Książki
14.9
PLN
Cudowne Boże Narodzenie
Cudowne Boże Narodzenie
tłum: Krzysztof Kurek
ilustr.: R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo: Promic
seria: pomocne elfy
rok wyd.: 2017
ISBN: 978-83-7502-641-2
oprawa: miękka
format: 190 x 190 mm
liczba stron: 32
Ocena:
(Ilość ocen: 10)
Cena: 14,90 zł

Dane techniczne

ilustr. R.W. Alley, kolorowe
wydawnictwo Promic
seria pomocne elfy
rok wyd. 2017
ISBN 978-83-7502-641-2
oprawa miękka
format 190 x 190 mm
liczba stron 32

"Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel" - właśnie te słowa psalmu powinny kojarzyć się najmłodszym ze świętami Bożego Narodzenia. Czy tak jest? W tej książce, pomocne elfy opowiedzą dzieciom o choince i prezentach, opłatku i reniferach Świętego Mikołaja, ale przede wszystkim o Dzieciątku - Bogu, który tej nocy stał się jednym z nas.

DRUKUJ OPIS

Cztery świąteczne zwyczaje
Po pierwsze, kolację wigilijną rozpoczynamy od czytania Pisma Świętego: „A Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14). I wspólnie dziękujemy Bogu za to, że ofiarował nam Syna, Jezusa, aby Ten odkupił nasze winy i dał nam dar życia wiecznego!
Po drugie, zanim zasiądziemy do stołu najstarsza osoba w rodzinie rozdaje opłatek. Ten śnieżnobiały poświęcony chleb symbolizuje braterstwo, pokój i pojednanie; miłość, jaką wszyscy powinni się darzyć. Obecni dzielą się opłatkiem, składając świąteczne życzenia.
Po trzecie, na udekorowanym stole znajdziemy dwanaście postnych potraw, wśród których królują karp, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa i kompot z suszonych owoców. Na stole musi być też dodatkowe nakrycie dla nieoczekiwanego gościa, który może odwiedzić nasz dom w ten niezwykły wieczór.
Po czwarte, gdy serca radują się, że wśród najbliższych możemy świętować narodziny Dzieciątka, okazujemy tę radość także przez wspólne kolędowanie. Śpiewając piękne świąteczne pieśni, oddajemy cześć Jezusowi i tworzymy atmosferę ciepła i miłości.

[...]

„Cudowne Boże Narodzenie. O radosnym przeżywaniu świąt” to kolejna pozycja z serii „pomocne elfy” wydawnictwa Promic. Jej autor Ted O’Neal to twórca kilku pozycji z tej serii. Przez wiele lat pracował w wydawnictwie religijnym, mąż i ojciec trójki dzieci. W tej małej książeczce znaleźć można wiele inspirujących tekstów o przesądach, zwyczajach, pomysłach na prezent czy reniferach. Jednak nie tylko na tym skupia się ta pozycja – jest tutaj również inspiracja do czytania opowieści biblijnych o narodzinach Jezusa, zachęta do modlitwy o pokój na świecie czy wytłumaczenie, kim byli św. Mikołaj i Mędrcy ze Wschodu. Pokazuje również postać Maryi i Józefa. Jak to bywa w „pomocnych elfach” zachwyciły nas obrazki, które są idealnie dopasowane do tekstu i urzekają swoją prostotą. Często trudno wytłumaczyć dzieciom coś, co również dorosłym ulatuje w codziennym biegu. Ta książeczka będzie towarzyszyła nam przez cały Adwent, tak by nie przytłoczyć nadmiarem treści, ale pokazać to, co najważniejsze w nadchodzącym czasie. Dla mnie jest małym kompendium, ale dużą pomocą, która ułatwia przedstawienie najważniejszych faktów związanych ze świętami. Sama wielu rzeczy nie potrafiłabym pokazać dzieciom w tak przystępny sposób.

Poza pieczeniem pierników i robieniem kalendarza adwentowego chcemy w tym czasie skupić się także na lekturze. Może choć trochę pomoże nam to w przeżywaniu świąt?

Święta są pamiątką narodzin Jezusa, wyjątkowej Osoby, Syna Bożego. Ale w obchodach Bożego Narodzenia tak naprawdę chodzi o wszystkich ludzi oraz wielką miłość, jaką Bóg ich obdarzył.

