Książki
38
PLN
Biblia opowiedziana dzieciom
Biblia opowiedziana dzieciom
Biblia opowiedziana dzieciom
tłum: Sylwia Filipowicz
ilustr.: kolorowe
wydawnictwo: Promic
ISBN: 978-83-7502-740-2
oprawa: twarda
format: 185 x 245 mm
liczba stron: 344
Ocena:
(Ilość ocen: 5)
Cena: 38,00 zł

Dane techniczne

ilustr. kolorowe
wydawnictwo Promic
ISBN 978-83-7502-740-2
oprawa twarda
format 185 x 245 mm
liczba stron 344

Napisana niczym powieść historyczno-przygodowa, a jednak rzetelna i nieodbiegająca od oryginalnego tekstu Biblia dla dzieci - starszych i młodszych. Przenosi w dawne czasy, objaśnia i uczy, prowadząc krok po kroku przez Stary i Nowy Testament, czyniąc prostym to, co zwykle skomplikowane i niejasne dla młodych czytelników. Krótkie teksty opatrzone odniesieniami do Biblii i malarskie, pełne emocji ilustracje!

 

DRUKUJ OPIS

Józef i jego bracia
Na podstawie: Księga Rodzaju 37

Zbyt piękna szata Józefa
Jakub szczególną miłością darzył Józefa, ponieważ był on synem jego ukochanej żony, Racheli. To oczywiście nie podobało się starszym braciom, zazdrosnym o miłość ojca, który jawnie faworyzował najmłodszego syna. Pewnego dnia Jakub ofiarował Józefowi przepiękną szatę: Józef, który prezentował się w niej po królewsku, obnosił się przed całą rodziną.
Józef miewał też sny, które opowiadał swoim braciom: pewnego dnia przyśniło mu się, że razem z braćmi wiązał snopy na polu. Wówczas jego snop, większy od pozostałych, powstał, a jedenaście snopów jego braci oddało mu pokłon. Sen Józefa nie spodobał się jego braciom:
– Za kogo on się uważa? – pytali z gniewem.

Józef porzucony przez braci
Zawistni bracia postanowili pozbyć się Józefa. „Wyobraża sobie, że czeka go świetlana przyszłość? Już oni dopilnują, że nie będzie miał żadnej przyszłości” – myśleli.
Pewnego razu, kiedy daleko od domu wypasali stada, zdarli z Józefa szatę i wrzucili go do pustej cysterny na wodę. Józef błagał o litość, ale na próżno. Serc braci nie zmiękczyły nawet prośby Rubena, który wstawiał się za najmłodszym bratem. Ostatecznie, za namową Judy, bracia wyciągnęli Józefa z cysterny i sprzedali go karawanie kupców zmierzających do Egiptu.
Następnie starsi bracia wrócili do domu i oznajmili Jakubowi, że jego ukochanego syna pożarło dzikie zwierzę.

Żałoba Jakuba
Jakub uwierzył wiarołomnym synom i pogrążył się w żałobie. Po ukochanej Racheli pozostał mu już tylko jeden syn: Beniamin. Jakub postanowił nigdy nie spuszczać go z oczu.

Józef w Egipcie
Na podstawie: Księga Rodzaju 39-41

Józef u Potifara
W Egipcie Józef przeżył wiele przygód, ale zawsze czuwał nad nim Bóg. Kupcy sprzedali Józefa w niewolę Potifarowi, ważnemu urzędnikowi faraona. Ten zaś, gdy tylko zorientował się, że nowy sługa jest bardzo mądry, powierzył mu zarządzanie całym swoim majątkiem. Niestety żona Potifara postanowiła uwieść młodego Józefa, a gdy ten odmówił, z zemsty kazała wtrącić go do lochu.

