Książki
14.9
PLN
Wielkanocny koszyczek
Wielkanocny koszyczek
ilustr.: Halina Świrska, Joanna Świrska, kolorowe
wydawnictwo: Promic
rok wyd.: 2019
ISBN: 978-83-7502-692-4
oprawa: miękka
format: 190 x 190 mm
liczba stron: 32
Ocena:
(Ilość ocen: 2)
Cena: 14,90 zł

Dane techniczne

ilustr. Halina Świrska, Joanna Świrska, kolorowe
wydawnictwo Promic
rok wyd. 2019
ISBN 978-83-7502-692-4
oprawa miękka
format 190 x 190 mm
liczba stron 32

Przygotowujemy święcone! Jajka, chleb, baranek... i co jeszcze? Wystarczy otworzyć tę książeczkę, by wiedzieć, co powinno, a co może znaleźć się w wielkanocnym koszyczku. I najważniejsze - dlaczego? O symbolice święconki w radosny i prosty sposób opowiadają dzieciom Małgosia, Pawełek i ich mama.

DRUKUJ OPIS

Dlaczego święcimy pokarmy?
Święcenie, czyli błogosławienie pokarmów, to bardzo stara tradycja. W Ewangelii czytamy o Jezusie: „On tymczasem wziął pięć chlebów i dwie ryby, podniósł wzrok ku niebu, pobłogosławił je, połamał i dawał uczniom, aby rozdawali ludziom” (Łk 9, 16). Także podczas Ostatniej Wieczerzy „wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im” (Mk 14, 22).
W Wielką Sobotę, kiedy ciało Jezusa spoczywa w grobie, a my oczekujemy Jego zmartwychwstania, święcimy w kościele wybrane pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny. Zwyczaj ten sięga VIII wieku, a w Polsce znany jest od XIV stulecia.

Przeczytaj dłuższy fragment „Wielkanocnego koszyczka” »

Wydawnictwo Promic, wykonało strzał w dziesiątkę nawet o tym nie wiedząc. Jako, że mam pierwszoklasistę to lubię ostatnio, analizować z nim różne tematy, tak jak skarby jesieni, pierwsze oznaki wiosny, drzewa oraz ich liście. Wynajduje tematy, potem książki, czasem coś sama przygotuję aby urozmaicić i utrwalić tą wiedzę i nie tyle na zasadzie nauki, co ciekawostek które Wojtek (a przy nim i Ala) uwielbia, poznajemy podstawowe i często przydatne życiowo obszary. Jednym z nich jest symbolika zawartość koszyczka wielkanocnego. Bo każdy dorosły (+/-), wie co tam trzeba umieścić ale jestem przekonana, że dlaczego czy inaczej co dana rzecz oznacza i że zajączek już niekoniecznie idzie w parze z barankiem i kurczakiem to inna kwestia.
Każda z rzeczy czy pokarmów ma swoje znaczenie i to niebagatelne. Jeżeli wychowujemy dzieci w wierze to powinny mieć świadomość, czym jest Wielkanoc, znać przebieg tych ostatnich dni z życia naszego Zbawiciela, które stały się dla nas wszystkich nowym początkiem.


Już rok temu miałam się do tego zabrać, ale jakoś się nie zmobilizowałam. W tym roku z kolei zostałam wyprzedzona przez wydawnictwo. Bo oto w nasze ręce trafiła książka, dokładnie opisująca to, o czym chciałam odpowiedzieć dzieciom. To, ale i dużo więcej, sama z pewnością nie potrafiłabym tak pięknie wszystkiego ubrać w słowa. Słowa oraz bardzo subtelne i cudownie świąteczne grafiki.

Książka szeroko i bardzo trafnie ogarnia całość zagadnienia, a zaczyna się od tego, dlaczego w ogóle idziemy do kościoła z koszyczkiem. Jaki jest tego cel i co jest przyczyną.
Potem wraz z rodziną Małgosi i Pawełka, wypełniamy koszyczek po brzegi. Jajkami, cukrowym barankiem z czerwoną chorągiewką, chlebusiem, wędlinami, kawałkiem babki, chrzanem, solą i pieprzem a może nawet czymś jeszcze...
Oczywiście najpierw bielusieńka jak śnieg serwetka, a na koniec jeszcze bazie i bukszpan.
Jednak mama jednocześnie krok po kroku tłumaczy swoim dzieciom, że wszystko, co w koszyczku znajdzie miejsce, nie jest tam przypadkowo.
Jedne rzeczy muszą się tam znaleźć koniecznie, inne mogą, ale nie muszą.
Książka napisana bardzo prosto, ciepło i przyjaźnie. Myślę, że taka króciutka lektura przed Wielką Sobotą powinna być obowiązkowa dla każdego.

