Książki
11.9
PLN
Ćwiczenie woli
Ćwiczenie woli
tłum: Lilla Danilecka
wydawnictwo: Promic
rok wyd.: 2017
ISBN: 978-83-7502-636-8
oprawa: miękka
format: 110 x 180 mm
liczba stron: 72
Ocena:
(Ilość ocen: 11)
Cena: 11,90 zł

Dane techniczne

wydawnictwo Promic
rok wyd. 2017
ISBN 978-83-7502-636-8
oprawa miękka
format 110 x 180 mm
liczba stron 72

Francuski pedagog i kapłan podsuwa czytelnikom klucz do sukcesu, jakim jest zwycięstwo nad samym sobą. Krótkie rady, maksymy i cytaty z wypowiedzi takich postaci jak: św. Joanna d’Arc, jezuita Jean-Baptiste Henri Lacordaire czy marszałek Ferdynand Foch ukazują korzyści, jakie możemy odnieść na każdej płaszczyźnie życia, kształtując silną wolę. „Zwycięstwo należy do tego, kto wytrzyma piętnaście minut dłużej od przeciwnika” – mawiał Foch.
A kiedy dopada nas zniechęcenie i poczucie przegranej, ks. Gaston Courtois przypomina, że w każdej chwili jest z nami Ten, który udzieli nam siły do walki z lenistwem ciała i duszy, w trudnej drodze do osiągnięcia świętości.

Gaston Courtois (1897–1970), francuski kapłan w Zgromadzeniu Les Fils de la Charité i wybitny wychowawca. W 1936 roku założył ruch młodzieżowy Mouvement des Cœurs Vaillants (Ruch Mężnych Serc). W 1948 roku został współzałożycielem i kapelanem Międzynarodowego Katolickiego Biura ds. Dzieci. Napisał ponad sto książek, głównie dla dzieci i młodzieży, niektóre pod pseudonimem Jacques Cœur. W Polsce znane są m.in. Rady dla rodziców i Gdy Pan mówi do serca.

DRUKUJ OPIS

Wstęp. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5

CZĘŚĆ PIERWSZA

Dlaczego trzeba ćwiczyć silną wolę?
Silna wola w życiu duchowym . . . . . . 9
Silna wola w życiu moralnym. . . . . . 14
Silna wola w życiu zawodowym. . . . . 17
Silna wola w życiu społecznym. . . . . 19
Silna wola w życiu rodzinnym . . . . . 23

CZĘŚĆ DRUGA

Jak rozwijać w sobie silną wolę?
Jasność w podejmowaniu decyzji. . . . . . . . . . 29
Energia konieczna do realizacji podjętej decyzji. . . . . . . . 32
Wytrwać w wysiłkach . . . . . . . . . . 42

CZĘŚĆ TRZECIA

Wątpliwości i odpowiedzi na nie
Wątpliwość pierwsza
No cóż, taką mam naturę: nie mam odwagi ani energii do działania. . . . . . 53
Wątpliwość druga
Oczywiście, to wszystko jest bardzo piękne, ale zdecydowanie za trudne . . . 55
Wątpliwość trzecia
Co ja na to poradzę, że szybko się męczę i zniechęcam. . . . . . . . . . . . 58
Wątpliwość czwarta
Po co zadawać sobie tyle trudu, skoro ciągle trzeba zaczynać od nowa? . . . . . 60
Wątpliwość piąta
Samemu nigdy mi się to nie uda: nie dam rady! . . . . . . . . . . . . . . . 62

ZAKOŃCZENIE

Maksyma pierwsza. . . . . . . . . . . . 67
Maksyma druga . . . . . . . . . . . . . 68
Maksyma trzecia. . . . . . . . . . . . . 68
Maksyma czwarta. . . . . . . . . . . . 69