Józef, władca snów
Gdy Józef przebywał w więzieniu, zyskał przychylność naczelnika więzienia, ten zaś dał mu władzę nad wszystkimi znajdującymi się tam więźniami. Pewnego dnia wtrącono do więzienia dwóch nowych więźniów. Byli to główny podczaszy faraona (urzędnik odpowiedzialny za piwnicę z winami) i przełożony nadwornych piekarzy.
Obaj dopuścili się wykroczenia przeciw swemu panu i drżeli o swój los. Pewnej nocy każdemu z nich przyśnił się sen, jednak żaden z nich nie umiał go zinterpretować. Józef zaś umiał tłumaczyć sny, ponieważ był pod opieką Boga. Głównemu podczaszemu przyśnił się krzew winny, który wydał dorodne owoce. Podczaszy zerwał winogrona, wycisnął je do pucharu faraona i wręczył puchar władcy. Józef wyjaśnił urzędnikowi, że faraon mu wybaczy i przywróci go do łask.
Przełożonemu piekarzy przyśnił się inny sen: trzymał na głowie trzy kosze białego pieczywa, a ptactwo wydziobywało pieczywo z kosza, który był na wierzchu. Józef zrozumiał, że przełożony piekarzy zostanie skazany na śmierć. I rzeczywiście, stało się tak, jak przewidział Józef. Po pewnym czasie faraonowi przyśnił się sen, którego nikt nie umiał wyjaśnić. Wówczas podczaszy przypomniał sobie o Józefie, opowiedział o nim faraonowi, a ten kazał uwolnić go z więzienia.

Mądrość Józefa
W swoim śnie faraon zobaczył siedem tłustych krów i siedem chudych, a krowy chude zjadły siedem tłustych. Dla Józefa, który przemawiał z natchnienia Bożego, wszystko było jasne: po siedmiu latach obfitych zbiorów nastąpi siedem lat nieurodzaju. Należy zatem, korzystając z lat urodzaju, zrobić zapasy na czasy głodu. Dzięki temu Egipcjanie nie będą głodować podczas chudych lat nieurodzaju. Słysząc to, faraon ustanowił Józefa rządcą całego Egiptu. Przez siedem lat nowy rządca gromadził żywność ma czas wielkiego głodu. Ze zwykłego niewolnika stał się najważniejszym urzędnikiem w Egipcie!

Przeczytaj dłuższy fragment „Biblia opowiedziana dzieciom” »

Biblia to najważniejsza księga dla wszystkich chrześcijan, naturalne jest, więc, że chrześcijańscy rodzice mają pragnienie, aby przybliżyć Biblię także swoim dzieciom. Oczywiście czytanie Pisma Świętego maluchom raczej mija się z celem, bo tak naprawdę, co one by z tego zrozumiały? Na szczęście na rynku wydawniczym mamy mnóstwo Biblii w wydaniu dziecięcym. Kilka nawet opisywałam na blogu, ale wciąż lubię poznawać kolejne nowe wydania. Jeśli dobrze poszukamy znajdziemy i obrazkowe Biblie z małą ilością tekstu przeznaczone dla maluszków i bardziej rozbudowane wersje dla starszych dzieci. Dziś pokażę Wam nową Biblię właśnie dla tych starszych dzieci. Została wydana w ostatnim miesiącu przez wydawnictwo Promic.
"Biblia opowiedziana dzieciom" to jak na Biblię dla dzieci dość rozbudowana książka. Znajdziecie tutaj streszczenie Pisma Świętego, zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. W książce opisano wszystko najważniejsze wydarzenia i przypowieści, jakie spotykamy w Biblii. Oczywiście tekst został dostosowany do młodych odbiorców, tak, aby dzieci miały szansę nie tylko poznać najważniejsze chrześcijańskie teksty, ale przede wszystkim je zrozumieć.
Rozdziały są krótkie, a przy każdym z nich znajduje się odnośnik do określonego miejsca w Biblii. Ilustracji jest tutaj niewiele, ale te, które są, są bardzo ładne graficznie.
Również pod względem językowym Biblia jest bardzo dobrze skonstruowana. Autorka ma dar ciekawego opowiadania historii i przyciągania uwagi czytelnika. Dzięki temu dzieci mają szansę poznać Biblię jako fascynującą księgę pełną niesamowitych wydarzeń.
"Biblia opowiedziana dzieciom" to książka bardzo ładnie wydana, w twardej oprawie ze złotymi ozdobnikami. Myślę, że doskonale nadaje się na prezent dla dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii.

