Książki
24.9
PLN
Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary
Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary
Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary
ilustr.: kolorowe
wydawnictwo: Promic
ISBN: 978-83-7502-852-2
oprawa: miękka
format: 200 x 260 mm
liczba stron: 72
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 24,90 zł

Dane techniczne

ilustr. kolorowe
wydawnictwo Promic
ISBN 978-83-7502-852-2
oprawa miękka
format 200 x 260 mm
liczba stron 72

Kolejne spotkanie z przesympatyczną rodziną państwa Nutów. Małgosia i Paweł, których możesz znać z Kalendarza adwentowego i Kalendarza wielkopostnego, znowu zadają dużo pytań. Tym razem interesują ich sakramenty – Małgosia właśnie przygotowuje się do Pierwszej Komunii Świętej, a Pawełek trochę jej tego zazdrości. Sakramenty to dla wielu z nas po prostu ważna część rzeczywistości, dla dzieci jednak – wielka tajemnica . Opowiadając im o skarbach wiary ukrytych w sakramentach, spróbujmy na nowo zachwycić się niezwykłą mocą łaski Bożej.

Na końcu każdego rozdziału znajdują się pomocne pytania, a ponadto książka zawiera słowniczek trudnych pojęć oraz rachunek sumienia dla dzieci.

 

Moja córka przed przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej zadawała mnóstwo pytań. Szukałam czegoś, co byłoby zbiorem dobrych odpowiedzi, ale też mogło przypomnieć jej o znaczeniu spowiedzi i Eucharystii, kiedy biała sukienka komunijna zniknie w szafie. Uznałam, że dobrym prezentem komunijnym byłaby książka opowiadająca również o mocy innych sakramentów. Dlatego ją napisałam (....)

Barbara Garczyńska

Pani Barbara Garczyńska - o spotkaniach autorskich. Zachęcamy do przeczytania relacji i przemyśleń Autorki!

DRUKUJ OPIS

Wstęp dla rodziców i innych dorosłych . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
Wstęp dla dzieci. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
Wprowadzenie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
Oczyszczająca spowiedź. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
Przygotowanie do Eucharystii. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
Chrzest: witaj w rodzinie Bożej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 23
Bierzmowanie: dar Ducha Świętego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
Co to jest małżeństwo. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 37
Sakrament małżeństwa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 41
Namaszczenie chorych . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 45
Kapłaństwo: służba Bogu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 51
Życie sakramentalne. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 59
Słowniczek pojęć. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 62
Rachunek sumienia. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 67

Chrzest: witaj w rodzinie Bożej
Czerwcowy wiatr niósł zapach kwitnących jaśminów, słodkich truskawek i kwaśnego rabarbaru. Rodzina państwa Nutów mijała
właśnie ostatnie domy i zbliżała się do kościoła, gdzie miała się odbyć bardzo ważna uroczystość. Razem z innymi gośćmi i gromadką dzieci przystanęli przed drzwiami niedużej świątyni. Czekali na Mszę Świętą, podczas której córeczka ich przyjaciół miała otrzymać pierwszy z sakramentów – chrzest. Większość gości była już w kościele, ale ci z małymi dziećmi czekali na zewnątrz, aby nie przeszkadzać tym, którzy chcieli pobyć z Panem Bogiem w ciszy.
– Mamo, ale ona jest taka mała – powiedział Pawełek, spoglądając do wózka dziewczynki, której chrzest właśnie miał się odbyć.
– Też taki byłeś, kiedy przynieśliśmy cię do kościoła, żeby cię ochrzcić.
– Niemożliwe! Właściwie… dlaczego chrzci się takie małe dzieci? Ona nawet nie wie, co się zaraz wydarzy.
– Chodzi ci o to, że nie wiadomo, czy tego chce, czy nie? – spytała mama.
– Tak, ktoś robi coś za nią. Nie musi się przygotować, tak jak do Komunii Świętej i spowiedzi? – dopytywał chłopiec.
W tym roku Małgosia przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Pawełek także bardzo tego pragnął i zadawał coraz trudniejsze pytania, więc decyzja o jego wcześniejszej Komunii została już podjęta. Kasia westchnęła, zastanawiając się, czy uda jej się dosyć szybko zaspokoić ciekawość syna.
– Pawełku, rodzice Klary są osobami wierzącymi i chcą tę wiarę przekazać swojej córce, ponieważ bardzo ją kochają. Dlatego pragną wprowadzić ją do rodziny Kościoła jak najszybciej, aby wzrastała w wierze, miała z nią kontakt od samego początku.