SILNA WOLA
W ŻYCIU DUCHOWYM
Podstawowa zasada: łaska przewyższa naturę, lecz nie działa wbrew naturze
Bóg postępuje z nami zgodnie z naturą, jaką sam nas obdarzył. Uważa nas za istoty odpowiedzialne i zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji. Jesteśmy Jego przyjaciółmi, pomocnikami, a nie biernymi, bezwolnymi robotami.
Bóg mógłby się doskonale bez nas obejść, lecz nie taki jest Jego plan. „Bóg stworzył nas bez naszego udziału, ale nie może zbawić nas bez nas” – mówił św. Augustyn w jednym ze swoich kazań. Oczywiście, człowiek nie może niczego uczynić bez Boga, ale Bóg również postanowił, że niczego nie chce uczynić bez człowieka. „Oto stoję u drzwi i kołaczę” – czytamy w Apokalipsie św. Jana (Ap 3, 20) i Pan cierpliwie czeka, aż Mu otworzymy.
Jezus w mocnych słowach wyraził pragnienie, żeby jego uczniowie mieli dusze waleczne i energiczne: „Królestwo Niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni”2 (Mt 11, 12). Można powiedzieć, że łaska Boża jest jakby ręką, którą Pan wyciąga, żeby nam pomóc. Naszym zadaniem jest tę Jego rękę chwycić. Im bardziej będziemy
zdecydowani to uczynić, tym lepsza i owocniejsza stanie się nasza współpraca z Bogiem.

Przeczytaj dłuższy fragment „Ćwiczeń woli” »

Malutka książeczka, a wewnątrz wszystko, co mogliście dotąd przeczytać w opasłych tomiskach różnorodnych poradników. Kojarzycie neurolingwistyczne programowanie, ewolucja tożsamości, systemy nadrzędne, negatywne emocje i tym podobne sformułowania? Tymczasem z tej małej, niepozornej książeczki dowiadujemy się, że najważniejsza jest swojsko brzmiąca silna wola. To od razu przemawia do wyobraźni. Nie potrzeba wielu słów, nie musimy rozumieć tych wszystkich trudnych nazw, nie trzeba czytać kilkuset stron wywodów specjalistów, mówców czy trenerów. Tutaj niecałe sto stron wnosi w nasze życie energię, pomysł i chęć do działania.

Silna wola gra główną rolę we wszystkich aspektach naszego życia. Nie tracąc jej i ćwicząc systematycznie, osiągniemy - jak obiecuje autor - wymierne korzyści zarówno w życiu duchowym, moralnym, zawodowym, jak i społecznym oraz rodzinnym.
"Dla człowieka mającego silną wolę trudności nie są przeszkodami, które zatrzymują go w drodze, lecz trampolinami, dzięki którym przekracza własne ograniczenia".
Znajdziemy konkretne porady, na przykład dla małżonków, rodziców. Proste i konkretne treści, które łatwo zapamiętać. Jak choćby to, że brak opanowania prowadzi do uwalniania emocji i oddania się władzy namiętności, ta zaś jest prostą drogą do egoizmu, a wtedy już nie ma mowy o prawdziwej miłości.
Rozdział o wychowaniu dzieci, krótki i treściwy z omówieniem podstawowych i najczęstszych problemów. A kwintesencją prostoty tej książeczki są takie zdania jak:
"Umiejętność ekscytowania się każdą wspólnie przeżywaną chwilą oraz traktowania najbliższych jako najpiękniejszego daru, który otrzymaliśmy od Boga jest elementem wielkiej sztuki życia".
I po takim tekście oczywiste obowiązki, jak nawet sprzątanie domu, przygotowywanie posiłków, spacer czy wspólne spędzanie czasu w rodzinie stają się drogą do szczęścia. Wystarczy przypomnieć sobie o tym, że nasi najbliżsi są przy nas i wyobrazić, co czulibyśmy, gdyby ich nie było...
Dowiemy się również, że silna wola jest czynnikiem, który ma ogromny udział z utrzymaniu właściwego stanu zdrowotnego zarówno duszy, jak i ciała!

