Książki
16.9
PLN
Cieśla. Święty Józef - opiekun rodzin
Cieśla. Święty Józef - opiekun rodzin
tłum: Lilla Danilecka
wydawnictwo: Promic
ISBN: 978-83-7502-862-1
oprawa: miękka
format: 125 x 196 mm
liczba stron: 128
E-BOOK
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Cena: 16,90 zł

Dane techniczne

wydawnictwo Promic
ISBN 978-83-7502-862-1
oprawa miękka
format 125 x 196 mm
liczba stron 128

Oto pełna poezji historia miłosna Maryi i Józefa. Nic ze stereotypów, do których tak przywykliśmy. Do dwojga młodych ludzi przychodzi Bóg z odwiecznym planem zbawienia, tak niemieszczącym się w ich ludzkich oczekiwaniach. 

Widzimy jak Józef, bo to książka przede wszystkim o nim, jest nieustannie stawiany wobec trudnych wyborów. Bóg domaga się od niego wiary, zawsze jakby niemożliwej w danym momencie i za każdym razem wymagającej decyzji. Każde "tak" Józefa to jego wzrastanie w wierze i równocześnie dorastanie do ojcostwa. 

Olivier Le Gendre pochodził z katolickiej rodziny, pragnął nawet zostać księdzem. Założył jednak rodzinę, miał pięcioro dzieci. był członkiem komitetu redakcyjnego miesięcznika L'Informatique professionalnel. Następnie stworzył OLG Consulting, firmę specjalizującą się w doradztwie i zarządzaniu IT, którą kierował przez 20 lat. 

DRUKUJ OPIS

Wprowadzenie do wydania polskiego. . . . . . . 5
Słowo od wydawcy kanadyjskiego. . . . . . . . . 9
***. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
Miłość życia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
Zdruzgotane marzenie i sen od Boga . . . . . . . 33
Tajemnica i cud . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 44
Dwa młode gołębie: jeden czarny, drugi biały . . 55
Nocna wędrówka. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 67
Pustynny wiatr . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 78
Cisza i światło. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 89
Odbicie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 101
Jutrzenka cieśli. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 113
Posłowie do polskiego wydania. . . . . . . . . . 121

Tajemnica i cud
Maryja i Dziecko śpią. Józef siedzi na wiązce siana, a nie klęczy, jak w nadmiarze gorliwości starano się go zawsze przedstawiać. On po prostu czuwa, boi się, jest niespokojny, zastanawia się, co robić, czuje się wykluczony.
Ojcowie zawsze są przerażeni, a szczególnie młodzi ojcowie. Są sparaliżowani własnym egoizmem, gdy widzą, jak wiele cierpienia przysparza ich ukochanej życie, które tak długo się rodzi. Są sparaliżowani, bo nie mogą nic zrobić, tylko dreptać w kółko, bez potrzeby, tam i z powrotem, potrzymać za rękę, pogłaskać włosy, otrzeć pot z czoła i przede wszystkim modlić się w duchu, żeby się to wreszcie skończyło. Mężowie, zanim zostaną ojcami, są zawsze niecierpliwi i chcą, żeby wszystko poszło szybciej. Dziewięć miesięcy wydaje im się wiecznością, poród trwa całą wieczność, żona, którą przez cały czas ciąży z trudem mogli rozpoznać, tak się zmieniła, i dziecko, którego jeszcze nie widzieli i które ich niepokoi, bo nie wiedzą, kim będzie, a przecież dali mu życie.
Kobiety stają się matkami instynktownie. Mężczyźni muszą pracowicie uczyć się ojcostwa.
Józef odetchnął z ulgą. Na twarzy Maryi znów pojawił się spokój; Dziecku, zdaje się, jest ciepło. Każdy ojciec po urodzeniu się jego dziecka chciałby gdzieś wyjść, otrząsnąć się w wirze codziennych spraw z resztek niepokoju, usunąć ten rodzaj ciężaru, jaki powodują niezrozumiałe uczucia, zrobić trochę hałasu, uwolnić się od własnej ciszy, uwolnić też od niej swoją żonę i dziecko, porozmawiać z kimś, nie po to, żeby, jak się nam wydaje, oznajmić radosną nowinę, ale po prostu, żeby przerwać niezwykłość, która stała się jego udziałem, a której pochodzenia nie zna, i w ten sposób wrócić do normalnego życia.
Józef nigdzie nie poszedł. Z nikim nie rozmawiał. Zgiełk zapanuje później, a wraz z nim pokłony, podziękowania, oczy pełne zachwytu i może nawet śpiew. Teraz Józef trwa nieruchomo, powoli zagłębiając się w kontemplację tajemnicy; a raczej, jest całkowicie oddany kontemplacji tajemnicy, która go dotknęła. Każdy człowiek, jeśli tylko tego chce, ma w życiu chwilę – niektórzy nawet więcej takich chwil – w której obcuje z cudem będącym zawsze tajemnicą. Maryja przeżyła taką chwilę podczas spotkania z aniołem zwiastującym Jej narodzenie Syna. Dla Józefa ta chwila jest teraz, w ciszy, i jest to niezwykle ważna chwila, tak bardzo od wieków niezrozumiana, źle odbierana, nieoczekiwana. Jest to także jeden z najbardziej wzruszających momentów, jakie dane jest przeżyć człowiekowi, chwila zupełnie wyjątkowa, a jednocześnie całkiem zwyczajna, nieskończenie daleka od zajęć zwykłych ludzi, a zarazem tak bardzo naturalna.