Przeczytaj dłuższy fragment „Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary” »

Posłuchaj, o książce rozmawia Marcin Durejko ze Stasiem https://www.wopisie.pl/1_3_104_moc-sakramentow.-w-poszukiwaniu-skarbow-wiary.html

 

Życie sakramentalne ściśle związane jest z codziennością ucznia Chrystusa. Stanowiąc widzialny znak niewidzialnej łaski, sakramenty uświadamiają, jak ważny jest kontakt człowieka z Bogiem. Z propozycją dla najmłodszych (starszych, oczywiście, również) przychodzi Barbara Garczyńska, oddając do ich rąk pięknie wydaną książeczkę Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary. W treści ciekawych opowiadań autorka (wykorzystując wrażliwość dziecięcych serc, ich prostotę i otwartość) zmieściła wszystko to, co – z pomocą dorosłych – pomoże dzieciom zrozumieć rolę owych znaków w życiu człowieka otwartego na Boże działanie.

Bohaterami książeczki jest znana już z wcześniejszych lektur (Kalendarz adwentowy oraz Kalendarz wielkopostny) rodzina Nutów: Kasia i Kamil z dziećmi – przygotowującą się do Pierwszej Komunii Świętej dziewięcioletnią Małgosią i zadającym mnóstwo pytań siedmioletnim Pawełkiem. Dzięki bohaterom młody czytelnik przekona się, jakie cuda może zdziałać łaska. Doceni Boże miłosierdzie, przejawiające się w uzdrawiającej mocy sakramentu pokuty i pojednania. Nauczy się godnego, a zarazem radosnego uczestnictwa w Mszy Świętej, kiedy to Chrystus Eucharystyczny daje człowiekowi siłę do zmiany życia na lepsze (w opowiadaniu zacytowano fragment modlitwy papieża Franciszka). Pojmie sens sakramentu chrztu, udzielanego dzieciom, które wprowadzone do Kościoła, mają okazję od najmłodszych lat wzrastać w wierze. Ucieszy się z otrzymanych podczas bierzmowania darów Ducha Świętego, a w osobie patrona dostrzeże wsparcie w niebie. W miłości małżonków zobaczy obraz miłości Boga, w sakramencie namaszczenia chorych – pomoc i obronę na czas zmagania się z chorobą (przytoczono odpowiedni urywek biblijny), a w kapłaństwie – realizację powołania na całe życie. Symbolika sakramentów, sprawnie przez autorkę wkomponowana w treść, została w interesujący sposób wyjaśniona, natomiast słowo wstępne do rodziców oraz dzieci rozpoczyna sakramentalną przygodę.

Poszczególne sakramenty zostały omówione w kontekście zadań, jakie dzieci mają do spełniania w swoich środowiskach. Na końcu opowiadań znalazły się szczegółowe pytania, co pomoże w zapamiętaniu i utrwaleniu nowych treści. Pomocą służy ułożony w porządku alfabetycznym Słowniczek pojęć oraz Rachunek sumienia. Piękne ilustracje autorstwa Eweliny Jaślan-Klisik są duże, kolorowe, wyraźne, niejednokrotnie zajmujące całą stronę, adekwatne do omawianych zagadnień. Pionowe brzegi wszystkich stron zdobi pasowy ornament. Atutem książeczki jest również duży format. Wszystko to sprawia, że publikacja Wydawnictwa PROMIC posłuży nie tylko dzieciom i ich rodzicom, ale również katechetom, troszczącym się o chrześcijańskie wychowanie uczniów. Dla katechetów Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary będzie doskonałą pomocą dydaktyczną.

