Oremus - nr archiwalne
7.2
PLN
Oremus Nr 8 (287) 2020
Oremus Nr 8 (287) 2020
wydawnictwo: Promic
format: 110 x 159 mm
E-BOOK
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 7,20 zł
Numer archiwalny Osoby pragnące kupić numer archiwalny prosimy o kontakt. Tel.: 22 651 90 54 wew. 130, 131 lub przez e-mail: handlowy@wydawnictwo.pl

Dane techniczne

wydawnictwo Promic
format 110 x 159 mm

W każdym numerze ROZWAŻANIA NA KAŻDY DZIEŃ

ZACHĘCAMY DO SIĘGNIĘCIA PO SIERPNIOWY NUMER SŁOWA WŚRÓD NAS, KTÓRY JEST ZNAKOMITYM UZUPEŁNIENIEM CZASOPISMA OREMUS. 

W sierpniowym numerze miesięcznika „Oremus”:

- czytania i modlitwy mszalne na każdy dzień;
- wprowadzenia liturgiczne i rozważania, inspirowane myślami św. Jana Pawła II, na każdy dzień, które napisała Agnieszka Kuryś, tłumaczka i publicystka;
- modlitwy wiernych przygotowane przez Monikę Kamińską, niepełnosprawną, malującą ustami malarkę (współpracuje z Wydawnictwem AMUN – http://amun.com.pl/artysci/kaminska/kaminska_monika.htm) oraz blogerkę;
- kolejny tekst z działu „Pytania i odpowiedzi”. Ks. Dominik Ostrowski, liturgista z diecezji świdnickiej, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, odpowiada na pytanie: „Dlaczego tak bardzo przedłużają się prace nad nowym Mszałem?”. Odpowiedź ta, dotycząca różnych zagadnień i problemów, ukazuje się w trzech odcinkach: w lipcowym, sierpniowym i we wrześniowym numerze naszego pisma.

- propozycje śpiewów na niedziele, uroczystości i święta, przygotowane przez Adama Kowalskiego, organistę w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce i wykładowcę w Akademii Muzycznej w Łodzi (Katedra Organów i Muzyki Kościelnej).

W ramach „Liturgicznego ABC” Maciej Zachara MIC przybliża szereg czynności, zachowań, postaw towarzyszących Komunii świętej, jak: procesyjne podchodzenie wiernych (co ma swoją symbolikę), śpiew na Komunię i na dziękczynienie, puryfikacja naczyń liturgicznych, czas na modlitwę w ciszy, wreszcie modlitwa po Komunii, której treścią jest „prośba o to, by owoce celebrowanego misterium trwały w naszym życiu”.
Michał Kozak MIC w dziale „Pokochać Psalmy” rozważa Psalm 138, którego wersetami modlimy się w czasie liturgii słowa dwudziestej pierwszej niedzieli zwykłej roku A. W Psalmie tym obecna jest „niezwykła ufność i powierzanie się Bogu do końca, nawet w obliczu utrapienia”. Przekazuje on mocne słowo o „potędze łaski Boga, która działa tam, gdzie człowiek pozostaje bezsilny”.
Halina Świrska, autorka „Naszej okładki”, omawia obraz Fra Angelico „Koronacja Maryi”.
Ponadto w numerze – jak zawsze – części stałe Mszy świętej.

 

Jesteśmy na Facebooku! Zapraszamy wszystkich do polubienia profilu oraz do aktywnego udziału w różnych dyskusjach. 

Miesięcznik „Oremus” ukazuje się od 1995 roku. Zawiera:

• Czytania liturgiczne
• Modlitwy mszalne
• Wprowadzenia liturgiczne
• Rozważania
• Modlitwa powszechna
• Liturgiczne ABC
• Pokochać Psalmy
• Propozycje śpiewów 
• Informacje o nowościach wydawniczych

 

Wygodny, kieszonkowy format

W prenumeracie rocznej 1 NUMER GRATIS!