Magdalena Kus

Równo miesiąc został do Wielkanocy. Powoli zaczynamy myśleć o przygotowaniach, począwszy od dekoracji, poprzez menu aż po samo przeżywanie, świąt. W tym czasie warto zadbać o nasze dzieci, aby i one dobrze przeżyły święta, a przede wszystkim zrozumiały o co w tym wszystkim chodzi. Dla dzieci najciekawszym momentem przygotowań jest pójście do kościoła z koszyczkiem. Sama widzę po moim Filipie - choć ogólnie nie lubi chodzić na mszę, w Wielką Sobotę idzie ze święconką z ogromną przyjemnością. Warto wyjaśnić dzieciom, po co święcimy pokarmy, jaką one mają symbolikę, dlaczego do koszyczka wkładamy konkretne produkty. I jak zawsze z pomocą może przyjść nam książka, więc nieśmiało podsuwam Wam kolejny ciekawy tytuł.
"Wielkanocny koszyczek" to niewielka gabarytowo książka, za to bardzo wartościowa pod względem treści. Bohaterami opowiadania jest rodzeństwo - Małgosia i Pawełek, które razem z rodzicami szykuje koszyczek ze święconką. Podczas wkładania kolejnych pokarmów, mama wyjaśnia dzieciom ich symbolikę. Książka napisana jest w formie dialogu, luźnej rozmowy pomiędzy dziećmi, a dorosłymi. Dzieci z przejęciem szykują święconkę i zadają pytania oraz podsuwają własne pomysły.
Oprócz ciekawej treści książka ma również ładne, kolorowe ilustracje. Moim chłopcom bardzo się podobała, słuchali uważnie, a Filip od czasu do czasu wtrącał swoje uwagi, bazując na informacjach, których dowiedział się na religii w zerówce.
"Wielkanocny koszyczek" to doskonała pomoc dla nas rodziców - dzięki niej możemy wyczerpująco odpowiedzieć na dziecięce pytania oraz zainteresować nasze dzieci symboliką świąt. Po przeczytaniu książki pójście do kościoła ze święconką nabierze większego, duchowego wymiaru.

Aneta Sawicka

[...] to wspaniała książeczka, która na samym wstępie wyjaśnia nam, czym jest święcenie pokarmów, skąd się wywodzi zwyczaj święcenia pokarmów, dlaczego święcimy pokarmy i po co kontynuujemy tę wspaniałą tradycję.
Na kolejnych kartkach odnajdujemy historyjkę, której główni bohaterowie - Małgosia i Pawełek - od wczesnego ranka w Wielką Sobotę przygotowują swój Wielkanocny koszyczek, aby pójść do kościoła i poświęcić go.
Dzieci są bardzo rezolutne i ciekawe, dlatego też zadają mnóstwo pytań mamusi, która spokojnie tłumaczy dzieciom, dlaczego dana potrawa musi znaleźć się w koszyczku wielkanocnym oraz, co symbolizuje. Dzieci podczas rozmowy łączą fakty, wyciągając słuszne wnioski.
Koszyczek ślicznie udekorowany, pełen pyszności gotowy jest, by zanieść go do kościoła i poświęcić.
[...]
Kochani, naszym zdaniem książeczka jest wręcz wspaniała. Podoba mi się w niej to, że pomimo iż tematyka jest wzniosła i poważna w prosty i zrozumiały sposób dociera do każdego.
Ola ma 17 miesięcy, Julka trzy latka - mam wrażenie, że ta książka dotarła do nich obydwu. Choć Ola mówi mniej niż Julcia wiem, że zrozumiała, o co chodzi. Bez tej książeczki o wiele trudniej byłoby mi wyjaśnić po kolei, o co w tym wszystkim chodzi.
Dziewczynki chcą ciągle czytać historię Małgosi i Pawełka. W szczególności Julka, która już dzisiaj chce przygotowywać koszyczek wielkanocny. Wspaniałe ilustracje jeszcze bardziej docierają do malca, pobudzając do myślenia i wspólnego czytania. Dzięki tej książeczce zrozumiały specyfikę Wielkanocy i czym są te święta.

Ewelina Pikula

Niedługo święta Wielkanocy. Czy wiesz, co one oznaczają, jaka jest symbolika pokarmów wkładanych do koszyczka wielkanocnego?

