świecie. O tym, że każdy jest inny wiemy wszyscy, ciężko by szukać dwóch takich samych osobowości na tym świecie, jednak każdy ma coś ważnego do przekazania, jakąś misję do wykonania. I o tym właśnie dowiaduje się młody czytelnik z lektury. Sympatyczne elfy przekonują, że każdy jest wyjątkowy i posiada cechy wyróżniające go wśród innych. Książka bardzo ciekawie buduje samoocenę dziecka, pozwala mu na odnalezienie własnej ścieżki oraz uczy jak stawiać czoła wyzwaniom.  Jest to lektura, która stanowi bardzo ciekawą pozycję w naszej domowej biblioteczce. Ignacy kilkukrotnie prosił o jej przeczytanie, za każdym razem będąc pod jej ogromnym wpływem. My jako rodzicie stoimy przed ogromnie ważnym zadaniem ukształtowania młodego człowieka, tak aby w dorosłym życiu znał swoją wartość i potrafił doceniać innych. "Jak dobrze być sobą" to przykład lektury obowiązkowej dla każdego rodzica, któremu zależy na wychowaniu pewnych siebie i odnoszących sukcesy młodych ludzi. Z całą pewnością książkę polecamy!!! 

Anna Kozakiewicz

 

[...] nikt nie ma chyba wątpliwości, jak ważne jest dla dziecka takie pozytywne wzmocnienie. Uskuteczniane przez rodziców dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku sprawi, że nasza Pociecha wyrośnie na szczęśliwego, znającego swoją wartość człowieka. Człowieka, który będzie czuł się dobrze nie tylko w towarzystwie innych, ale również sam ze sobą. I o tym traktuje książka Jak dobrze być sobą. Słów kilka o poczuciu własnej wartości od Wydawnictwa Promic. Wspomniany tytuł należy do serii “Pomocne elfy”, która od blisko dwudziestu lat pomaga dzieciom na całym świecie zmagać się z problemami, które stawia przed nimi codzienność. Przyznaję, że zanim zajrzałam do wnętrza, spodziewałam się opowiadania lub kilku, których bohaterem będą właśnie elfy. Tymczasem okazało się, że faktycznie w książce zamieszkały skrzaty, ale nie znajdziemy w niej opisów ich przygód czy psot. Za to w kilku, krótkich, jednostronicowych rozdziałach dają wskazówki dla najmłodszych, które pomogą im w budowaniu poczucia własnej wartości. Myśli proste, a jednocześnie głębokie w swej wymowie. Myśli z rodzaju tych, które chciałoby się wypisać i powiesić w wyraźnym miejscu w domu, żeby nieustannie do nich wracać.

Elfy zwracają się bezpośrednio do czytelników, podkreślając ich wyjątkowość i indywidualność. Budują z dziećmi bezpośrednią relację, która jest podstawą na drodze wzmacniania samooceny. Autorzy Christine Adams i Robert J. Butch - specjaliści z zakresu pomocy rodzinie i dzieciom - oddając głos elfom, które przywołują pozytywne skojarzenia, sprawili, że ich słowa wybrzmiewają wyraźniej. Elfy z każdą stroną budują samoocenę swoich czytelników. I śmiem twierdzić, że nie tylko najmłodszych. Każdy dorosły, szczególnie ten który nie docenia swojej wartości, powinien skorzystać z pomocy elfów. Nie oszukujmy się - nie zbudujemy poczucia własnej wartości w naszych dzieciach, jeśli sami nie będziemy czuć się dobrze ze sobą. Tylko pewny swojej wartości dorosły, będzie dla młodego człowieka wsparciem na drodze budowania własnej samooceny.
Elfy w każdej linijce zdają się przypominać czytelnikom, że są wyjątkowi, kochani, niepowtarzalni. Ze swoimi talentami, pasjami, umiejętnościami są potrzebni dla środowiska, w którym wzrastają i dla świata. Równocześnie skrzaty podkreślają, że poczucie własnej wartości nie ogranicza się tylko do przekonania o swojej cudowności. Poczucie własnej wartości to również umiejętność radzenia sobie z trudnościami i własnymi ograniczeniami, przyznawanie się do błędów, wybaczanie sobie, trzymanie się własnego zdania. Elfy zwracają uwagę na to, że równie ważna, jak stosunek do samego siebie, jest postawa wobec innych. Szacunek, dobre maniery, życzliwość, okazywana pomoc. To wszystko powinniśmy głęboko wziąć do serca również my - rodzice. Do nas należy wzmacnianie, wspieranie, szanowanie i oczywiście bezwarunkowe kochanie naszych pociech. Dla dobra dzieci, ale również własnego. Nie ma nic smutniejszego niż zderzenie się w przyszłości z własnym wyobrażeniem o naszym dziecku i oczekiwaniami wobec niego. Więcej dobrego przyniesie dostrzeganie piękna w naszych dzieciach. Podążanie za nimi. Wspieranie tego, co jest w nich wyjątkowe. Wzmacnianie tych obszarów, z którymi sobie nie radzą. Jestem pewna, że wtedy wyrosną na szczęśliwe, budujące dobre relacje, żyjące w zgodzie ze sobą i innymi osoby. I kochające Boga, wszak to On nas tak wspaniale stworzył.

Sympatyczne elfy pojawiają się również na ilustracjach. Twórcą ich wizerunku jest R.W. Aley, który kojarzy się głównie z misiem Paddingtonem. Wykreowane przez rysownika skrzaty są równie sympatyczne. Jak na elfy przystało mają długie nosy, spiczaste uszy i urocze butki. W warstwie ilustracyjnej możemy wyraźnie zobaczyć, jak elfy wspierane przez dorosłych, radzą sobie z wyzwaniami, które stawia przed nimi codzienność. Każdy obrazek stanowi dopełnienie tekstu, a dzięki stonowanej kolorystyce nie dominują nad treścią.