 

 

Zobacz numery archiwalne czasopisma OREMUS

DRUKUJ OPIS

Sobota, 22 sierpnia
Najświętszej Maryi Panny, Królowej

Przy zwiastowaniu zostaje Maryi objawiony dar: pełnia łaski. Maryja, bardziej niż ktokolwiek inny, „uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana” (Łk 1,45). Pełnia Bożej łaski, bycie Matką Chrystusa Króla, stawia Maryję ponad innymi ludźmi i czyni Ją naszą królową. Mówiąc słowami Ezechiela, Maryja jest jak świątynia pełna chwały Pańskiej. Ona sama jednak pokazuje całym życiem i każdym słowem, że – zgodnie z Bożym zamysłem – królować znaczy służyć.

ANTYFONA: Maryja Dziewica, nasza Królowa, * stoi po prawicy Chrystusa w blasku chwały.

MÓDLMY SIĘ: Boże, Ty ustanowiłeś Rodzicielkę Twojego Syna naszą Matką i Królową, * spraw, abyśmy dzięki Jej wstawiennictwu osiągnęli chwałę przygotowaną dla Twoich dzieci w królestwie niebieskim. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

CZYTANIE z Księgi proroka Ezechiela (43,1-7a). Anioł poprowadził mnie ku bramie, która skierowana jest na wschód. I oto chwała Boga Izraela przyszła od wschodu, a głos Jego był jak szum wielu wód, a ziemia jaśniała od Jego chwały. Było to widzenie jak to, które miałem wtedy, gdy przyszedł, by zniszczyć miasto, widzenie jak tamto, które oglądałem nad rzeką Kebar. I upadłem na twarz. A chwała Pańska weszła do świątyni przez bramę, która wychodziła na wschód. Wtedy uniósł mnie duch i zaniósł mnie na wewnętrzny dziedziniec. – A oto świątynia pełna była chwały Pańskiej. I usłyszałem, jak ktoś mówił do mnie od strony świątyni, podczas gdy ów mąż stał jeszcze przy mnie. Rzekł do mnie: „Synu człowieczy, to jest miejsce tronu mojego, miejsce podstawy mych stóp, gdzie chcę na wieki mieszkać pośród Izraelitów”.
Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 85,9ab.10-14)

REFREN: Na ziemi naszej Bóg zamieszka w chwale.

Będę słuchał tego, co Pan Bóg mówi: *
oto ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom.
Zaprawdę, bliskie jest Jego zbawienie †
dla tych, którzy Mu cześć oddają, *
i chwała zamieszka w naszej ziemi.

Łaska i wierność spotkają się z sobą, *
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie, *
a sprawiedliwość spojrzy z nieba.

REFREN: Na ziemi naszej Bóg zamieszka w chwale.

Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Sprawiedliwość będzie kroczyć przed Nim, *
a śladami Jego kroków zbawienie.

AKLAMACJA: Alleluja.
Jeden jest Ojciec wasz w niebie
i jeden jest wasz Nauczyciel, Chrystus.

SŁOWA EWANGELII według św. Mateusza (23,1-12). Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: „Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.
Oto słowo Pańskie.

ROZWAŻANIE: Każdy z nas może w jakimś stopniu utożsamić się z uczonymi w Piśmie i faryzeuszami, ludźmi bardzo pobożnymi i przestrzegającymi Prawa, patrzącymi na innych z wyżyn własnej mądrości i przyzwoitości. Jezus stawia sprawę jednoznacznie: „Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”, co oznacza, że chcąc podobać się Bogu, należy przyjmować poniżenia, wbrew swojej naturze i pragnieniom. Jezus nie krytykuje faryzeuszy za ich nauczanie, ale za życie niezgodne z tym, czego uczą. Widzi prawdę ludzkiego serca i ostrzega przed uczynkami spełnianymi na pokaz. Uniżenie się przed Bogiem stanowi o wielkości człowieka. Maryja – napisał św. Jan Paweł II w Liście do kobiet na światową konferencję w Pekinie, poświęconą kobiecie – „oddając się na służbę Bogu, oddała się także na służbę ludzi: służbę miłości. Właśnie ta służba pozwoliła Jej przeżyć doświadczenie tajemniczego, ale prawdziwego «królowania». Nie przez przypadek jest wzywana jako «Królowa nieba i ziemi»” (10). My też jesteśmy zaproszeni do takiego królowania na wzór Maryi.

