Książki
11.92
PLN
Złoty klucz do nieba. O żalu doskonałym
Złoty klucz do nieba. O żalu doskonałym
wydawnictwo: Promic
ISBN: 978-83-7502-877-5
oprawa: miękka
format: 110 x 180 mm
liczba stron: 72
E-BOOK
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 11,92 zł
POPRZEDNIA CENA: 14,90 zł

Dane techniczne

wydawnictwo Promic
ISBN 978-83-7502-877-5
oprawa miękka
format 110 x 180 mm
liczba stron 72

Czym jest „klucz do nieba” i gdzie go szukać? To bez wątpienia najważniejsza kwestia dla każdego wierzącego. Odpowiedź wydaje się prosta. Żal doskonały wypływający z miłości do Boga jest tym wyjątkowo skutecznym „środkiem wiodącym do zbawienia” – skutecznym nie tylko w chwili próby, w obliczu zagrożeń czy śmierci, ale w istocie na co dzień. Jest on równie niezbędny w życiu powszednim jak choćby modlitwa, a przy tym ma nawet bardziej bezpośredni i ściślejszy związek z dążeniem do wiecznego szczęścia w bliskości Boga.

Można zatem powtórzyć za autorem Księgi Joela: „Rozdzierajcie serca wasze, nie szaty! Nawróćcie się do Pana, Boga waszego! On bowiem jest litościwy, miłosierny, nieskory do gniewu i bogaty w łaskę, a lituje się nad niedolą” (zob. Jl 2, 13). Jak uczy św. Piotr: „miłość zakrywa wiele grzechów” (1 P 4, 8), a żal doskonały jest w stanie oczyścić serce nawet z najczarniejszej rozpaczy i prawdziwie otworzyć duszę na łaskę Bożą.

DRUKUJ OPIS

Przedmowa. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
Wstęp. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Co to jest żal doskonały? . . . . . . . . . . . . . . . . 13
Jak wzbudzać żal doskonały? . . . . . . . . . . . . . 25
Czy trudno jest wzbudzić akt
żalu doskonałego?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
Skutki żalu doskonałego. . . . . . . . . . . . . . . . . 37
Czemu żal doskonały jest tak ważny
i każdemu potrzebny?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 47
Żal doskonały jest ważny w życiu . . . . . . 49
Żal doskonały jest ważny
w godzinie śmierci . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53
Kiedy wzbudzić trzeba akt żalu
doskonałego?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 59
Dodatek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 65
Kilka sposobów wzbudzenia
aktu żalu doskonałego. . . . . . . . . . . . . . . . 67

PRZEDMOWA
Niewielkie dzieło Johanna von den Driescha zawiera prawdę tak ważną, a zarazem tak niedostatecznie cenioną przez wielu chrześcijan, i podaje ją w tak przystępny i pouczający sposób, że kilka składających się na nie stronic może przeważyć treścią niejeden inny, znacznie obszerniejszy tom poświęcony podobnej tematyce.
Święty Alfons Maria Liguori (1696–1787) pomiędzy wieloma innymi dziełami wydał także niewielką książkę poświęconą modlitwie,
którą uznawał za nadzwyczaj skuteczny „środek wiodący do zbawienia” (O modlitwie jako środku do zbawienia koniecznym).
Pragnął widzieć tę książkę w rękach wszystkich ludzi, ponieważ zawierała opis tak ważnej i skutecznej metody, zapewniającej duszom zbawienie.
W nieco odmiennym, ale wcale nie mniej istotnym sensie, żal doskonały wypływający z miłości do Boga również możemy uznać
za wyjątkowo skuteczny „środek wiodący do zbawienia”. Co więcej, ma on poniekąd nawet bardziej bezpośredni i ściślejszy związek
z dążeniem do życia wiecznego niż sama modlitwa jako taka.
Dlatego i ja, za przykładem św. Alfonsa Liguoriego, wyznaję tutaj swoje życzenie, by niniejsze dziełko dostało się do rąk każdego
człowieka, ponieważ jestem przekonany, że za sprawą uważnej lektury podanych tutaj prawd oraz przez pilne ćwiczenie się w ich
wprowadzaniu w życie przed wieloma osobami otworzą się bramy niebios, które w innym razie pozostałyby dla nich raczej zamknięte. Być może bramy niebios otworzą się szerzej także przed wieloma spośród tych chrześcijan, którzy trwają w stanie łaski zachowują sobie prawo do nieba, a które to prawo, a wraz z nim szczęśliwość wieczna, dzięki tej książeczce będzie się im pomnażać w sposób nadzwyczajny.
Każdy chrześcijanin niewątpliwie powinien więc zostać należycie pouczony o wielkiej skuteczności aktu miłości i żalu doskonałego.
Nawet w dobrym zdrowiu nikt nie powinien zapominać o tej doniosłej prawdzie, natomiast w chorobie lub w niebezpieczeństwie
śmierci należy tym bardziej dbać o to, żeby dokładnie i trafnie wyłożyć tę prawdę wszystkim wiernym, którzy być może o niej zapomnieli lub nawet niedostatecznie ją znali. Jest to bowiem rzecz niezmiernie istotna nie tylko na godzinę własnej śmierci, ale również na czas śmierci wszystkich tych wierzących, przy których zgonie jest się obecnym.
Życzę więc autorowi, by jak najwięcej osób sięgnęło po to nieduże, ale jakże wartościowe dzieło, które bez wątpienia może
uczynić wiele dobrego i przynieść obfity plon łask Bożych.
ks. August Lehmkuhl SJ