Magdalena Urbańska

 

[...] Podoba mi się to, że autor nie neguje zewnętrznej otoczki Świąt, ważnej nie tylko dla młodszych, ale również dla starszych. Nie ukrywam, że sama myślę już o formie i treści kalendarza adwentowego przystępnego dla trzylatka, adwentowym wieńcu, świątecznych dekoracjach czy prezentach. Co więcej, Ted O'Neal idzie dalej… Wspomina o Świętym Mikołaju i jego pomocnikach reniferach, wymieniając każdego z imienia. Wszystko to jednak przyczynek do ukazania istoty świąt. Na kolejnych stronach, w krótkich rozdziałach znajdziemy rady/przypomnienia od elfów, które sprawią, że święta Bożego Narodzenia będą cudowne, wyjątkowe, szczęśliwe. Autor odwołuje się do tradycji, która ważna jest szczególnie dla najmłodszych - obdarowywania się prezentami, by za chwilę podsunąć gotową listę podarunków i to nie tylko takich, które da się zapakować w papier. Podsuwa też sposoby na uczynienie świątecznego czasu wyjątkowym i dobrze przeżytym. Pomysły oczywiste, ale o których w codziennej krzątaninie zapominamy: uczestniczenie we Mszy Świętej i innych nabożeństwach, lektura Ewangelii, kolędowanie, modlitwa, życzliwość… Ted O'Neal przywołuje też postać Świętego w czerwonym płaszczu i z białą brodą i wyjaśnia kim był i jakie pobudki nim kierowały, zachęcając tym samym do czerpania przykładu z biskupa z Miry i pokazując, że obdarowywanie może przynieść większą radość niż otrzymywanie.

Tym razem urocze elfy niosą garść informacji o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem oraz rad, jak najlepiej przeżyć ten szczególny, cudowny czas. Skrzaty w warstwie graficznej sprawiają, że uśmiech nie schodzi mi z twarzy. Ilustrator R. W. Alley jak mało kto potrafił oddać klimat świąt i dziecięcej radości (wszak elfy mają sobie wiele z dziecka i odwrotnie, może poza rozmiarem uszu i nosa :) z tego, co święta ze sobą niosą. To w warstwie ilustracyjnej znajdziemy to wszystko, co sprawia, że nasze otoczenie staje się podczas świąt wyjątkowe: domową szopkę, figurki aniołów, poinsecję, drzewko, ozdoby świąteczne. Ale również to, co przemienia nasze wnętrze: uczestniczenie w nabożeństwie, kolędowanie, jasełka, obdarowywanie innych. A przy każdej ilustracji przychodzi na myśl jedno słowo: wspólne. W rodzinie, z rodzeństwem, we wspólnocie parafialnej, co stanowi istotę świąt. Już sama okładka jest dla mnie wyobrażeniem tego, jak chciałabym, żeby wyglądał nasz czas przeżywania świąt. Razem, twórczo, radośnie, a przede wszystkim po BOŻEMU.
Jak to w przypadku serii Pomocne elfy bywa i ten tytuł jest lekturą nie tylko dla młodszych, ale również dla starszych. Mam wrażenie, że dzieci, które może jeszcze nie wszystko rozumieją, ale wewnętrznie bardziej niż ich rodzice dostrzegają doniosłość tego, co się dokonuje. Rodzice zdają się zapominać, że oto każdego roku dzieje się cud. I to nie ósmy cud świata, a raczej pierwszy i najważniejszy.

Święta Bożego Narodzenia to cud, który trwa i nigdy się nie kończy! Nawet gdyby wszystkie prezenty były nietrafione czy nieładne, wciąż byłyby to cudowne święta. Istotą tych świąt jest bowiem cud, który uczynił dla nas Bóg: zstąpił na ziemię i zamieszkał w naszych sercach!

Tę i wiele innych perełek znajdziecie w książce Cudowne Boże Narodzenie, najlepszej rodzinnej lekturze na czas oczekiwania. W towarzystwie uroczych elfów z pewnością będzie to czas prawdziwie radosny. W tym roku zaczynamy 3 grudnia, więc macie jeszcze kilka tygodni, żeby zaopatrzyć się w tę wartościową lekturę.

autorka bloga tygrysmamatuitatatu.blogspot.com

 

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, zakładam że dla każdego, bez względu na to, czy jest człowiekiem wierzącym, czy nie. Dorośli i dzieci - wszyscy kochają świąteczne spotkania, atmosferę, choinkę i prezenty. Jednak jest coś, co jest ponad to wszystko, jest KTOŚ, kto w tym czasie się rodzi i jest wśród nas, to czy zdajemy sobie z tego sprawę, jak bardzo to celebrujemy i jak nastawimy do tego dzieciaki to jest niezwykle istotna kwestia. Bóg się rodzi tylko raz w roku, nie można o tym zapominać, że święta to nie tylko blichtr, świąteczne piosenki i błyszczące lampki. To także niezwykłe wydarzenie w życiu każdego chrześcijanina. Zatopienie dzieci w prawdziwym klimacie Bożego Narodzenia doprawdy nie jest trudne, jedynie trzeba chcieć.