MODLITWA WIERNYCH:
Prośmy Boga, aby wszyscy wierzący, jak Maryja Panna, Królowa, byli napełnieni łaską, miłością i chwałą Chrystusową.
Aby Papież, biskupi i prezbiterzy mieli serca zjednoczone z Bogiem i dawali wiernym przykład żywej wiary.
Aby przywódcy państw wprowadzali na świecie pokój Chrystusowy.
Aby rodzice chrześcijańscy byli dla swych dzieci obrazem Boga Ojca, Jego miłości, dobroci i czułości.
Abyśmy wiedli życie pokorne i ciche, a po śmierci mogli królować w niebie z Jezusem.

MODLITWA NAD DARAMI: Obchodząc wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, składamy Tobie, Boże, nasze dary † i prosimy, aby nas wspomagał Twój Syn, który stał się człowiekiem * i oddał swe życie na krzyżu jako niepokalana ofiara. Który żyje i króluje na wieki wieków.

PREFACJA O NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNIE 55

ANTYFONA: Błogosławiona jesteś, Maryjo, * któraś uwierzyła, * że spełnią się słowa powiedziane Tobie od Pana.

MÓDLMY SIĘ: Oddając cześć Najświętszej Maryi Pannie, zostaliśmy posileni sakramentem Eucharystii, † pokornie prosimy Cię, Boże, * abyśmy mogli uczestniczyć w uczcie wiecznego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego.


Autorzy:
Agnieszka Kuryś – wprowadzenia, rozważania
Monika Kamińska – modlitwy wiernych

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Oremus Nr 8 (287) 2020OPIS

W każdym numerze ROZWAŻANIA NA KAŻDY DZIEŃ

ZACHĘCAMY DO SIĘGNIĘCIA PO SIERPNIOWY NUMER SŁOWA WŚRÓD NAS, KTÓRY JEST ZNAKOMITYM UZUPEŁNIENIEM CZASOPISMA OREMUS. 

W sierpniowym numerze miesięcznika „Oremus”:

- czytania i modlitwy mszalne na każdy dzień;
- wprowadzenia liturgiczne i rozważania, inspirowane myślami św. Jana Pawła II, na każdy dzień, które napisała Agnieszka Kuryś, tłumaczka i publicystka;
- modlitwy wiernych przygotowane przez Monikę Kamińską, niepełnosprawną, malującą ustami malarkę (współpracuje z Wydawnictwem AMUN – http://amun.com.pl/artysci/kaminska/kaminska_monika.htm) oraz blogerkę;
- kolejny tekst z działu „Pytania i odpowiedzi”. Ks. Dominik Ostrowski, liturgista z diecezji świdnickiej, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, odpowiada na pytanie: „Dlaczego tak bardzo przedłużają się prace nad nowym Mszałem?”. Odpowiedź ta, dotycząca różnych zagadnień i problemów, ukazuje się w trzech odcinkach: w lipcowym, sierpniowym i we wrześniowym numerze naszego pisma.

- propozycje śpiewów na niedziele, uroczystości i święta, przygotowane przez Adama Kowalskiego, organistę w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce i wykładowcę w Akademii Muzycznej w Łodzi (Katedra Organów i Muzyki Kościelnej).