Danuta Szelejewska recenzja umieszczona na granice.pl

Pamiętam pytanie od kilkuletniego syna o to czym są sakramenty, choć bardziej żywe mam w pamięci swoje uczucia – konsternacji i niemocy, bo nie potrafiłam na to pytanie prosto odpowiedzieć.
Choć wtedy jakoś wybrnęłam, to bardzo ucieszyłam się na wieść o tym, że Barbara Garczyńska napisała dla dzieci książkę właśnie o sakramentach!
Znamy tę autorkę z jej wcześniejszych publikacji Kalendarza adwentowego, Kalendarza wielkopostnego i Modlitewnika dla dzieci. Kiedy dowiedziałam się, że najnowsza publikacja to kolejne losy znanej nam już rodziny Nutów, bardzo się ucieszyłam!
Schowałam książkę przed synem, gdy do nas dotarła. Tak! Musiałam to zrobić, by móc ją obejrzeć albo zrobić jej zdjęcie, bo podejrzewałam, że Jaś łatwo jej nie odda. Nie myliłam się!
Czytaliśmy ją co wieczór – z siedmio i pięciolatkiem. Książka napisana jest tak, że oboje bardzo wiele z niej wynieśli i zrozumieli bez problemów.
Barbara Garczyńska po raz kolejny wpuściła nas do domu rodziny Nutów, choć bohaterowie są kilka lat starsi niż w poprzednich publikacjach. Teraz widzimy jak kilkuletni Paweł zazdrości starszej siostrze możliwości przyjęcia pierwszej spowiedzi i Komunii świętej.
Rodzina w sposób bardzo naturalny i prosty wprowadza dzieci w świat sakramentów – opowiadając o tym czym są, jakie mają znaczenie, jak się do nich przygotować. Wszystko językiem bardzo prostym, wplecione w opowieść tak, że moi synowie byli bardzo ciekawi co usłyszą następnym razem.
Pięknym dopełnieniem bardzo wartościowej treści są ilustracje Eweliny Jaślan – Klisik, tej samej autorki co w poprzednich publikacjach. Przyjemnie się patrzy, bardzo dobrze słucha (czyta!), lecz to co najważniejsze – dzieci w mig zaczynają rozumieć to, co tak trudno uchwycić w codzienności.
Do każdego rozdziału (sakramentu) pojawiają się też pytania, które pobudzały moje dzieci do żywej dyskusji. Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie to, że młodszy, pięcioletni syn, bardzo dużo zrozumiał z lektury – gdzieś wśród fabuły dotykającej rodzinnego życia, wychwycił sens i głębię sakramentów i potrafił nazwać czym są i czego dany sakrament dotyczy i np. kto i w jaki sposób może go przyjąć.
Polecam tę książkę każdemu rodzicowi, który ma podobną trudność do mojej – wytłumaczyć i pociągnąć dziecko w stronę sakramentów. Tak by miało szansę nie tylko dowiedzieć się czym są, ale doświadczyć też pewnej tęsknoty, która się tu pojawia – w postawie zazdrosnego Pawełka, albo umierającej Babci, która przyjmuje sakrament namaszczenia chorych.
Gratuluję autorce pomysłu i niebywałej umiejętności przekazywania rzeczy zawiłych i trudnych w taki sposób, że wszystko staje się proste i jasne!

Magdalena Urbańska

Książka Barbary Garczyńskiej to kolejna z serii opowiadań o sympatycznej rodzinie Państwa Nutów. Mieliśmy już Kalendarz Wielkopostny i Kalendarz Adwentowy, przyszła więc pora na kolejną. Dzieci trochę podrosły i starsze z nich właśnie ma przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej, wiec jest okazja do rozmów o wielu rzeczach, a w tym o sakramentach.

Jak zwykle uczestniczymy w codziennych obowiązkach, nauce, zabawach i rozmowach oraz życiu rodzinnym Małgosi, jej młodszego brata Pawełka i ich rodziców oraz babci i wujka. W tych opowiadaniach poznamy także inne osoby, które właśnie mają możliwość przystąpienia do różnych sakramentów. Dzięki temu uczestniczymy w chrzcie małej Klary, bierzmowaniu kuzynki rodzeństwa Nutów, a także poznajemy szczegóły dotyczące sakramentu kapłaństwa, dzięki wujkowi Karolowi. Będziemy także na uroczystości ślubu kościelnego, ale co ciekawe, nie pójdziemy na przyjęcie weselne, dlaczego? Dowiecie się z rozdziału o sakramencie małżeństwa.

Każdemu z opisywanych sakramentów poświęcono osobny rozdział, dlatego rozmowy i sytuacje dotyczą wyłącznie tego tematu. Jest jak zwykle ciekawie, czyli czasem poważnie - jak w przypadku sakramentu namaszczenia chorych, który przyjmuje babcia Irenka, a czasem z dużym poczuciem humoru, którego nie brakuje naszym małym bohaterom. Ich dociekliwe pytania są okazją do wykazania się przez ich rodziców nie tylko wiedzą i znajomością tematu, ale też umiejętnością precyzyjnego wytłumaczenia na tyle prostymi słowami, aby dzieci mogły wszystko pojąć.
Pawełek czuje się odsunięty od rodzinnych przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej Małgosi, ale mama Kasia znajduje i na to sposób. Wspaniałe, cierpliwie prowadzone rozmowy to doskonały wzorzec dla wszystkich rodziców, a przykłady, jak choćby porównanie działania łaski Bożej do miodu osładzającego wodę, są po prostu jedyne w swoim rodzaju i bardzo zrozumiałe dla dzieci.
Polecam pełną rodzinnego ciepła opowieść o codzienności, którą często możemy porównać do własnych przeżyć. Wspaniałe podejście Kasi i Kamila Nutów, być może udzieli się niejednemu czytelnikowi i sprawi, że pozornie męczące i często uciążliwe przygotowania do różnych wydarzeń, nabiorą zupełnie innego charakteru. Życzę więc Wszystkim jak najczęstszego miodowego osłodzenia!