Aneta Sawicka

Czy istnieje jedno najlepsze, idealne Pismo Święte dla dzieci? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Czy moje dziecko nie jest na nie za małe?
Bardzo często dostaję takie pytania i za każdym razem odsyłam do Wydawnictwa PROMIC.
Na biblijnych publikacjach tego wydawcy nie zawiodłam się nigdy! Ostatnio trafiła do nas Biblia opowiedziana dzieciom. Idealna dla starszaków – choć mój 6 latek zna już sporo opowieści biblijnych, nie mógł się od niej oderwać.
Dziecięce wydania są zazwyczaj mocno okrojone, ta jednak zawiera bardzo wiele stron, dużo historii. To, co ją zdecydowanie wyróżnia to sposób w jaki stworzono tekst.
Wierne oddanie oryginału, choć słowami adekwatnymi dla rozumienia dziecka. Nie pojawiają się infantylne określenia, ale też nie znaleźliśmy w tekście niczego, co byłoby mocno niezrozumiałe albo zbyt zawiłe dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym.
Tekst zbliżony do wersji oryginalnej, ale wpleciono w niego wiele ciekawostek – historycznych, geograficznych, społecznych. To wszystko połączone w taki sposób, że nie razi, ale stanowi doskonale połączoną całość.
Jaś podczas czytania Pisma Świętego często dopytuje o szczegóły. Szczerze mówiąc potrafi zaskoczyć mnie pytaniami, na które nie zawsze znam od razu odpowiedź. Ostatnio często dopytywał o stworzenie świata (jak na fana kosmosu przystało!). Po przeczytaniu historii z tego wydania Biblii miałam wrażenie, że znalazł na nie satysfakcjonujące odpowiedzi.
Publikacja wydana jest w twardej, kolorowej okładce. Tłoczony napis z tytułem sprawia, że Biblia opowiedziana dzieciom w pierwszym kontakcie budzi bardzo pozytywne odczucia.
Wewnątrz niewiele jest obrazków, ale te, które w niej znajdujemy są kolorowe, przyciągające i same w sobie mogą pobudzić do biblijnej medytacji (dobre zadanie dla starszych dzieci i dorosłych!).
Tekst podzielony jest na krótkie akapity, więc podzielenie go przez młodszych czytelników nie stanowi dużego problemu. Duże, wyraziste litery pomagają małym czytelnikom, którzy zaczynają dopiero przygodę z samodzielnym czytaniem.
Polecam to wydanie dzieciom od pierwszych klas szkoły podstawowej.
Dla dziecka, które nie ma w domu Biblii może to być dobry początek do poznania Starego i Nowego Testamentu.
Jeśli szukasz prezentu z okazji Pierwszej Komunii, to wydanie jest do tego idealne!
Dziękuję Wydawnictwu PROMIC za kolejną Biblię dla małych czytelników, której nic nie można zarzucić!