Przyznaję, do niedawna nie wiedziałam o znaczeniu każdego z elementów święconki, ale już wiem. W tym miejscu chcę polecić wspaniałą książkę „Wielkanocny koszyczek”. Jest idealna dla dzieci w każdym wieku, wyjaśnia znaczenie i symbolikę baranka, jajka, chleba, soli, chrzanu i innych pokarmów, które układamy w koszyczku wielkanocnym. Świetnie napisana w formie dialogu, który trafi do każdego. Lekko i zrozumiale napisana. Myślę, że to świetny sposób na wprowadzenie naszego potomstwa w tradycje, obyczaje tego święta, bo przecież to jest ważne i piękne.

Uwielbiam każdą tradycję świąteczną, wracamy wówczas do naszych korzeni, kultury, które warto pielęgnować. Sprawia ona, że ten czas staje się bardziej podniosły. Moje dzieci będę uczyła wszystkiego co ważne, co pochodzi od naszych przodków. Jestem katoliczką i uważam, iż warto ich nauczyć, że święta to nie tylko czas wolny, ale coś więcej.

Anna Londowska-Kaźmierczak

[...] czy Wy i Wasze pociechy wiecie, dlaczego święcimy te, a nie inne pokarmy?
Jeśli brakuje nam wiedzy lub nie do końca jesteśmy tego pewni, warto sięgnąć po ciekawe źródło. Jeszcze lepiej, kiedy książka (pisząc źródło właśnie ją miałam na myśli) jest adresowana do dzieci i na przykładzie ciekawej historii, przystępnie, a przy tym pięknie objaśnia temat. Znalazłam wspaniałą propozycję na tę okazję, a jest to "Wielkanocny koszyczek" Haliny Świrskiej.

Na wstępie tej niewielkiej książeczki na młodego czytelnika czeka informacja dotycząca historii tradycji święcenia pokarmów. Natomiast dalej rozpoczyna się bardzo ciekawa historia, której bohaterem jest pewna rodzinka. Poznajemy ją w Wielką Sobotę, kiedy to dzieci z mamą szykują wielkanocny koszyczek. Z gotową święconką cała rodzina pójdzie ją poświęcić. A co znajdzie się w środku? Oczywiście cukrowy baranek, jajka, chleb, sól, pieprz, chrzan, wędlina oraz kawałek ciasta. Rodzeństwo, Małgosia z Pawełkiem, mają do mamy wiele pytań. Przede wszystkim, chcą się dowiedzieć, dlaczego te, a nie inne potrawy należy włożyć do koszyczka. Dzieci są bardzo ciekawe, a mama cierpliwie odpowiada im na pytania, wyjaśnia niezrozumiałe pojęcia.
Razem przystroją koszyczek czerwoną wstążeczką, wyłożą białą serwetką, ozdobią zielonym bukszpanem. A co z czekoladowym zajączkiem? Czy dla niego również znajdzie się miejsce w wielkanocnym koszyczku?
"Wielkanocny koszyczek" to piękna książeczka, idealna na zbliżający się świąteczny czas. Ciekawa historia, podparta przepięknie kolorowymi ilustracjami pani Joanny Świrskiej, sprawdzi się idealnie podczas rozmów z dziećmi o tradycji wielkanocnej, jaką jest przygotowanie koszyczka. Duża czcionka, przystępny tekst ułatwią samodzielną lekturę dzieciom, które potrafią już czytać. Nam książeczka bardzo się spodobała, a Tosiowi jeszcze bardziej przybliżyła wielkanocną tradycję.

Marlena Hryciuk

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinions about the product (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Wielkanocny koszyczek

Halina Świrska

OPIS

Przygotowujemy święcone! Jajka, chleb, baranek... i co jeszcze? Wystarczy otworzyć tę książeczkę, by wiedzieć, co powinno, a co może znaleźć się w wielkanocnym koszyczku. I najważniejsze - dlaczego? O symbolice święconki w radosny i prosty sposób opowiadają dzieciom Małgosia, Pawełek i ich mama.SPIS TREŚCI
FRAGMENT KSIĄŻKI

Dlaczego święcimy pokarmy?
Święcenie, czyli błogosławienie pokarmów, to bardzo stara tradycja. W Ewangelii czytamy o Jezusie: „On tymczasem wziął pięć chlebów i dwie ryby, podniósł wzrok ku niebu, pobłogosławił je, połamał i dawał uczniom, aby rozdawali ludziom” (Łk 9, 16). Także podczas Ostatniej Wieczerzy „wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im” (Mk 14, 22).
W Wielką Sobotę, kiedy ciało Jezusa spoczywa w grobie, a my oczekujemy Jego zmartwychwstania, święcimy w kościele wybrane pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny. Zwyczaj ten sięga VIII wieku, a w Polsce znany jest od XIV stulecia.

Przeczytaj dłuższy fragment „Wielkanocnego koszyczka” »

Sklep internetowy Shoper.pl