Przeczytaj dłuższy fragment „Cieśla. Świety Józef - opiekun rodzin” »

W książce [...] zostały przełamane wszelakie stereotypy, do których przywykliśmy przez lata. Józef z odległego świętego, pełnego nieludzkich wręcz cech zostaje sprawdzony przez autora na ziemię. Postawiony przed nami jako 16-letni młody mężczyzna, cieśla, któremu w jednym momencie zawala się cały świat lub raczej cały niemal świat, zostaje położony na jego barki. Jakże młode, jakże jeszcze niedoświadczone ramiona. Józef dopiero co wchodzący w dorosłość, dopiero co odnalazłszy miłość swojego życia, na kamiennej ławeczce, siedząc tuż obok Marii, staje przed murem, który wydaje się być nie do przejścia. Patrzy na swą wybrankę, tę o nieziemskim spojrzeniu, tę, której milczenie jest bardziej wymowne niż tysiące słów, tę, którą sam Bóg wybrał na swoją matkę, tę, która czeka na jego odpowiedź. Bóg ich wybrał, oboje. Czy jest tego godzien? Czy da radę dokonać tego co niemożliwe? Czy będzie umiał wziąć to dziecię, na ręce, nadać mu imię, spojrzeć mu w oczy, stać się jego ziemskim ojcem. Tak wiele pytań, długo pozostających bez odpowiedzi. Tak wiele lat tułaczki, głodu, lęku - a co ciekawe - to właśnie w tych najtrudniejszych chwilach Józef odnajduje samego siebie, swoją drogę, swoje przeznaczanie, swoje ja w Bożym planie.

Do dwojga młodych ludzi przychodzi Bóg z odwiecznym planem zbawienia, tak niemieszczącym się w ich ludzkich oczekiwaniach.

Bóg domaga się od Józefa wiary, zawsze jakby niemożliwej w danym momencie i za każdym razem wymagającej decyzji. Każde "tak" Józefa to jego wzrastanie w wierze i równocześnie dorastanie do ojcostwa.

Niezwykła lektura, niezwykła podróż, bardzo poetycka i lekka do czytania, jednocześnie jednak stale pracująca w człowieku i dająca dużo do myślenia. Nie tyle skłaniająca do refleksji nad życiem samego świętego, co nad własnym życiem i nas naszymi wyborami, decyzjami nad naszymi "tak" wobec Bożego planu na nasze życie. Piękna i ważna, polecam.

Magdalena Kus

Wiara wymaga odwagi. Nie jest też wolna od niepewności ani obaw, jednak ten, kto ufa Bogu, nie musi się lękać. Oddana do rąk czytelnika niewielka książeczka Cieśla. Święty Józef – opiekun rodzin pokazuje, że wiara przepełniona ufnością pomaga sprostać powołaniu. Powołanie zaś – w przypadku świętego Józefa do ojcostwa, kryjąc w sobie piękno i głębię, sprawia, że opiekun Jezusa stał się wzorem dla wszystkich ojców.

