Książki
22.9
PLN
Jak być świętym? O powierzeniu się Bożej Opatrzności
Jak być świętym? O powierzeniu się Bożej Opatrzności
autor: Peter Kreeft nowość
tłum: Mira Majdan
wydawnictwo: Promic
rok wyd.: 2018
ISBN: 978-83-7502-674-0
oprawa: miękka
format: 125 x 196 mm
liczba stron: 216
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 22,90 zł

Dane techniczne

wydawnictwo Promic
rok wyd. 2018
ISBN 978-83-7502-674-0
oprawa miękka
format 125 x 196 mm
liczba stron 216

Niepokoi, bo stawia wymagania, niczym echo z Apokalipsy św. Jana: „Obyś był zimny albo gorący!" (3,15). To książka dla tych, którzy zapragnęli rozpalić się Bożą miłością, ale boją się, że świętość ich przerasta. A świętość to zdaniem Kreefta całkowite zdanie się na Boga, ale nie oznacza to biernego podporządkowania. Nie, to trudna i żmudna praca, aktywność w życiu duchowym, rozumienie, czym jest grzech, umiejętność rozeznawania emocji i uczuć. Żywy, porosty język i znakomity styl narracji to niewątpliwe atuty tej bardzo inspirującej książki. 

 

Peter Kreeft (ur. 1937 r.) jest doktorem filozofii, wykładowcą uniwersyteckim i jednym z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy katolickich. Wydał wiele bestsellerowych książek na temat religii, duchowości, teologii i filozofii chrześcijańskiej. Kilkanaście z nich ukazało się w języku polskim, m.in. "Miłość silniejsza niż śmierć" (2019). 

DRUKUJ OPIS

Rozdział 1
Dziesięć powodów, żeby przeczytać tę książkę. . 7
Rozdział 2
Idea radykalnie zmieniająca życie. . . . . . . . . 21
Rozdział 3
Dlaczego ta idea wcale nie jest tak absurdalna, jak się zrazu wydaje. . . . . . . . 28
Rozdział 4
Niepodważalny dowód logiczny tej prawdy . . . 33
Rozdział 5
Jak ta prawda zmienia twoje życie . . . . . . . . . 40
Rozdział 6
Bóg jako twój Guru. . . . . . . . . . . . . . . . . . 44
Rozdział 7
Jak Opatrzność czyni to, co wydaje się niemożliwe . . . . . . . . . . . . . . 53
Rozdział 8
Wiara i rozum – czy możemy wierzyć w to, czego nie rozumiemy?. . . . . . . . . . . . . . . . 57
Rozdział 9
Dlaczego powierzenie się Bogu nie tłumi indywidualności. . . . . . . . . . . . . . 61
Rozdział 10
Gdzie znaleźć Boga
– praktykowanie obecności Bożej. . . . . . . . . 68
Rozdział 11
Pokonanie deizmu i Boga nieobecnego . . . . . . 75
Rozdział 12
Epistemologia świętości. . . . . . . . . . . . . . . 83
Rozdział 13
Rzeczy małe. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 92
Rozdział 14
Świętość jest łatwa. . . . . . . . . . . . . . . . . . 98
Rozdział 15
Metody. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 103
Rozdział 16
Wiara, nadzieja i miłość jako jeden akt. . . . . . 106
Rozdział 17
Wyjście z siebie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 111
Rozdział 18
„Miłość sama wystarcza”. . . . . . . . . . . . . . 116
Rozdział 19
Miłość i seks. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 120
Rozdział 20
Gdzie znaleźć Boga
– „sakrament chwili obecnej” . . . . . . . . . . . 122
Rozdział 21
Przyszłość . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 130
Rozdział 22
Pokój . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 136
Rozdział 23
Porażki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 138
Rozdział 24
Cierpienie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 144
Rozdział 25
Sprzeciw – nie mogę być świętym. . . . . . . . 150
Rozdział 26
Obowiązki. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 153
Rozdział 27
Aktywność i receptywność. . . . . . . . . . . . 155
Rozdział 28
Walka duchowa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 159
Rozdział 29
Łaska . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 162
Rozdział 30
Oderwanie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 166
Rozdział 31
Stworzenie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 172
Rozdział 32
Tylko Bóg i ty?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 174
Rozdział 33
Modlitwa przy pracy . . . . . . . . . . . . . . . . 176
Rozdział 34
Wdzięczność. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 179
Rozdział 35
„Progresywizm” czy „konserwatyzm”?. . . . . . 183
Dodatek I
Medytacja nad relacją
pomiędzy istnieniem a wolą Bożą. . . . . . . . 187
Dodatek II
Dialog pomiędzy Nieroztropnym a Rozsądnym (dwiema częściami mojej duszy) . . . . . . . . . 194