Jak dobrze być sobą. Słów kilka o poczuciu własnej wartości to ważna książka w biblioteczce Tygrysa. Na ten moment pomocne elfy przypominają nam, jakim cudem jest Synek, a w przyszłości pomogą Mu w budowaniu poczucia własnej wyjątkowości. A już widzimy, że takie wsparcie będzie Tygrysowi bardzo potrzebne.

autorka bloga tygrysmamatuitatatu.blogspot.com

 

Często rodzice zastanawiają się, co mogliby jeszcze podarować swojemu dziecku. Przecież zapewniają mu różnego rodzaju atrakcje, wyjazdy, zabawki, sprzęt elektroniczny. Poszukują nowinek technicznych, aby uszczęśliwić nowym nabytkiem pociechę. Niejednokrotnie robią to z potrzeby kompensacji własnych niezrealizowanych marzeń, jednak tak naprawdę nie są świadomi tego, iż mogą dać dziecku jedną z najcenniejszych rzeczy – poczucie własnej wartości. To od narodzin człowiek „chłonie” bodźce z otaczającego świata, wyczuwa akceptację, miłość bądź jej brak. Na podstawie odpowiedzi zwrotnej ze strony otoczenia, w którym się znajduje, kształtuje obraz samego siebie, tego kim jest. A przecież jest najwspanialszym dziełem Boga, niepowtarzalnym, o cechach, umiejętnościach, emocjach, które przypisane są wyłącznie jemu. Nie można ukrywać, że budowa dobrej samooceny jest procesem trudnym i długotrwałym. Nie każdy dorosły potrafi także pewne rzeczy przekazać. Dlatego tym wszystkim rodzicom polecam książkę pod tytułem „Jak dobrze być sobą. Słów kilka o poczuciu własnej wartości” autorstwa Christie Adams, Roberta J. Butcha, Wydawnictwa Promic, która będzie dużą pomocą w wyjaśnianiu dziecku, kim jest, do czego powinno dążyć, co o sobie myśleć.
Książka podzielona jest na króciutkie historyjki, każda traktuje o innym aspekcie złożonej osobowości człowieka. Dzięki wspólnym czytaniu i późniejszym przeanalizowaniu opowieści, dziecko dowie się, co zrobić, gdy ma zły dzień, gdy pojawi się w domu nowy domownik, do kogo udać się po pomoc, poradę, a co najważniejsze, przekona się, że jest kimś wyjątkowym. Na pewno nie przyjmie od razu do siebie takiej informacji, ponieważ chciałoby być takie, jak inni, ale zasiane przez nas ziarno, z czasem zakiełkuje. Często spotkać można dzieci, nastolatków, dorosłych, którzy są zagubieni, nie wierzą, że coś potrafią, że mogą żyć inaczej, są smutni i zagubieni w otaczającym świecie. Nie pozwólmy, aby i nasze dziecko znalazło się w tej grupie osób.
Razem z książką „Jak dobrze być sobą. Słów kilka o poczuciu własnej wartości” wydawnictwa Promic, pomóżmy im zbudować poczucie własnej wartości, uświadomić im, że są prawdziwymi dziećmi Bożymi, jedynymi, wyjątkowymi, innymi – ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, że posiadają cechy, umiejętności, dzięki którym są wyjątkowi, nie tylko w oczach swoich, rodziców, ale i Boga.

Anna Potocka

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Jak dobrze być sobą

Christine Adams, Robert J. Butch

OPIS

Wspieranie dzieci w budowaniu właściwej samooceny w istocie sprowadza się do tego, by pomagać im być sobą. To z kolei oznacza okazywanie im każdego dnia, jak wiele dla nas znaczą, że są wyjątkowe i ważne oraz jak bardzo je kochamy, po prostu za to, że są.

W tej książeczce pomocne elfy prowadzą młodego czytelnika drogą poznawania samego siebie, pokazując, jak zauważać własną wyjątkowość, budować swój wizerunek i poczucie własnej wartości, a także jak przygotowywać się do sytuacji mogących stanowić wyzwanie.

Każde dziecko na świecie jest wyjątkowe i wspaniałe! Ma różne zdolności i wiele cudownych cech. I każde zasługuje na to, by z pełnym przekonaniem twierdzić: "Jak fajnie być mną!". Ta ciekawa i optymistyczna lektura naprawdę pomaga to zrozumieć. SPIS TREŚCI
FRAGMENT KSIĄŻKI

Bądź najlepszym sobą
Niekiedy możesz być z siebie niezadowolony. Być może
czasami wolałbyś nawet być kimś innym.
Może zdarza ci się, że pragniesz grać w piłkę nożną tak
dobrze jak Eryk, śpiewać tak pięknie jak Kasia czy radzić
sobie z matmą tak świetnie jak Bartek. Być może czujesz
czasem, że któreś z twoich rodziców chce, żebyś był
w jakiejś dziedzinie „najlepszy”, ale ty po prostu masz
inaczej i sam wcale tego nie chcesz.
Nikt nie może być najlepszy we wszystkim. Niektóre
dzieci w lot pojmują matematykę, ale zupełnie nie potrafią
grać w piłkę. Inne natomiast wspaniale grają w piłkę, ale
nie umieją śpiewać. Jeszcze inne śpiewają przepięknie
lub przyrządzają wyborne potrawy, ale nie radzą sobie
z gramatyką. Ty, podobnie jak każdy człowiek, także
masz swój szczególny talent, jaki podarował ci Bóg.

Sklep internetowy Shoper.pl