Magdalena Urbańska

Biblia to księga, której czytanie nie jest łatwe. Tym bardziej dla dzieci nie rozumiejących szczególnego języka, archaicznego słownictwa oraz trudnych do zapamiętania niezliczonych nazw, imion i wydarzeń, tak bardzo odbiegających od współczesnego nam świata.
"Biblia opowiedziana dzieciom" autorstwa Marie - Noelle Thabut zmienia znaną nam konwencję przedstawienia historii sprzed tysięcy lat. Polecana dla dzieci w wieku szkolnym, świetnie uzupełni wiedzę zdobywaną na lekcjach religii. Z pewnością możemy już nazwać ją książką, a nie księgą, bowiem napisana językiem zbliżonym do używanego obecnie, nie tylko staje się bardziej zrozumiała, ale i w swoisty sposób tłumaczy oryginalne teksty.
Podział treści na rozdziały również pozwala uporządkować kolejność następujących po sobie wydarzeń, a rodzinne koligacje stają się wyjątkowo łatwe do zapamiętania.
Czytając historię Abrahama i Sary, dużo łatwiej przychodzi dzieciom zrozumienie pokrewieństwa z ich prawnukiem Józefem, znanym z przypowieści o dwunastu braciach. Kiedy poznajemy losy Mojżesza, mamy możliwość prześledzenia od razu całej jego historii, od momentu uratowania płynącego w wiklinowym koszyku niemowlęcia, aż do słynnego przejścia przez Morze Czerwone czy spisania Dekalogu.
Co ważne, w każdym z rozdziałów możemy znaleźć nie tylko opowieść o biblijnych wydarzeniach, ale i wytłumaczenie wielu trudnych pojęć. Czym są Tablice Prawa, żydowskie święto Simchat Tora, co oznacza słowo "namaszczony" albo jakie wydarzenie upamiętnia święto Paschy. Te wszystkie informacje są nam podane w sposób ściśle powiązany z czytanym tekstem.
Tekst tej książki świetnie łączy historię z dużą dawką informacji i wyjaśnień. Zapamiętany z lekcji religii Hiob, jest przecież nie tylko człowiekiem mocno doświadczonym przez los, ale i kimś, kto uczy nas pokory i zrozumienia cierpienia. To, co musi przeważnie wytłumaczyć katecheta, tutaj robi za niego autorka. "Wtedy Hiob zrozumiał: Bóg nas kocha i kiedy męczy nas jakaś troska lub cierpienie, musimy schronić się w Jego ramionach i modlić żarliwie, a On doda nam męstwa, którego tak bardzo wtedy potrzebujemy".
Autorka nie obawia się używać również mocno współczesnego słownictwa w przedstawieniu doniosłych wydarzeń. Oto przed nami opowieść o świętym Pawle, o którym pisze, iż "na scenę historii wszedł z wielkim hukiem w chwili kamieniowania św. Szczepana".
Z pewnością widoczne jest skupienie autorki na dziejach znanych nam ze Starego Testamentu, bowiem samemu życiu i działalności Jezusa na ziemi poświęciła wyłącznie jeden rozdział. Na zakończenie dowiadujemy się również, czym są Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy czy Apokalipsa św. Jana, ale to także w wersji skondensowanej. Skrócenie tych ważnych dla każdego katolika wydarzeń i treści sprawia, że Biblia bardziej kojarzy się jako księga pełna historycznych postaci, a same dzieje Syna Bożego pojawiają się lekko w tle. Zwrócenie uwagi na "zakazane" środowiska, z jakich wywodzili się niektórzy uczniowie Jezusa czy przywołanie zarzutów, iż uzdrawiał w szabat, podkreśla z pewnością brak zrozumienia Jego "rewolucyjnych" nauk wśród ówcześnie żyjących ludzi. Mnie osobiście jednak zabrakło kilku wyjaśnień i faktów, jak choćby genezy ustanowienia przeżywanych co roku różnych świąt katolickich, tradycji i znaczenia chrztu, Eucharystii i połączenia jej z wydarzeniami Ostatniej Wieczerzy, czy też bardziej dogłębnego wytłumaczenia faktu zmartwychwstania oraz szczególnej roli, jaką Chrystus odegrał w życiu każdego z ówczesnych i przyszłych pokoleń. Jednak, być może kiedyś i Nowy Testament zostanie równie ciekawie opisany...

Iwona Daniel

[...] przedstawiam Wam Biblię opowiedzianą dzieciom. Co ją wyróżnia? Treść przedstawiona w niecodzienny, jak dla tych lektur sposób. Autor przedstawia nam Stary i Nowy Testament niczym opowieść po trosze historyczną, a po trosze przygodową. Bardzo ciekawe ujęcie, nie szablonowe, ale pięknie wyjaśniające Słowo Boże. Podążające za nim zgodnie z chronologią Pisma Świętego. Jest to wydanie nieodbiegające od oryginalnego tekstu, ale rzucające dzieciom jasne światło na jego treść, nie zawsze zrozumiałą na tym etapie percepcji w oryginale, zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę dzieci młodsze.