Rozdział 1
Dziesięć powodów, żeby przeczytać tę książkę
Tytuł tej książki brzmi jak żart. Czytasz właśnie tekst Jak być świętym czyjego autorstwa? Świętej Matki Teresy?
Świętego Jana Pawła II? Świętego Franciszka z Asyżu? Nie, Petera Kreefta. Równie dobrze Pinokio mógłby napisać dziełko pod tytułem Jak być prawdomównym.
Czy chcąc dowiedzieć się, jak zostać żeglarzem, sięgniesz po książkę napisaną przez starego wilka morskiego, czy po dzieło szczura lądowego? Chcąc dowiedzieć się, jak zostać astronautą, sięgniesz po książkę doświadczonego astronauty, który ma na swoim koncie wiele lotów w kosmos, czy kogoś, kto dopiero marzy o takiej karierze? A chcąc przeczytać książkę o tym, jak zostać świętym, sięgniesz po książkę świętego, czy roztargnionego profesora filozofii?
Jeśli wybierasz to drugie, mam jeszcze prawo do użytkowania przez część wakacji domu na Florydzie, które chętnie ci odsprzedam.
Dlaczego więc warto przeczytać tę książkę?
Mam na to dziesięć odpowiedzi.
Powód nr 1
Po pierwsze, już sama moja nieudolność w praktykowaniu tego, co głoszę, będzie ci bardzo pomocna, zwłaszcza jeśli – podobnie jak ja – jesteś w tej dziedzinie początkujący. Wiem, że w mojej własnej dyscyplinie, czyli w filozofii, „eksperci” są często ostatnimi osobami, którym można zaufać. Genialni filozofowie zaś okazują się często ludźmi bliskimi szaleństwa. Geniusz i obłęd nierzadko są ściśle ze sobą związane. Jednak święci w żadnym razie nie są obłąkani; szczerze mówiąc, są oni raczej jedynymi naprawdę normalnymi ludźmi na tym świecie, ponieważ żyją w rzeczywistości, i to prawdziwej i ostatecznej – w rzeczywistości Bożej. Niezależnie od tego, co miałby do powiedzenia na ten temat jakikolwiek Sąd Najwyższy, rzeczywistość jest kreowana i definiowana nie przez Sąd Najwyższy, lecz przez Najwyższą Istotę.
Ale nawet gdy eksperci nie są obłąkani, wcale niekoniecznie są najlepszymi nauczycielami, u których mogą uczyć się początkujący. Jest to prawdą niemal w każdej dziedzinie. Niedoświadczeni szachiści skorzystają znacznie więcej z instrukcji innych początkujących lub graczy nieco bardziej zaawansowanych niż od wielkich mistrzów. Kiedy nauczyciele są początkujący, tworzą z uczniami szczególną wspólnotę, przeżywają podobne wzloty i upadki, nie zapomnieli jeszcze smaku porażek. W tej książce nie spotkasz wybitnego szefa kuchni serwującego wyrafinowany posiłek; poznasz raczej rozpaczliwie biednego włóczęgę informującego drugiego, gdzie serwują darmowe jedzenie.