Rozważania zawarte w Cieśli zgodne są z ewangelijnym przekazem (przy cytatach z Pisma Świętego podano sigla). Pomimo tego, że historia Józefa w oczach świata jest krótka, stał się on niezastąpionym małżonkiem oraz najlepszym ojcem. W pięknie sformułowanych zdaniach autor pokazał miłość Maryi i Józefa, która jako związek oczekiwania i zadziwienia stanowi doskonały przykład dla każdego człowieka. Przemyślenia Oliviera Le Grande dotyczą oczekiwań Józefa, jakie ten wiązał z miłością do Maryi i wspólnym życiem (absolutnie nie planował białego małżeństwa), zgody na wybranie ich przez samego Boga na ziemskich rodziców Syna, rezygnacji z marzeń dotyczących zwykłej, szarej codzienności oraz kontemplacji tajemnicy przejawiającej się w etapach poznawania Dziecka. Autor analizuje myśli wypełniające umysł Józefa przy wypełnianiu przepisów Prawa, w czasie ucieczki do Egiptu, a także podczas dalszego życia w ciszy (milczenie powstałe na skutek zetknięcia codzienności z tajemnicą wiary oraz zaproszenie do słuchania) i wewnętrznym świetle, prowadzącym w stronę prawdziwego szczęścia. Odszedł święty Józef z tego świata również w ciszy, a słowa zamieszczonej na końcu modlitwy podsumowują całe jego życie, nacisk kładąc na wdzięczność Bogu za wybranie na ziemskiego ojca Bożego Syna.

Publikacja Wydawnictwa Promic, choć niewielka w formacie, ubogaca treścią. Przemyślenia (zawierające wielokrotne nawiązania do ówczesnego życia mieszkańców Nazaretu) są głębokie, zdania – kunsztownie sformułowane: błękitne niebo, zachody słońca, zabarwione na pomarańczowo kłęby chmur, ciepłe wieczory, gwiazdy podkreślające bezkres czasu i przestrzeni, osobliwy blask uśmiechu, siła uczuć, kształty i kolory, zadziwiająca i urzekająca zarazem miłość – wszystko to, przewijając się przez karty Cieśli, pobudza wyobraźnię. Przydatne okazują się zaczerpnięte z adhortacji Redemptoris custos wypowiedzi świętego Jana Pawła II oraz przypisy. Jasny, przystępny, całkowicie zrozumiały język przekazu sprawia, że książka Cieśla. Święty Józef – opiekun rodzin jest łatwa w odbiorze.

Lektura przekonuje, że święty Józef nie bez powodu został wybrany na opiekuna Syna Bożego. Zaryzykował ziemskie szczęście, co jest ważne szczególnie dla współczesnego człowieka, który, zagubiony w gwarze życia, potrzebuje wzoru do naśladowania w kwestii przeżywania codzienności oraz bycia dobrym ojcem dla swych dzieci.

Danuta Szelejewska - granice.pl

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinions about the product (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Cieśla. Święty Józef - opiekun rodzin

Olivier Le Gendre

OPIS

Oto pełna poezji historia miłosna Maryi i Józefa. Nic ze stereotypów, do których tak przywykliśmy. Do dwojga młodych ludzi przychodzi Bóg z odwiecznym planem zbawienia, tak niemieszczącym się w ich ludzkich oczekiwaniach. 

Widzimy jak Józef, bo to książka przede wszystkim o nim, jest nieustannie stawiany wobec trudnych wyborów. Bóg domaga się od niego wiary, zawsze jakby niemożliwej w danym momencie i za każdym razem wymagającej decyzji. Każde "tak" Józefa to jego wzrastanie w wierze i równocześnie dorastanie do ojcostwa. 

