Książki
15.9
PLN
Kto stworzył poranek?
Kto stworzył poranek?
tłum: Krzysztof Kurek
ilustr.: kolorowe
wydawnictwo: Promic
rok wyd.: 2018
ISBN: 978-83-7502-671-9
oprawa: miękka
format: 190 x 190 mm
liczba stron: 32
Ocena:
(Ilość ocen: 2)
Cena: 15,90 zł

Dane techniczne

ilustr. kolorowe
wydawnictwo Promic
rok wyd. 2018
ISBN 978-83-7502-671-9
oprawa miękka
format 190 x 190 mm
liczba stron 32

Dzieci codziennie zadają mnóstwo pytań, i to bardzo trudnych. Dlaczego jest tak, a nie inaczej, skąd wzięło się to czy tamto? Kto stworzył kwiatek, motylka, nasionko, z którego wyrosło wielkie drzewo, chmury i deszcz, dzień i noc, a kto stworzył poranek? - no właśnie, kto? Mały strzyżyk, bohater opowieści, zachwycony otaczającym go światem, każdego, kogo napotka pyta o to samo - "kto?". Czy znajdzie osobę umiejącą odpowiedzieć na to pytanie? Trzeba przeczytać. Warto! Prosta historia, pełna radości i mądrości. Delikatne, pastelowe ilustracje umilają lekturę.

DRUKUJ OPIS

[...] to był najcudowniejszy poranek, jaki strzyżyk kiedykolwiek widział.
– Kto stworzył tak cudowny poranek? – pomyślał szczęśliwy.

Przeczytaj dłuższy fragment „Kto stworzył poranek?” »

Kto stworzył poranek? Kto sprawił, że wschodzi słońce? Kto sprawił to wielkie BANG, po którym był wielki wybuch i począł się wszechświat? Myślę, że nie tylko moje, mamaczytowe dzieci zadają takie pytania. Ja jako praktykująca chrześcijanka opowiadam im wtedy o Bogu. Często szukam pomocy w książkach dla dzieci, które objaśniają wiarę.

Dziś przedstawiam Wam propozycję dla przedszkolaków, opowieść o przygodach małego, ale dociekliwego strzyżyka, który zadawał wszystkim dookoła jedno, bardzo ważne pytanie – Kto stworzył poranek? Taki też tytuł nosi książeczka autorstwa Jana Godfreya z ładnymi ilustracjami Honora Ayersa.
Mały, niepozorny strzyżyk zadaje ważne pytania – Kto stworzył poranek? Kim jest Bóg? Aby uzyskać odpowiedzi, wybiera się daleko, w nieznane, doświadcza radości i smutków, ale u kresu swej podróży odnajduje Boga i wraca do bliskich, by podzielić się z nimi swoim doświadczeniem. Przeglądając tą niewielką, niepozorną książkę, można dojść do wniosku, że to prosta, sympatyczna książeczka dla małych dzieci. Oczywiście jest to prawda, ale ja widzę w tej lekturze większy potencjał. Ta prosta opowieść o zwykłym, burym ptaszku, jego odwadze, wyprawie i spotkaniu z Bogiem ma swoje „drugie dno”. Zachęca do podjęcia wysiłku, by podobnie jak strzyżyk, zdobyć się na odwagę i postawić ważne, egzystencjalne pytania i wyruszyć ich tropem do Stwórcy. Opowiadam moim dzieciom o swojej drodze do wiary, moim odkrywaniu Boga. Mam nadzieję, że one również zadadzą sobie trud, by podobnie jak strzyżyk, zadawać pytania, szukać odpowiedzi i wyruszyć drogą wiary do Boga.

Marta Mital

[...] 