Przeczytaj dłuższy fragment „Jak być świętym? »

Doktor filozofii, wykładowca uniwersytecki i pisarz katolicki – Peter Kreeft. Co może wiedzieć o byciu świętym, skoro sam jest jeszcze „w drodze”? Wyruszyłam w wędrówkę z książką "Jak być świętym?" jego autorstwa i nie żałuję drogi, którą przeszłam…
Autor w dość specyficzny sposób (jak przystało na filozofa) pisze nie tylko o świętości, ale o życiu w ogóle – budził we mnie pewne zadziwienie mówieniem wprost, bez oporów, dotykając przy tym głębi i istoty świętości oraz samego życia jako takiego. Wczytując się w jego słowa, mogłam spojrzeć na siebie, Boga i drugiego człowieka w sposób, w jaki dotychczas nie patrzyłam.

Zaczyna od prostych prawd i na nich kończy – Bóg istnieje naprawdę i czyni rzeczy niemożliwe, chce byśmy Mu się powierzali. Porusza również temat zależności między wiarą a rozumem. Demaskuje kłamstwo, iż powierzenie się Bogu tłumi w nas indywidualność.

Nie są to teoretyczne rozważania, sięgają najgłębszych pragnień i problemów, jakie spotykamy w codzienności. Gdzie znaleźć Boga, czym jest świętość i jak ją osiągnąć w codzienności matki, ojca, córki, brata, robotnika, bankowca etc.?

Spektakularny heroizm, nawet posunięty do męczeństwa, jest stosunkowo łatwy, natomiast codzienna harówka – trudna. Wielu potrafi heroicznie stawić czoło sytuacji krytycznej, niewielu jednak potrafi wykazać się ofiarną miłością na co dzień, zwłaszcza gdy nikt tego nie widzi. Str. 94

Czy świętość jest łatwa? Skąd przekonanie autora, że… tak? Do czego prowadzą wiara, nadzieja i miłość? Czym jest sakrament chwili obecnej? Co do świętości ma pokój serca, porażki, cierpienie, obowiązki czy walka duchowa?

A więc płacz. Gdyż ten sam Boski Lekarz, który przepisał ci łzy, dostarczy ci także chusteczki do ich otarcia. Nie mówi On do nas i my też nie powinniśmy mówić do siebie nawzajem: „Nie płacz, wszystko jest w porządku”. Gdyż jest to kłamstwo. On mówi: „Płacz. Jest nad czym płakać. Jeśli nie płaczesz, nie jesteś w pełni człowiekiem. Ale w swoim płaczu pamiętaj, że twoje łzy są bezcennymi klejnotami. Ofiaruj Mi je w wierze”. Str. 146

Autor bardzo trafnie i prosto porusza temat ludzkiej codzienności, wskazując na to, gdzie i jak stać się świętym – w tym czym żyjemy na co dzień. Swoimi rozważaniami udowadnia, że świętość nie jest rzeczą nieosiągalną, tylko dla wybranych. Dotyka tematu modlitwy przy pracy czy wdzięczności. Sięga do głębi ludzkiego serca, wyciągając je z prozy codzienności.

Ta książka nie jest lekturą łatwą, choć napisana jest w sposób bardzo dobry i łatwo przyswajalny. Urzekł i bardzo mocno dotknął mnie wewnętrznie dodatek do książki – dialog pomiędzy Nieroztropnym i Rozsądnym (dwiema częściami mojej duszy). Demaskuje w nim moje lęki, obawy, wątpliwości – tak jakby autor zaglądał w moją duszę i serce, odpowiadając na pytania, które się tam pojawiają.