Przeczytaj dłuższy fragment „Złoty klucz do nieba” »

Żal doskonały i niedoskonały. Dzieli ich sporo, choć pozornie są sobie bliskie. Cienka linia pomiędzy nimi wyznacza ten rodzaj żalu, który potrafi zdziałać cuda. Wielkie cuda, jakie przeznaczono dla nas - małych, niedoskonałych ludzi.

Znana przypowieść o robotnikach w winnicy, daje do myślenia i nawet w katolikach, praktykujących na co dzień, potrafi wzbudzić poczucie niezrozumienia wielkiego Boskiego planu. A plan jest taki, by pozwolić każdemu dotrzeć do bramy niebios. Żal doskonały zaś jest do niej idealnie pasującym kluczem. Co więcej, ten oryginalny i jedyny w swoim rodzaju klucz, może być użyty również przez osoby nie mające nic wspólnego z wiarą katolicką...

"Tak mógłbyś dopomóc nawet umierającemu niekatolikowi, nie wspominając mu nawet o spowiedzi, po prostu wzbudź z nim akt miłości ku Bogu, miłości ku ukrzyżowanemu Zbawicielowi, po czym powtórz mu powoli akt żalu" - Takie słowa znajdziemy w tekście, napisanym przez Johanna von des Driesch'a.

A pisze to również na podstawie tez głoszonych na Soborze Trydenckim: "Żal doskonały, żal z miłości ku Bogu, usprawiedliwia człowieka i jedna go z Bogiem nawet przed przyjęciem sakramentu spowiedzi".

Jak to wszystko rozumieć? Czy w takim razie regularnie spowiadający się katolik zupełnie niepotrzebnie wyznaje swoje grzechy, a niekatolik osiągnie Niebo tylko przez poświęcenie kilku minut przed śmiercią na żal doskonały? To bardziej skomplikowane, ale też zaskakujące dla wielu chrześcijan, na co dzień gorliwie wyznających swoją wiarę.

"Skutki żalu doskonałego są doniosłe. Żal doskonały zawsze i natychmiast przynosi odpuszczenie grzechów i oczyszczenie duszy grzesznika, i to już zanim wyzna swoje winy podczas spowiedzi. Powinien on jednak mieć szczerą wolę wyznania ich później przed spowiednikiem (...) W człowieku sprawiedliwym żal doskonały upewnia i powiększa stan łaski."

Żal niedoskonały jest niczym trening, a żal doskonały to mistrzostwo, które jak wiadomo nie każdemu jest dane. Wynik ciężkiej pracy i prawdziwego poświęcenia charakteryzuje wielu sportowych mistrzów. Podobnie jest z żalem doskonałym. On nie bierze się znikąd i tak po prostu. Aby go zrozumieć - potrzebujemy otworzyć swój umysł. Natomiast, żeby go poczuć - musimy otworzyć swoje serce - na oścież. Podobnie też, jak w słynnej winnicy, nie ma tutaj miejsca na ocenianie wkładu pracy innych, mniej zaangażowanych "robotników". Właściciel winnicy jest jeden i tylko On decyduje o wartości wykonanej pracy...

Zachęcam wszystkich ciekawych i tych, którzy chcą zrozumieć więcej do zapoznania się z tą niewielką książeczką, która otwiera oczy, umysł i serce na Wielkie Rzeczy.