W ramach „Liturgicznego ABC” Maciej Zachara MIC przybliża szereg czynności, zachowań, postaw towarzyszących Komunii świętej, jak: procesyjne podchodzenie wiernych (co ma swoją symbolikę), śpiew na Komunię i na dziękczynienie, puryfikacja naczyń liturgicznych, czas na modlitwę w ciszy, wreszcie modlitwa po Komunii, której treścią jest „prośba o to, by owoce celebrowanego misterium trwały w naszym życiu”.
Michał Kozak MIC w dziale „Pokochać Psalmy” rozważa Psalm 138, którego wersetami modlimy się w czasie liturgii słowa dwudziestej pierwszej niedzieli zwykłej roku A. W Psalmie tym obecna jest „niezwykła ufność i powierzanie się Bogu do końca, nawet w obliczu utrapienia”. Przekazuje on mocne słowo o „potędze łaski Boga, która działa tam, gdzie człowiek pozostaje bezsilny”.
Halina Świrska, autorka „Naszej okładki”, omawia obraz Fra Angelico „Koronacja Maryi”.
Ponadto w numerze – jak zawsze – części stałe Mszy świętej.

 

Jesteśmy na Facebooku! Zapraszamy wszystkich do polubienia profilu oraz do aktywnego udziału w różnych dyskusjach. 

Miesięcznik „Oremus” ukazuje się od 1995 roku. Zawiera:

• Czytania liturgiczne
• Modlitwy mszalne
• Wprowadzenia liturgiczne
• Rozważania
• Modlitwa powszechna
• Liturgiczne ABC
• Pokochać Psalmy
• Propozycje śpiewów 
• Informacje o nowościach wydawniczych

 

Wygodny, kieszonkowy format

W prenumeracie rocznej 1 NUMER GRATIS!

 

 

Zobacz numery archiwalne czasopisma OREMUSSPIS TREŚCI
FRAGMENT KSIĄŻKI

Sobota, 22 sierpnia
Najświętszej Maryi Panny, Królowej

Przy zwiastowaniu zostaje Maryi objawiony dar: pełnia łaski. Maryja, bardziej niż ktokolwiek inny, „uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana” (Łk 1,45). Pełnia Bożej łaski, bycie Matką Chrystusa Króla, stawia Maryję ponad innymi ludźmi i czyni Ją naszą królową. Mówiąc słowami Ezechiela, Maryja jest jak świątynia pełna chwały Pańskiej. Ona sama jednak pokazuje całym życiem i każdym słowem, że – zgodnie z Bożym zamysłem – królować znaczy służyć.

ANTYFONA: Maryja Dziewica, nasza Królowa, * stoi po prawicy Chrystusa w blasku chwały.

MÓDLMY SIĘ: Boże, Ty ustanowiłeś Rodzicielkę Twojego Syna naszą Matką i Królową, * spraw, abyśmy dzięki Jej wstawiennictwu osiągnęli chwałę przygotowaną dla Twoich dzieci w królestwie niebieskim. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

CZYTANIE z Księgi proroka Ezechiela (43,1-7a). Anioł poprowadził mnie ku bramie, która skierowana jest na wschód. I oto chwała Boga Izraela przyszła od wschodu, a głos Jego był jak szum wielu wód, a ziemia jaśniała od Jego chwały. Było to widzenie jak to, które miałem wtedy, gdy przyszedł, by zniszczyć miasto, widzenie jak tamto, które oglądałem nad rzeką Kebar. I upadłem na twarz. A chwała Pańska weszła do świątyni przez bramę, która wychodziła na wschód. Wtedy uniósł mnie duch i zaniósł mnie na wewnętrzny dziedziniec. – A oto świątynia pełna była chwały Pańskiej. I usłyszałem, jak ktoś mówił do mnie od strony świątyni, podczas gdy ów mąż stał jeszcze przy mnie. Rzekł do mnie: „Synu człowieczy, to jest miejsce tronu mojego, miejsce podstawy mych stóp, gdzie chcę na wieki mieszkać pośród Izraelitów”.
Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 85,9ab.10-14)

REFREN: Na ziemi naszej Bóg zamieszka w chwale.