No cóż, od wielu lat wiadomo, że proste rozwiązania są najlepsze. I zawsze tak będzie, czy chodzi o sposób życia, myślenia, czy nawet odżywiania. Rzeczy oczywiste, o których ludzie zapominają w natłoku informacji, medialnego szumu, pośpiechu i manipulacji, jakiej wciąż są poddawani w dzisiejszym świecie masowego przekazu. A przecież człowiek, który przestaje samodzielnie myśleć, traci swoją wolę i jest automatycznie oddany we władzę innych, którzy wiedzą, w jaki sposób to wykorzystać.
Silna wola to mocny charakter, moralny kręgosłup i do tego energia wewnętrzna, która potrafi napędzić naszą codzienność. Oczywiście nie można zapomnieć o determinacji, pracowitości i konsekwencji, które również są nią zasilane.
Wspaniałe porady, zrozumiałe i łatwe do realizacji. Przejrzyste i świetnie skonstruowane rozdziały, cytaty i wypowiedzi osób, znanych z silnego charakteru.
Kwintesencja prostoty i dobrego życia - to treść publikacji. A forma małego notesu, pozwala na traktowanie tej wartościowej książeczki, jako podręcznego pomocnika w codziennym życiu i zaglądanie do niego, kiedy tylko o czymś chcemy sobie przypomnieć.
Chociaż nie jestem zwolennikiem pisania po książkach nawet ołówkiem, tutaj mam nieodpartą chęć użycia jaskrawego zakreślacza, by szybciej odnaleźć te części tekstu, które najbardziej do mnie przemawiają. Porady z tej książeczki można stosować bez ograniczeń na co dzień. Przyznaję, że z wieloma już miałam do czynienia w tych, wspomnianych na początku, przeczytanych opasłych tomiskach różnych poradników. Jednak tutaj to jakby podsumowanie ich wszystkich, a do tego kilka takich, do których w jakiś sposób trzeba jednak dojrzeć. Szkoda, że nie miałam możliwości przeczytać jej, zanim gdzieś w przeszłości, pojawiały się przeszkody czy problemy w moim życiu. Pewnie jednak na wszystko nadchodzi ten właściwy czas.
Sam autor wspomina, że najlepiej, by zapoznali się z nią, jak najmłodsi ludzie. Polecam zatem, bo dzięki właściwemu podejściu, jakie proponuje, naprawdę można uniknąć wielu błędów, niewłaściwych decyzji czy niepotrzebnych komplikacji w życiu.

Iwona Daniel

 

[...] Silna wola, jest czynnikiem motywującym do funkcjonowania we wszystkich aspektach naszego życia. Nie tracąc jej i systematycznie ćwicząc, zgodnie z obietnicą autora osiągniemy korzyści w życiu duchowym, moralnym, zawodowym, społecznym i rodzinnym.


"Dla człowieka mającego silną wolę trudności nie są przeszkodami, które zatrzymują go w drodze, lecz trampolinami, dzięki którym przekracza własne ograniczenia".
W tej małej,liczącej 100 stron książeczce, znajdziemy konkretne porady, które są przydatne w życiu.

Dowiemy się też, że brak opanowania prowadzi do uwalniania negatywnych emocji i oddania się namiętności będącej prostą drogą do egoizmu, nie mającego nic wspólnego z miłością.

Książka zawiera także proste rady dla rodziców, dotyczące wychowania ich dzieci.

"Umiejętność ekscytowania się każdą wspólnie przeżywaną chwilą oraz traktowania najbliższych jako najpiękniejszego daru, który otrzymaliśmy od Boga jest elementem wielkiej sztuki życia"

Warto próbować dostrzec szczęście wokół siebie i pamiętać o tym, że silna wola ma wpływ na zdrowie nie tylko ciała, ale także duszy.

Silna wola to mocny charakter, moralny kręgosłup i energia wewnętrzna nadająca sens naszym działaniom. Do tego należy dołożyć także determinację, pracowitość i konsekwencję.

Książka obfituje w proste do realizacji porady i wypowiedzi osób słynących z silnego charakteru.
Bardzo ciekawą rzeczą jest forma, w jakiej wydano książkę :) przypominająca notatnik.

Idąc za myślą autora, w szczególności polecam tę książkę młodym ludziom, dlatego że dzięki właściwemu podejściu, pomoże im uniknąć wielu błędów, które mogą skomplikować życie.
Uważam książkę, za bardzo wartościową pozycję :)

Katarzyna Oberda

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Ćwiczenie woli

ks. Gaston Courtois

OPIS

Francuski pedagog i kapłan podsuwa czytelnikom klucz do sukcesu, jakim jest zwycięstwo nad samym sobą. Krótkie rady, maksymy i cytaty z wypowiedzi takich postaci jak: św. Joanna d’Arc, jezuita Jean-Baptiste Henri Lacordaire czy marszałek Ferdynand Foch ukazują korzyści, jakie możemy odnieść na każdej płaszczyźnie życia, kształtując silną wolę. „Zwycięstwo należy do tego, kto wytrzyma piętnaście minut dłużej od przeciwnika” – mawiał Foch.
A kiedy dopada nas zniechęcenie i poczucie przegranej, ks. Gaston Courtois przypomina, że w każdej chwili jest z nami Ten, który udzieli nam siły do walki z lenistwem ciała i duszy, w trudnej drodze do osiągnięcia świętości.