Wspólne tworzenie szopki, czytanie wieczorem Pisma Świętego dla dzieci, dobrze dobrane zadania adwentowe, wspólne tworzenie kartek i rozsyłanie najbliższym dobrej nowiny, wspólne tworzenie choinkowych ozdób ku chwale Malutkiego Jezuska, śpiewanie kolęd i tworzenie własnej tradycji tak wigilijnej, jak i bożonarodzeniowej. No i wreszcie, na samym końcu, choć wcale nie mniej ważne u nas, czytanie książek. Książek, które pokażą, co tak naprawdę się liczy w te święta.

Specjalistą w tym temacie, który zawsze wyciąga do mnie swoją pomocną dłoń jest Wydawnictwo Promic. Wiem, że zawsze mogę na nich liczyć i nie inaczej jest w tym roku. Małe elfy w 14 krótkich opowiadaniach opowiedzą nam o Bożym Narodzeniu w piękny i bardzo przystępny sposób i patrząc przez właściwy, najwłaściwszy pryzmat.

14 rozdziałów, które według mnie nie powinny być jeden po drugim.

Moim zdaniem, dobrze sobie dawkować opowiadania, aby każde z nich zgłębić i przemyśleć.

Zimowy okres bardzo sprzyja kontemplacji, każdy z nas, również dzieci, powinny troszkę zwolnić, choćby na chwile i przemyśleć to i owo. Zwłaszcza w ten niezwykły adwentowy czas.

Czas doskonały na taką własnie lekturę.

 Magdalena Kus

 

Uwaga! Nadchodzą! Wyczekiwane przez cały rok, ze śniegiem czy bez - święta! Boże Narodzenie tuż-tuż, zatem zabieramy się do literatury z tematem związanej...

"Cudowne Boże Narodzenie. O radosnym przeżywaniu świąt", książeczka, w której pomocne elfy znów wyjaśniają wiele spraw. Mieliśmy już "O wybaczaniu" (jakże miło połączony temat) oraz o tym, że "Szkoła jest super" (tu trochę odbiegamy ;) Ale jak zwykle możemy liczyć na to, że dowiemy się czegoś nowego, a już na pewno interesującego i wartościowego.
Ważne są zarówno podstawy, jak i szczegóły tych świąt. Dowiemy się zatem, jak długo trwa świąteczny okres, kim byli Trzej Królowie, których święto od jakiegoś czasu stało się bardziej popularne, poznamy oczywiście Maryję i Józefa. Znajdziemy też aż jedenaście pomysłów na prezent świąteczny i nadmienię, że koszty nie grają tutaj roli - w dobrym słowa znaczeniu.
Pewne wątpliwości nasunął mi jedynie rozdział o Świętym Mikołaju. Jeśli dzieci wiedzą, że to on przynosi prezenty w swój tajemniczy sposób, to tutaj może paść niezręczne pytanie. Choć w tekście oczywiście nie znajdziecie zaprzeczenia, co do niespotykanych umiejętności tego zimowego gościa.
Wierzcie czy nie, ale nie znałam dotąd imion ośmiu reniferów Świętego Mikołaja. Teraz jeszcze muszę je powtórzyć, ale niektóre od razu zapamiętałam. Dzieci z pewnością nauczą się tego szybciej.
A wracając do poważniejszych kwestii, to Boże Narodzenie z elfami jest planem na prawdziwe święta, te przeżywane zgodnie z duchem wiary. Ewangelia przed wigilijną kolacją, nocna msza - pasterka, cztery ważne świąteczne zwyczaje, a wśród nich to o dodatkowym nakryciu na stole dla niespodziewanego gościa - to wszystko utrwalicie, czytając poradnik małych elfów.
Autorom nie umyka nawet przy tej okazji dość typowy problem dzisiejszego społeczeństwa - wiara w przesądy. Będziecie zaskoczeni, w jak prosty sposób można przekonać się, czy istnieje coś takiego, jak "pechowa trzynastka".
Utrwalicie sobie wszystkie te informacje, a dzieciom przedstawicie być może w nowym świetle, bo o tradycję musimy dbać my - dorośli. Przeżywanie świąt nie może przecież sprowadzać się wyłącznie do szału przedświątecznych zakupów i galopu po galerii handlowej!