Kto stworzył poranek? to piękna opowieść o tym, jak można cieszyć się z małostek i zachwycać z wydawałoby się codziennych, zwyczajnych rzeczy. Maleńki ptaszek budząc się ze snu, dostrzegł piękno nowo rozpoczętego dnia. Był nim tak zachwycony, że chciał podziękować za to Temu, kto go takim uczynił. Czy my potrafimy cieszyć się z takich zdawałoby się drobnostek? Niby normalną rzeczą jest, że po nocy wstaje nowy dzień. Być może będzie słoneczny lub pochmurny, ale będzie. Choć nas może już nie być, czas płynie dalej. Będą dni, będą noce. Czy potrafimy być wdzięczni za to, że możemy go witać? Czy za niego dziękujemy? Czy nie warto tych chwil doceniać? Pewnie większość z nas nawet się nad tym nie zastanawia, biorąc każdy kolejny dzień za pewniak...
Od naszego strzyżyka możemy uczyć się takiej radości i zarażać nią nasze dzieci... Książeczka bardzo mi się spodobała. Zarówno jej treść, jak i przesłanie, ma dla mnie ogromną wartość, którą chciałabym przekazać własnym dzieciom. Pomogą w tym piękne wielobarwne ilustracje, od których nie można oderwać oczu. Wcale nie dziwię się, że ptaszek był zachwycony, skoro poranek prezentował się tak cudownie!

Opowieść jest piękna, napisana prostym, przystępnym dla dziecka językiem. Duża czcionka umożliwia też samodzielne czytanie. Myślę, że lektura przypadnie do gustu tym dzieciom, które są ciekawe świata i uwielbiają zalewać rodziców pytaniami :)

Marlena Hryciuk

Wczoraj nasz pięcioletni syn zadał tacie pytanie: co to jest czas?. Wcześniej pojawiały się inne – mniej lub bardziej trudne dla rodzica, który słyszy z zaskoczenia coś, czego zupełnie się nie spodziewa i obserwuje spojrzenie dziecka czekającego na reakcję.

Lubimy w takich sytuacjach korzystać z opowieści o mądrości i wszechmocy Boga – łatwiej wyjaśnić wtedy coś, czego samemu nie do końca jest się w stanie nazwać. Trafiła do nas ostatnio książka odpowiednia dla naszych przedszkolaków pt. Kto stworzył poranek? wydana nakładem Wydawnictwa PROMIC.

Jak w doświadczeniu lęku, samotności, zagubienia ptaszek odnajdzie Boga? Czy mu się to uda?

To krótka opowieść z niezwykłą głębią. Daje poczucie bezpieczeństwa, pewności, że cokolwiek by się nie działo, czuwa nade mną Bóg. Jest też odpowiedzią dotyczącą źródła piękna stworzenia i Bożej opieki.

To idealna lektura dla małych i większych dzieci. Polecam na długie, jesienne wieczory.

Magdalena Urbańska

Dla nas wiara jest ważna, cieszę się, że moje dziecko przychodzi z przedszkola i opowiada czego uczyło się na religii, śpiewa piosenki, których uczy pani katechetka. On sam bardzo jest ciekaw, chętnie poznaje się z Panem Bogiem. [...]

Pięknie zilustrowana książka o tym, jak mały strzyżyk szukał Boga - Stwórcy pięknego poranka. Mały strzyżyk wędrował, zadając kolejne pytania, wzbijając się coraz wyżej i wyżej w powietrze, byleby tylko dowiedzieć się czegoś więcej o Bogu, by móc Mu podziękować za wspaniały dar, jakim jest poranek. W pewnym momencie w tej gonitwie za odpowiedzią mały strzyżyk wpada w niebezpieczeństwo i gdy się budzi kolejnego poranka już wie, kim jest Stwórca. Rozumie, że dzięki Stwórcy wyszedł cało z niebezpieczeństwa i że Bóg jest zawsze obok, blisko niego i nad nim czuwa. To naprawdę świetnie napisane opowiadanie, które poruszy serduszko małego dziecka, a piękne ilustracje sprawią, że nie będzie mogło oderwać od nich oczu.
[...]

Katarzyna Cubała

Kto stworzył Poranek? Znacie takie pytanie? Słyszycie je każdego dnia?
Dlaczego jest tak, a nie inaczej, skąd wzięło się to czy tamto? Kto stworzył kwiatek, motylka, nasionko, z którego wyrosło wielkie drzewo, chmury i deszcz, dzień i noc, a kto stworzył poranek?