Iwona Daniel

 

Jakoś tak to jest, że najbardziej oczywiste rzeczy są najtrudniejsze do zdobycia, odkrycia czy osiągnięcia a zarazem najbardziej potrzebne w życiu. I choć jesteśmy ich świadomi, z wielką łatwością o nich zapominamy, spychamy w kąt albo umiemy wyrazić słowem, ale niekoniecznie czynem. (...)
Miłość, przebaczenie, modlitwa, stawianie dobra innych ponad swoim i wreszcie żal doskonały, kiedy wszystkich poprzednich elementów nie udało nam się jednak dopełnić, zauważyć czy "uskutecznić" ze względu na liczne słabości i rany. Rzucanie się nieustanne albo chociaż codzienne w ramiona Dobrego Boga, żeby nie usnąć z balastem grzechów to nie tyle dobry zwyczaj, co "ZŁOTY KLUCZ DO NIEBA". Nieustanne czuwanie, bycie w gotowości na spotkanie ze Stwórcą, poukładanie sobie wszystkiego choćby tylko przed Nim, może zaważyć na naszym zbawieniu. O tym właśnie pokrótce jest dziś prezentowana książeczka. O tym, że żal doskonały powinien się stać dla nas jak codzienna modlitwa, aby wchodzić każdego dnia w bardziej bezpośredni i ściślejszy związek z dążeniem do wiecznego szczęścia w bliskości Boga. (...)

W tej bardzo cieniutkiej, malutkiej i niepozornej książeczce, znajdziemy klucz do zbawienia. Przeczytamy o tym, czym jest żal doskonały, a czym ten niedoskonały. Znajdziesz wraz z autorem drogę do tej lepszej wersji. (...)

Co mnie zadziwiło, żal nie dotyczy tylko osób wierzących i, co trudne, naszym obowiązkiem jest niesienie go wszystkim w ostatniej potrzebie, której być może nawet sobie nie uświadamiają.
"Tak mógłbyś dopomóc nawet umierającemu niekatolikowi, nie wspominając mu nawet o spowiedzi, po prostu wzbudź z nim akt miłości ku Bogu, miłości ku ukrzyżowanemu Zbawicielowi, po czym powtórz mu powoli akt żalu"

To wszystko, nieustanne zwracanie się ku Bogu, nie wyklucza ani nie podważa sensu i istoty spowiedzi. Bo każdy, kto z głębią i szczerze zrozumie istotę żalu doskonałego nie będzie próbował w tym obszarze lawirować i robić uników, wręcz przeciwnie, jak najszybciej znajdzie spowiednika, żeby oczyścić pełniej swoje serce i żyć w bliskości Boga.

"Skutki żalu doskonałego są doniosłe. Żal doskonały zawsze i natychmiast przynosi odpuszczenie grzechów i oczyszczenie duszy grzesznika, i to już zanim wyzna swoje winy podczas spowiedzi. Powinien on jednak mieć szczerą wolę wyznania ich później przed spowiednikiem (...) W człowieku sprawiedliwym żal doskonały upewnia i powiększa stan łaski".

Żal doskonały to taki szczyt naszej wewnętrznej potrzeby kochania Boga i ból wywołany ranieniem Go grzechami. Mistrzostwo, jakie każdy z nas pragnie osiągnąć. I jak każde mistrzostwo osiąga się je treningiem, praktyką, trudem, czyli krwią, potem i łzami. Trzeba otworzyć się na ów żal, modlić się o niego, nastawić się w tym kierunku umysłem i sercem. W teorii to bardzo proste, wręcz intuicyjne i tak potrzebne, że serce samo się rwie, ale w praktyce najprostsze rzeczy są najtrudniejszymi. Tak czy inaczej w moim odczuciu lektura obowiązkowa dla każdego bez wyjątku.

Magdalena Kus

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Złoty klucz do nieba. O żalu doskonałym

Johann von den Driesch

OPIS

Czym jest „klucz do nieba” i gdzie go szukać? To bez wątpienia najważniejsza kwestia dla każdego wierzącego. Odpowiedź wydaje się prosta. Żal doskonały wypływający z miłości do Boga jest tym wyjątkowo skutecznym „środkiem wiodącym do zbawienia” – skutecznym nie tylko w chwili próby, w obliczu zagrożeń czy śmierci, ale w istocie na co dzień. Jest on równie niezbędny w życiu powszednim jak choćby modlitwa, a przy tym ma nawet bardziej bezpośredni i ściślejszy związek z dążeniem do wiecznego szczęścia w bliskości Boga.