Nie, nie poprzestawaj na czytaniu o tym. Nie przechodź od akapitu do akapitu jak chomik w kołowrotku. Raczej zatrzymaj kołowrotek i zejdź z niego. Wejdź w wieczność, nawiązując kontakt, w tej obecnej chwili, z Bogiem wiecznym, a zatem obecnym teraz. Jednym słowem, pomódl się. Str. 129

Bardzo polecam tę lekturę, nie tylko na Adwent. Uczmy się świętości tu i teraz. Ona jest również dla nas!

Magdalena Urbańska

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Jak być świętym? O powierzeniu się Bożej Opatrzności

Peter Kreeft

OPIS

Niepokoi, bo stawia wymagania, niczym echo z Apokalipsy św. Jana: „Obyś był zimny albo gorący!" (3,15). To książka dla tych, którzy zapragnęli rozpalić się Bożą miłością, ale boją się, że świętość ich przerasta. A świętość to zdaniem Kreefta całkowite zdanie się na Boga, ale nie oznacza to biernego podporządkowania. Nie, to trudna i żmudna praca, aktywność w życiu duchowym, rozumienie, czym jest grzech, umiejętność rozeznawania emocji i uczuć. Żywy, porosty język i znakomity styl narracji to niewątpliwe atuty tej bardzo inspirującej książki. 

 

Peter Kreeft (ur. 1937 r.) jest doktorem filozofii, wykładowcą uniwersyteckim i jednym z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy katolickich. Wydał wiele bestsellerowych książek na temat religii, duchowości, teologii i filozofii chrześcijańskiej. Kilkanaście z nich ukazało się w języku polskim, m.in. "Miłość silniejsza niż śmierć" (2019). SPIS TREŚCI

Rozdział 1
Dziesięć powodów, żeby przeczytać tę książkę. . 7
Rozdział 2
Idea radykalnie zmieniająca życie. . . . . . . . . 21
Rozdział 3
Dlaczego ta idea wcale nie jest tak absurdalna, jak się zrazu wydaje. . . . . . . . 28
Rozdział 4
Niepodważalny dowód logiczny tej prawdy . . . 33
Rozdział 5
Jak ta prawda zmienia twoje życie . . . . . . . . . 40
Rozdział 6
Bóg jako twój Guru. . . . . . . . . . . . . . . . . . 44
Rozdział 7
Jak Opatrzność czyni to, co wydaje się niemożliwe . . . . . . . . . . . . . . 53
Rozdział 8
Wiara i rozum – czy możemy wierzyć w to, czego nie rozumiemy?. . . . . . . . . . . . . . . . 57
Rozdział 9
Dlaczego powierzenie się Bogu nie tłumi indywidualności. . . . . . . . . . . . . . 61
Rozdział 10
Gdzie znaleźć Boga
– praktykowanie obecności Bożej. . . . . . . . . 68
Rozdział 11
Pokonanie deizmu i Boga nieobecnego . . . . . . 75
Rozdział 12
Epistemologia świętości. . . . . . . . . . . . . . . 83
Rozdział 13
Rzeczy małe. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 92
Rozdział 14
Świętość jest łatwa. . . . . . . . . . . . . . . . . . 98
Rozdział 15
Metody. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 103
Rozdział 16
Wiara, nadzieja i miłość jako jeden akt. . . . . . 106
Rozdział 17
Wyjście z siebie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 111
Rozdział 18
„Miłość sama wystarcza”. . . . . . . . . . . . . . 116
Rozdział 19
Miłość i seks. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 120
Rozdział 20
Gdzie znaleźć Boga
– „sakrament chwili obecnej” . . . . . . . . . . . 122
Rozdział 21
Przyszłość . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 130
Rozdział 22
Pokój . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 136
Rozdział 23
Porażki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 138
Rozdział 24
Cierpienie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 144
Rozdział 25
Sprzeciw – nie mogę być świętym. . . . . . . . 150
Rozdział 26
Obowiązki. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 153
Rozdział 27
Aktywność i receptywność. . . . . . . . . . . . 155
Rozdział 28
Walka duchowa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 159
Rozdział 29
Łaska . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 162
Rozdział 30
Oderwanie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 166
Rozdział 31
Stworzenie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 172
Rozdział 32
Tylko Bóg i ty?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 174
Rozdział 33
Modlitwa przy pracy . . . . . . . . . . . . . . . . 176
Rozdział 34
Wdzięczność. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 179
Rozdział 35
„Progresywizm” czy „konserwatyzm”?. . . . . . 183
Dodatek I
Medytacja nad relacją
pomiędzy istnieniem a wolą Bożą. . . . . . . . 187
Dodatek II
Dialog pomiędzy Nieroztropnym a Rozsądnym (dwiema częściami mojej duszy) . . . . . . . . . 194