Pytania, które nam dorosłym rzadko przychodzą do głowy dla dzieci są codziennością, tak samo jak zabawa, sen czy spacer. Dzieci są z natury dociekliwe, chcą znać, wiedzieć, rozumieć. [...] Choć odpowiedź na pytanie z książki była dla moich dzieci oczywista, ogromnie chciały poznać tę historię. Kim jest główny bohater? Małym strzyżykiem. Małym pogodnym, ciekawskim strzyżykiem. Takim jak miliony małych dzieci i czytelników, którzy mogą się z nim utożsamić. Strzyżyk miał problem, no może nie problem, ale tytułowe pytanie, na które nikt mu nie chciał czy też nie umiał udzielić odpowiedzi. Jednak on postanowił dociec prawdy tak czy inaczej. Dociekając jej, dużo zaryzykował, mógł stracić życie. Jednak owa przygoda wiele go nauczyła i, co ważne, pozwoliła mu samodzielnie znaleźć odpowiedź na to, a nawet ważniejsze pytanie:
Kim jest Bóg, stwórca pięknych poranków. Mądra i pouczająca opowiastka dla najmłodszych.

Mały strzyżyk, bohater opowieści, jest wprost zachwycony otaczającym go światem, podobnie jak wiele dzieci. Książka cudowna już dla 4-latka, bardzo króciutka, prosta, jednowątkowa.
Nie ma zawiłości, napisana przejrzystym i ciepłym językiem. Lektura mimo iż nie tylko radosna, jest pełna pozytywnej energii oraz nadziei.
Ilustracje celująco podążają za treścią, są równie delikatne, malownicze i subtelne jak sam tekst. Cudowna lektura wnosząca Boga w dziecięca codzienność.

Magdalena Kus

Dlaczego Pan Bóg tak stworzył biedronkę, że ma kropki? Dlaczego Pan Bóg tak stworzył pokrzywę, że parzy? Dlaczego Pan Bóg tak stworzył świat, że jest 5 dni w przedszkolu i 2 w domu, a nie odwrotnie? Jak to właściwie jest: najpierw niebo, a potem kosmos? Takie pytania coraz częściej padają z ust Tygrysa. Jak na czterolatka przystało interesuje go otaczający świat, a od niedawna sprawy związane z Bogiem, duchowością, wiarą. W odniesieniu do jednej kwestii pojawia się cała lista pytań z “dlaczego” na początku. Staramy się na nie odpowiadać, choć przyznaję, że czasami nie jest łatwo, bo my dorośli wiele przyjmujemy po prostu sercem. Dla malucha naturalna jest potrzeba zrozumienia. W takich sytuacjach zwykle wspomagamy się książkami. Na szczęście na rynku wydawniczym nie brakuje książek chrześcijańskich pomagających - nam rodzicom - objaśniać i przybliżać dzieciom Boga i kwestie związane z wiarą. Dziś przybywamy z kolejną lekturą od wydawnictwa Promic, do której chętnie sięgamy podczas wieczornego czytania.

Niezwykła ciekawość świata, wytrwałość i odwaga w poszukiwaniu odpowiedzi, wreszcie radość z ich odkrycia… To wszystko cechuje bohatera książeczki Kto stworzył poranek?. Małego, niepozornego ptaszka - czyżyka. Razem z nim wyruszamy w cudowną podróż, podczas której będziemy szukać odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule. Odpowiedzi, która dla nas - wierzących dorosłych jest znana od pierwszych linijek tekstu. Dla najmłodszych, którzy dopiero wchodzą w świat wiary, nie jest już tak oczywista. Jestem jednak pewna, że dziecięca ciekawość świata sprawi, że dadzą się ponieść wiatrowi, by wspólnie z czyżykiem szukać stwórcy poranka. W drodze maluchy poznają różne stworzenia, spojrzą na świat z góry. Przeżyją nie tylko piękne chwile, ale również trudne, by w końcu dojść do prawdy i wspólnie wyśpiewywać psalmy uwielbienia.