Olivier Le Gendre pochodził z katolickiej rodziny, pragnął nawet zostać księdzem. Założył jednak rodzinę, miał pięcioro dzieci. był członkiem komitetu redakcyjnego miesięcznika L'Informatique professionalnel. Następnie stworzył OLG Consulting, firmę specjalizującą się w doradztwie i zarządzaniu IT, którą kierował przez 20 lat. SPIS TREŚCI

Wprowadzenie do wydania polskiego. . . . . . . 5
Słowo od wydawcy kanadyjskiego. . . . . . . . . 9
***. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
Miłość życia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
Zdruzgotane marzenie i sen od Boga . . . . . . . 33
Tajemnica i cud . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 44
Dwa młode gołębie: jeden czarny, drugi biały . . 55
Nocna wędrówka. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 67
Pustynny wiatr . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 78
Cisza i światło. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 89
Odbicie. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 101
Jutrzenka cieśli. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 113
Posłowie do polskiego wydania. . . . . . . . . . 121

FRAGMENT KSIĄŻKI

Tajemnica i cud
Maryja i Dziecko śpią. Józef siedzi na wiązce siana, a nie klęczy, jak w nadmiarze gorliwości starano się go zawsze przedstawiać. On po prostu czuwa, boi się, jest niespokojny, zastanawia się, co robić, czuje się wykluczony.
Ojcowie zawsze są przerażeni, a szczególnie młodzi ojcowie. Są sparaliżowani własnym egoizmem, gdy widzą, jak wiele cierpienia przysparza ich ukochanej życie, które tak długo się rodzi. Są sparaliżowani, bo nie mogą nic zrobić, tylko dreptać w kółko, bez potrzeby, tam i z powrotem, potrzymać za rękę, pogłaskać włosy, otrzeć pot z czoła i przede wszystkim modlić się w duchu, żeby się to wreszcie skończyło. Mężowie, zanim zostaną ojcami, są zawsze niecierpliwi i chcą, żeby wszystko poszło szybciej. Dziewięć miesięcy wydaje im się wiecznością, poród trwa całą wieczność, żona, którą przez cały czas ciąży z trudem mogli rozpoznać, tak się zmieniła, i dziecko, którego jeszcze nie widzieli i które ich niepokoi, bo nie wiedzą, kim będzie, a przecież dali mu życie.
Kobiety stają się matkami instynktownie. Mężczyźni muszą pracowicie uczyć się ojcostwa.
Józef odetchnął z ulgą. Na twarzy Maryi znów pojawił się spokój; Dziecku, zdaje się, jest ciepło. Każdy ojciec po urodzeniu się jego dziecka chciałby gdzieś wyjść, otrząsnąć się w wirze codziennych spraw z resztek niepokoju, usunąć ten rodzaj ciężaru, jaki powodują niezrozumiałe uczucia, zrobić trochę hałasu, uwolnić się od własnej ciszy, uwolnić też od niej swoją żonę i dziecko, porozmawiać z kimś, nie po to, żeby, jak się nam wydaje, oznajmić radosną nowinę, ale po prostu, żeby przerwać niezwykłość, która stała się jego udziałem, a której pochodzenia nie zna, i w ten sposób wrócić do normalnego życia.
Józef nigdzie nie poszedł. Z nikim nie rozmawiał. Zgiełk zapanuje później, a wraz z nim pokłony, podziękowania, oczy pełne zachwytu i może nawet śpiew. Teraz Józef trwa nieruchomo, powoli zagłębiając się w kontemplację tajemnicy; a raczej, jest całkowicie oddany kontemplacji tajemnicy, która go dotknęła. Każdy człowiek, jeśli tylko tego chce, ma w życiu chwilę – niektórzy nawet więcej takich chwil – w której obcuje z cudem będącym zawsze tajemnicą. Maryja przeżyła taką chwilę podczas spotkania z aniołem zwiastującym Jej narodzenie Syna. Dla Józefa ta chwila jest teraz, w ciszy, i jest to niezwykle ważna chwila, tak bardzo od wieków niezrozumiana, źle odbierana, nieoczekiwana. Jest to także jeden z najbardziej wzruszających momentów, jakie dane jest przeżyć człowiekowi, chwila zupełnie wyjątkowa, a jednocześnie całkiem zwyczajna, nieskończenie daleka od zajęć zwykłych ludzi, a zarazem tak bardzo naturalna.

Przeczytaj dłuższy fragment „Cieśla. Świety Józef - opiekun rodzin” »

Sklep internetowy Shoper.pl