Książka oprócz świetnych ilustracji, ma także dodatkową białą obwolutę, idealną na prezent komunijny.

Iwona Daniel

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinions about the product (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary

Barbara Garczyńska

OPIS

Kolejne spotkanie z przesympatyczną rodziną państwa Nutów. Małgosia i Paweł, których możesz znać z Kalendarza adwentowego i Kalendarza wielkopostnego, znowu zadają dużo pytań. Tym razem interesują ich sakramenty – Małgosia właśnie przygotowuje się do Pierwszej Komunii Świętej, a Pawełek trochę jej tego zazdrości. Sakramenty to dla wielu z nas po prostu ważna część rzeczywistości, dla dzieci jednak – wielka tajemnica . Opowiadając im o skarbach wiary ukrytych w sakramentach, spróbujmy na nowo zachwycić się niezwykłą mocą łaski Bożej.

Na końcu każdego rozdziału znajdują się pomocne pytania, a ponadto książka zawiera słowniczek trudnych pojęć oraz rachunek sumienia dla dzieci.

 

Moja córka przed przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej zadawała mnóstwo pytań. Szukałam czegoś, co byłoby zbiorem dobrych odpowiedzi, ale też mogło przypomnieć jej o znaczeniu spowiedzi i Eucharystii, kiedy biała sukienka komunijna zniknie w szafie. Uznałam, że dobrym prezentem komunijnym byłaby książka opowiadająca również o mocy innych sakramentów. Dlatego ją napisałam (....)

Barbara Garczyńska

Pani Barbara Garczyńska - o spotkaniach autorskich. Zachęcamy do przeczytania relacji i przemyśleń Autorki!SPIS TREŚCI

Wstęp dla rodziców i innych dorosłych . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
Wstęp dla dzieci. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
Wprowadzenie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
Oczyszczająca spowiedź. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
Przygotowanie do Eucharystii. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
Chrzest: witaj w rodzinie Bożej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 23
Bierzmowanie: dar Ducha Świętego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
Co to jest małżeństwo. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 37
Sakrament małżeństwa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 41
Namaszczenie chorych . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 45
Kapłaństwo: służba Bogu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 51
Życie sakramentalne. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 59
Słowniczek pojęć. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 62
Rachunek sumienia. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 67

FRAGMENT KSIĄŻKI

Chrzest: witaj w rodzinie Bożej
Czerwcowy wiatr niósł zapach kwitnących jaśminów, słodkich truskawek i kwaśnego rabarbaru. Rodzina państwa Nutów mijała
właśnie ostatnie domy i zbliżała się do kościoła, gdzie miała się odbyć bardzo ważna uroczystość. Razem z innymi gośćmi i gromadką dzieci przystanęli przed drzwiami niedużej świątyni. Czekali na Mszę Świętą, podczas której córeczka ich przyjaciół miała otrzymać pierwszy z sakramentów – chrzest. Większość gości była już w kościele, ale ci z małymi dziećmi czekali na zewnątrz, aby nie przeszkadzać tym, którzy chcieli pobyć z Panem Bogiem w ciszy.
– Mamo, ale ona jest taka mała – powiedział Pawełek, spoglądając do wózka dziewczynki, której chrzest właśnie miał się odbyć.
– Też taki byłeś, kiedy przynieśliśmy cię do kościoła, żeby cię ochrzcić.
– Niemożliwe! Właściwie… dlaczego chrzci się takie małe dzieci? Ona nawet nie wie, co się zaraz wydarzy.
– Chodzi ci o to, że nie wiadomo, czy tego chce, czy nie? – spytała mama.
– Tak, ktoś robi coś za nią. Nie musi się przygotować, tak jak do Komunii Świętej i spowiedzi? – dopytywał chłopiec.
W tym roku Małgosia przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Pawełek także bardzo tego pragnął i zadawał coraz trudniejsze pytania, więc decyzja o jego wcześniejszej Komunii została już podjęta. Kasia westchnęła, zastanawiając się, czy uda jej się dosyć szybko zaspokoić ciekawość syna.
– Pawełku, rodzice Klary są osobami wierzącymi i chcą tę wiarę przekazać swojej córce, ponieważ bardzo ją kochają. Dlatego pragną wprowadzić ją do rodziny Kościoła jak najszybciej, aby wzrastała w wierze, miała z nią kontakt od samego początku.

Przeczytaj dłuższy fragment „Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary” »

Sklep internetowy Shoper.pl