Prostą, ale jakże piękną narrację wspierają subtelne akwarelowe ilustracje. Przypadną do gustu nawet najmłodszym czytelnikom, ponieważ zachęcają do poszukiwania mniejszych i większych stworzeń, które pojawiają się na kolejnych stronach. Naszemu trzylatkowi szczególnie spodobała się rozkładówka, na której może spojrzeć na świat z góry, lecąc u boku czyżyka.
Książka jest świetnym punktem wyjścia do wspólnej rodzinnej modlitwy. Modlitwy dziękczynnej. Wieczornej - za piękno otaczającego nas świata. Porannej - za każdy kolejny cudowny ranek, którym obdarzył nas Stwórca. Wydawałoby się, że jej adresatami są dzieci, ale i dla nas dorosłych płynie z niej przesłanie. Mały czyżyk zachęca, by czasem zejść z czubka swojego barrrdzo wysokiego drzewa i odnaleźć drogę do domu - do Stwórcy wszystkiego, który zawsze i wszędzie jest przy nas i troszczy się o nas.

autorka bloga tygrysmamatuitatatu.blogspot.com

Dziecko jest ciekawym świata, ma wiele pytań, na które czasami trudno nam odpowiedzieć, szczególnie, gdy to są pytania dotyczące istnienia. „Kto stworzył poranek?” to książka dla dzieci, która odpowiada na pytanie o otaczający nas świat, ludzi, rzeki i jeziora, o to wszystko, co jest tak cudowne i piękne, co mijamy na co dzień.
Piękna opowieść o ptaszku strzyżyku, dobrym, miłym, otwartym i cieszącym się światem stworzonku, który zachwycony cudem poranka chce się dowiedzieć, kto jest jego stwórcą. Pyta więc wszystkich wokoło. Pyta kwiaty, krowę, inne ptaki, królika, wreszcie wiatr, który mu odpowiada, że to Bóg jest Stwórcą całego świata. Mały strzyżyk chce więc odnaleźć Boga i podziękować mu za stworzenie cudownego poranka. W tej drodze spotyka go niebezpieczeństwo i niewygody, ale następnego dnia rano znowu wstaje słońce i jest piękny poranek i strzyżyk wreszcie rozumie, że Bóg jest w tych wszystkich miejsca, które odwiedził i jest szczęśliwy i dziękuje za kolejny, piękny poranek.
To piękna opowieść, głęboka, a jednocześnie lekko napisana, wspaniale trafiająca do dziecka, pozwalająca mu zrozumieć istnienie i stworzenie świata, zwrócić uwagę, na to co nas otacza. Treść przyjemna i ciepła, płynnie opowiadająca poważną sprawę zrozumienia świata w oczach małego ptaszka, wzbogacona cudownymi i pogodnymi ilustracjami, bardzo wpadającymi w dziecięce oko. Moje dzieci bardzo chętnie słuchają opowieści o podróży ptaszka w drodze do odnalezienia Boga.

Anna Londowska-Kaźmierczak

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinions about the product (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Kto stworzył poranek?

Jan Godfrey

OPIS

Dzieci codziennie zadają mnóstwo pytań, i to bardzo trudnych. Dlaczego jest tak, a nie inaczej, skąd wzięło się to czy tamto? Kto stworzył kwiatek, motylka, nasionko, z którego wyrosło wielkie drzewo, chmury i deszcz, dzień i noc, a kto stworzył poranek? - no właśnie, kto? Mały strzyżyk, bohater opowieści, zachwycony otaczającym go światem, każdego, kogo napotka pyta o to samo - "kto?". Czy znajdzie osobę umiejącą odpowiedzieć na to pytanie? Trzeba przeczytać. Warto! Prosta historia, pełna radości i mądrości. Delikatne, pastelowe ilustracje umilają lekturę.SPIS TREŚCI
FRAGMENT KSIĄŻKI

[...] to był najcudowniejszy poranek, jaki strzyżyk kiedykolwiek widział.
– Kto stworzył tak cudowny poranek? – pomyślał szczęśliwy.

Przeczytaj dłuższy fragment „Kto stworzył poranek?” »

Sklep internetowy Shoper.pl