Będę słuchał tego, co Pan Bóg mówi: *
oto ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom.
Zaprawdę, bliskie jest Jego zbawienie †
dla tych, którzy Mu cześć oddają, *
i chwała zamieszka w naszej ziemi.

Łaska i wierność spotkają się z sobą, *
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie, *
a sprawiedliwość spojrzy z nieba.

REFREN: Na ziemi naszej Bóg zamieszka w chwale.

Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Sprawiedliwość będzie kroczyć przed Nim, *
a śladami Jego kroków zbawienie.

AKLAMACJA: Alleluja.
Jeden jest Ojciec wasz w niebie
i jeden jest wasz Nauczyciel, Chrystus.

SŁOWA EWANGELII według św. Mateusza (23,1-12). Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: „Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.
Oto słowo Pańskie.

ROZWAŻANIE: Każdy z nas może w jakimś stopniu utożsamić się z uczonymi w Piśmie i faryzeuszami, ludźmi bardzo pobożnymi i przestrzegającymi Prawa, patrzącymi na innych z wyżyn własnej mądrości i przyzwoitości. Jezus stawia sprawę jednoznacznie: „Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”, co oznacza, że chcąc podobać się Bogu, należy przyjmować poniżenia, wbrew swojej naturze i pragnieniom. Jezus nie krytykuje faryzeuszy za ich nauczanie, ale za życie niezgodne z tym, czego uczą. Widzi prawdę ludzkiego serca i ostrzega przed uczynkami spełnianymi na pokaz. Uniżenie się przed Bogiem stanowi o wielkości człowieka. Maryja – napisał św. Jan Paweł II w Liście do kobiet na światową konferencję w Pekinie, poświęconą kobiecie – „oddając się na służbę Bogu, oddała się także na służbę ludzi: służbę miłości. Właśnie ta służba pozwoliła Jej przeżyć doświadczenie tajemniczego, ale prawdziwego «królowania». Nie przez przypadek jest wzywana jako «Królowa nieba i ziemi»” (10). My też jesteśmy zaproszeni do takiego królowania na wzór Maryi.

MODLITWA WIERNYCH:
Prośmy Boga, aby wszyscy wierzący, jak Maryja Panna, Królowa, byli napełnieni łaską, miłością i chwałą Chrystusową.
Aby Papież, biskupi i prezbiterzy mieli serca zjednoczone z Bogiem i dawali wiernym przykład żywej wiary.
Aby przywódcy państw wprowadzali na świecie pokój Chrystusowy.
Aby rodzice chrześcijańscy byli dla swych dzieci obrazem Boga Ojca, Jego miłości, dobroci i czułości.
Abyśmy wiedli życie pokorne i ciche, a po śmierci mogli królować w niebie z Jezusem.

MODLITWA NAD DARAMI: Obchodząc wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, składamy Tobie, Boże, nasze dary † i prosimy, aby nas wspomagał Twój Syn, który stał się człowiekiem * i oddał swe życie na krzyżu jako niepokalana ofiara. Który żyje i króluje na wieki wieków.

PREFACJA O NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNIE 55

ANTYFONA: Błogosławiona jesteś, Maryjo, * któraś uwierzyła, * że spełnią się słowa powiedziane Tobie od Pana.

MÓDLMY SIĘ: Oddając cześć Najświętszej Maryi Pannie, zostaliśmy posileni sakramentem Eucharystii, † pokornie prosimy Cię, Boże, * abyśmy mogli uczestniczyć w uczcie wiecznego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego.


Autorzy:
Agnieszka Kuryś – wprowadzenia, rozważania
Monika Kamińska – modlitwy wiernych

Sklep internetowy Shoper.pl