Jeśli jakkolwiek dociera do nas geneza powstania tych pięknych zimowych świąt, to chyba nie ma wątpliwości, że musimy dzieciom przekazać wszystko, co o tym wiemy. A jeśli cokolwiek zapomnieliśmy albo rozmyło się nam podczas codziennej bieganiny i pośpiechu, to zatrzymajmy się i uspokójmy myśli. Ten poradnik przypomni, po co są święta, jak je obchodzić i co z nich pozostaje w nas samych. Radosne i humorystyczne miejscami ilustracje dopełniają treść i przyjemnie nawiązują do magicznych świątecznych chwil.
Przeczytajcie te porady i stosujcie przez najbliższe dwa tygodnie, a potem... powtórzcie znów za czternaście zylionów chwil i kolejne, i następne itd...! :)

Iwona Daniel

Dla chrześcijanina narodzenie Chrystusa jest jednym z wydarzeń zbawczych. Ten, który przyszedł na świat pod postacią człowieka, podkreślił ponadczasowe znaczenie miłości, a leżący na stole opłatek stał się widzialnym znakiem mocy samego Boga. Zagadnieniu narodzenia Jezusa przyjrzał się Ted O'Neal, który w książeczce Cudowne Boże Narodzenie. O radosnym przeżywaniu świąt w sposób prosty i całkowicie przystępny zwraca się do najmłodszych czytelników, przemawiając do ich wrażliwości i delikatności. [...]
Książeczka jest bogato ilustrowana. Całostronicowe rysunki ucieszą najmłodszych, skupiając ich wzrok, myśli i serca na długi czas. Treść zasadnicza została poprzedzona twórczymi refleksjami, skierowanymi bezpośrednio do rodziców i nauczycieli. W książeczce znalazły się teksty biblijne wraz z siglami. Dzięki książeczce Wydawnictwa Promic młodemu czytelnikowi łatwiej będzie zbliżyć się do Boga, który narodził się w cichą, betlejemską noc.

Danuta Szelejewska

https://www.granice.pl/recenzja/cudowne-boze-narodzenie/32678

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Cudowne Boże Narodzenie

Ted O'Neal

OPIS

"Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel" - właśnie te słowa psalmu powinny kojarzyć się najmłodszym ze świętami Bożego Narodzenia. Czy tak jest? W tej książce, pomocne elfy opowiedzą dzieciom o choince i prezentach, opłatku i reniferach Świętego Mikołaja, ale przede wszystkim o Dzieciątku - Bogu, który tej nocy stał się jednym z nas.SPIS TREŚCI
FRAGMENT KSIĄŻKI

Cztery świąteczne zwyczaje
Po pierwsze, kolację wigilijną rozpoczynamy od czytania Pisma Świętego: „A Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14). I wspólnie dziękujemy Bogu za to, że ofiarował nam Syna, Jezusa, aby Ten odkupił nasze winy i dał nam dar życia wiecznego!
Po drugie, zanim zasiądziemy do stołu najstarsza osoba w rodzinie rozdaje opłatek. Ten śnieżnobiały poświęcony chleb symbolizuje braterstwo, pokój i pojednanie; miłość, jaką wszyscy powinni się darzyć. Obecni dzielą się opłatkiem, składając świąteczne życzenia.
Po trzecie, na udekorowanym stole znajdziemy dwanaście postnych potraw, wśród których królują karp, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa i kompot z suszonych owoców. Na stole musi być też dodatkowe nakrycie dla nieoczekiwanego gościa, który może odwiedzić nasz dom w ten niezwykły wieczór.
Po czwarte, gdy serca radują się, że wśród najbliższych możemy świętować narodziny Dzieciątka, okazujemy tę radość także przez wspólne kolędowanie. Śpiewając piękne świąteczne pieśni, oddajemy cześć Jezusowi i tworzymy atmosferę ciepła i miłości.

Sklep internetowy Shoper.pl