Można zatem powtórzyć za autorem Księgi Joela: „Rozdzierajcie serca wasze, nie szaty! Nawróćcie się do Pana, Boga waszego! On bowiem jest litościwy, miłosierny, nieskory do gniewu i bogaty w łaskę, a lituje się nad niedolą” (zob. Jl 2, 13). Jak uczy św. Piotr: „miłość zakrywa wiele grzechów” (1 P 4, 8), a żal doskonały jest w stanie oczyścić serce nawet z najczarniejszej rozpaczy i prawdziwie otworzyć duszę na łaskę Bożą.SPIS TREŚCI

Przedmowa. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
Wstęp. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Co to jest żal doskonały? . . . . . . . . . . . . . . . . 13
Jak wzbudzać żal doskonały? . . . . . . . . . . . . . 25
Czy trudno jest wzbudzić akt
żalu doskonałego?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
Skutki żalu doskonałego. . . . . . . . . . . . . . . . . 37
Czemu żal doskonały jest tak ważny
i każdemu potrzebny?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 47
Żal doskonały jest ważny w życiu . . . . . . 49
Żal doskonały jest ważny
w godzinie śmierci . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53
Kiedy wzbudzić trzeba akt żalu
doskonałego?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 59
Dodatek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 65
Kilka sposobów wzbudzenia
aktu żalu doskonałego. . . . . . . . . . . . . . . . 67

FRAGMENT KSIĄŻKI

PRZEDMOWA
Niewielkie dzieło Johanna von den Driescha zawiera prawdę tak ważną, a zarazem tak niedostatecznie cenioną przez wielu chrześcijan, i podaje ją w tak przystępny i pouczający sposób, że kilka składających się na nie stronic może przeważyć treścią niejeden inny, znacznie obszerniejszy tom poświęcony podobnej tematyce.
Święty Alfons Maria Liguori (1696–1787) pomiędzy wieloma innymi dziełami wydał także niewielką książkę poświęconą modlitwie,
którą uznawał za nadzwyczaj skuteczny „środek wiodący do zbawienia” (O modlitwie jako środku do zbawienia koniecznym).
Pragnął widzieć tę książkę w rękach wszystkich ludzi, ponieważ zawierała opis tak ważnej i skutecznej metody, zapewniającej duszom zbawienie.
W nieco odmiennym, ale wcale nie mniej istotnym sensie, żal doskonały wypływający z miłości do Boga również możemy uznać
za wyjątkowo skuteczny „środek wiodący do zbawienia”. Co więcej, ma on poniekąd nawet bardziej bezpośredni i ściślejszy związek
z dążeniem do życia wiecznego niż sama modlitwa jako taka.
Dlatego i ja, za przykładem św. Alfonsa Liguoriego, wyznaję tutaj swoje życzenie, by niniejsze dziełko dostało się do rąk każdego
człowieka, ponieważ jestem przekonany, że za sprawą uważnej lektury podanych tutaj prawd oraz przez pilne ćwiczenie się w ich
wprowadzaniu w życie przed wieloma osobami otworzą się bramy niebios, które w innym razie pozostałyby dla nich raczej zamknięte. Być może bramy niebios otworzą się szerzej także przed wieloma spośród tych chrześcijan, którzy trwają w stanie łaski zachowują sobie prawo do nieba, a które to prawo, a wraz z nim szczęśliwość wieczna, dzięki tej książeczce będzie się im pomnażać w sposób nadzwyczajny.
Każdy chrześcijanin niewątpliwie powinien więc zostać należycie pouczony o wielkiej skuteczności aktu miłości i żalu doskonałego.
Nawet w dobrym zdrowiu nikt nie powinien zapominać o tej doniosłej prawdzie, natomiast w chorobie lub w niebezpieczeństwie
śmierci należy tym bardziej dbać o to, żeby dokładnie i trafnie wyłożyć tę prawdę wszystkim wiernym, którzy być może o niej zapomnieli lub nawet niedostatecznie ją znali. Jest to bowiem rzecz niezmiernie istotna nie tylko na godzinę własnej śmierci, ale również na czas śmierci wszystkich tych wierzących, przy których zgonie jest się obecnym.
Życzę więc autorowi, by jak najwięcej osób sięgnęło po to nieduże, ale jakże wartościowe dzieło, które bez wątpienia może
uczynić wiele dobrego i przynieść obfity plon łask Bożych.
ks. August Lehmkuhl SJ

Przeczytaj dłuższy fragment „Złoty klucz do nieba” »

Sklep internetowy Shoper.pl