FRAGMENT KSIĄŻKI

Rozdział 1
Dziesięć powodów, żeby przeczytać tę książkę
Tytuł tej książki brzmi jak żart. Czytasz właśnie tekst Jak być świętym czyjego autorstwa? Świętej Matki Teresy?
Świętego Jana Pawła II? Świętego Franciszka z Asyżu? Nie, Petera Kreefta. Równie dobrze Pinokio mógłby napisać dziełko pod tytułem Jak być prawdomównym.
Czy chcąc dowiedzieć się, jak zostać żeglarzem, sięgniesz po książkę napisaną przez starego wilka morskiego, czy po dzieło szczura lądowego? Chcąc dowiedzieć się, jak zostać astronautą, sięgniesz po książkę doświadczonego astronauty, który ma na swoim koncie wiele lotów w kosmos, czy kogoś, kto dopiero marzy o takiej karierze? A chcąc przeczytać książkę o tym, jak zostać świętym, sięgniesz po książkę świętego, czy roztargnionego profesora filozofii?
Jeśli wybierasz to drugie, mam jeszcze prawo do użytkowania przez część wakacji domu na Florydzie, które chętnie ci odsprzedam.
Dlaczego więc warto przeczytać tę książkę?
Mam na to dziesięć odpowiedzi.
Powód nr 1
Po pierwsze, już sama moja nieudolność w praktykowaniu tego, co głoszę, będzie ci bardzo pomocna, zwłaszcza jeśli – podobnie jak ja – jesteś w tej dziedzinie początkujący. Wiem, że w mojej własnej dyscyplinie, czyli w filozofii, „eksperci” są często ostatnimi osobami, którym można zaufać. Genialni filozofowie zaś okazują się często ludźmi bliskimi szaleństwa. Geniusz i obłęd nierzadko są ściśle ze sobą związane. Jednak święci w żadnym razie nie są obłąkani; szczerze mówiąc, są oni raczej jedynymi naprawdę normalnymi ludźmi na tym świecie, ponieważ żyją w rzeczywistości, i to prawdziwej i ostatecznej – w rzeczywistości Bożej. Niezależnie od tego, co miałby do powiedzenia na ten temat jakikolwiek Sąd Najwyższy, rzeczywistość jest kreowana i definiowana nie przez Sąd Najwyższy, lecz przez Najwyższą Istotę.
Ale nawet gdy eksperci nie są obłąkani, wcale niekoniecznie są najlepszymi nauczycielami, u których mogą uczyć się początkujący. Jest to prawdą niemal w każdej dziedzinie. Niedoświadczeni szachiści skorzystają znacznie więcej z instrukcji innych początkujących lub graczy nieco bardziej zaawansowanych niż od wielkich mistrzów. Kiedy nauczyciele są początkujący, tworzą z uczniami szczególną wspólnotę, przeżywają podobne wzloty i upadki, nie zapomnieli jeszcze smaku porażek. W tej książce nie spotkasz wybitnego szefa kuchni serwującego wyrafinowany posiłek; poznasz raczej rozpaczliwie biednego włóczęgę informującego drugiego, gdzie serwują darmowe jedzenie.

Przeczytaj dłuższy fragment „Jak być świętym? »

Sklep internetowy Shoper.pl