Gaston Courtois (1897–1970), francuski kapłan w Zgromadzeniu Les Fils de la Charité i wybitny wychowawca. W 1936 roku założył ruch młodzieżowy Mouvement des Cœurs Vaillants (Ruch Mężnych Serc). W 1948 roku został współzałożycielem i kapelanem Międzynarodowego Katolickiego Biura ds. Dzieci. Napisał ponad sto książek, głównie dla dzieci i młodzieży, niektóre pod pseudonimem Jacques Cœur. W Polsce znane są m.in. Rady dla rodziców i Gdy Pan mówi do serca.SPIS TREŚCI

Wstęp. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5

CZĘŚĆ PIERWSZA

Dlaczego trzeba ćwiczyć silną wolę?
Silna wola w życiu duchowym . . . . . . 9
Silna wola w życiu moralnym. . . . . . 14
Silna wola w życiu zawodowym. . . . . 17
Silna wola w życiu społecznym. . . . . 19
Silna wola w życiu rodzinnym . . . . . 23

CZĘŚĆ DRUGA

Jak rozwijać w sobie silną wolę?
Jasność w podejmowaniu decyzji. . . . . . . . . . 29
Energia konieczna do realizacji podjętej decyzji. . . . . . . . 32
Wytrwać w wysiłkach . . . . . . . . . . 42

CZĘŚĆ TRZECIA

Wątpliwości i odpowiedzi na nie
Wątpliwość pierwsza
No cóż, taką mam naturę: nie mam odwagi ani energii do działania. . . . . . 53
Wątpliwość druga
Oczywiście, to wszystko jest bardzo piękne, ale zdecydowanie za trudne . . . 55
Wątpliwość trzecia
Co ja na to poradzę, że szybko się męczę i zniechęcam. . . . . . . . . . . . 58
Wątpliwość czwarta
Po co zadawać sobie tyle trudu, skoro ciągle trzeba zaczynać od nowa? . . . . . 60
Wątpliwość piąta
Samemu nigdy mi się to nie uda: nie dam rady! . . . . . . . . . . . . . . . 62

ZAKOŃCZENIE

Maksyma pierwsza. . . . . . . . . . . . 67
Maksyma druga . . . . . . . . . . . . . 68
Maksyma trzecia. . . . . . . . . . . . . 68
Maksyma czwarta. . . . . . . . . . . . 69

FRAGMENT KSIĄŻKI

SILNA WOLA
W ŻYCIU DUCHOWYM
Podstawowa zasada: łaska przewyższa naturę, lecz nie działa wbrew naturze
Bóg postępuje z nami zgodnie z naturą, jaką sam nas obdarzył. Uważa nas za istoty odpowiedzialne i zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji. Jesteśmy Jego przyjaciółmi, pomocnikami, a nie biernymi, bezwolnymi robotami.
Bóg mógłby się doskonale bez nas obejść, lecz nie taki jest Jego plan. „Bóg stworzył nas bez naszego udziału, ale nie może zbawić nas bez nas” – mówił św. Augustyn w jednym ze swoich kazań. Oczywiście, człowiek nie może niczego uczynić bez Boga, ale Bóg również postanowił, że niczego nie chce uczynić bez człowieka. „Oto stoję u drzwi i kołaczę” – czytamy w Apokalipsie św. Jana (Ap 3, 20) i Pan cierpliwie czeka, aż Mu otworzymy.
Jezus w mocnych słowach wyraził pragnienie, żeby jego uczniowie mieli dusze waleczne i energiczne: „Królestwo Niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni”2 (Mt 11, 12). Można powiedzieć, że łaska Boża jest jakby ręką, którą Pan wyciąga, żeby nam pomóc. Naszym zadaniem jest tę Jego rękę chwycić. Im bardziej będziemy
zdecydowani to uczynić, tym lepsza i owocniejsza stanie się nasza współpraca z Bogiem.

Przeczytaj dłuższy fragment „Ćwiczeń woli” »

Sklep internetowy Shoper.pl