To cudowna pozycja na prezent, ot, choćby z okazji Pierwszej Komunii Świętej, ale również zupełnie bez okazji. W końcu Bóg powinien nam towarzyszyć właśnie najmocniej w codzienności i każdego dnia, bez wyjątkowych okazji czy od niedzieli. To co skomplikowane, zawiłe i niepojęte staje się proste i czytelne. Autor doskonale i piękną polszczyzną prowadzi nas po świecie biblijnym. Przenosiny się w dawne czasy, które stają się dzieciom bliskie. Wszystkie najważniejsze czy też główne pisma, księgi, wydarzenia i przypowieści są tu oczywiście zawarte. Książka kładzie nacisk nie tylko na to, aby dzieci mogły poznać treści biblijne, ale przede wszystkim mogły je zrozumieć tak umysłem, jak i sercem. Tu wydanie w mojej opinii się wyróżnia. Nie jest to tylko streszczenie biblijnych ksiąg, ale i udana próba przybliżenia dzieciom znaczenia tych treści. Same rozdziały nie są długie, napisane przystępnie i, co fajne, każdy z nich posiada odnośnik do Biblii, więc kto ma ochotę nawiązać do oryginału, nie będzie miał problemu z odnalezieniem danego fragmentu w Piśmie Świętym. Często wydania dla młodszych dzieci są okrojone, tu nie mamy tego problemu, więc z ręką na sercu polecam ją rodzicom dzieci wczesnoszkolnych, które chcą wiedzieć więcej, dużo rozumieją, są ciekawe świata i czują głód wiedzy.
Wyważenie treści jest wręcz doskonałe, nie ma infantylizmów, ale nie ma też zawiłości. Treść z jednej strony podąża za oryginałem, ale aby przybliżyć i pomóc zrozumieć wplatane są nawiązania do historii, geografii, ciekawostki społeczne, a nawet napomknięcia z późniejszych treści, jeżeli takowe są konieczne do zrozumienia danego tekstu.
Nie jest prosto zafascynować dzieci tym nie do końca zrozumiałym światem, ale autorka zdecydowanie ma dar przyciągania i wciągania. Bardzo mnie to cieszy, bo Wojtek sam prosił o dalszą lekturę. Dodatkiem są bardzo klimatyczne i malarskie ilustracje, nie każda rozkładówka je zawiera, ale każda z nich jest dziełem sztuki. Dzięki temu dzieci starsze tak jak komunijne, nie poczują się potraktowane jak maluszki, bo ilustracje są ambitne i nie infantylne.
Wydanie jest naprawdę ładne i estetyczne. Twarda oprawa, fajny format nie za wielki, nie za mały. Duża i wygodna dla młodego czytelnika czcionka. Prosty przekaz i piękna treść, a także artystyczne ilustracje. Wspaniały podarunek dla dzieci wczesnoszkolnych.

Magdalena Kus

Chociaż do tej pory opublikowanych zostało mnóstwo pozycji bezpośrednio związanych z Biblią, kolejna książka z tej serii absolutnie nie oznacza przeładowania czy nawet przesytu. Sprawa jest oczywista, bowiem nie bez powodu Biblia zajmuje czołowe miejsce na liście najbardziej poczytnych i najczęściej wznawianych pozycji książkowych. A ponieważ dostrzec można powszechne zjawisko poszukiwania prawdy, Wydawnictwo Promic stanęło na wysokości zadania i opublikowało kolejną wspaniałą publikację, dzięki czemu Objawienie Boże zawarte na kartach Pisma Świętego stanie się bardziej zrozumiałym dla młodego pokolenia.

W Biblii opowiedzianej dzieciom w sugestywny sposób zostały przeanalizowane wydarzenia z czasów Starego i Nowego Testamentu. Prosty i ciekawy sposób przekazu sprawia, że młody czytelnik, utożsamiając się z bohaterami, jest w stanie przenieść się wyobraźnią w odległe czasy i miejsca. Zgłębia prawdy wiary zawarte w biblijnych historiach. Uczestniczy w stwarzaniu świata oraz poznaje ludzi, którym chrześcijaństwo wiele zawdzięcza. Nieobce są mu szczegóły dotyczące życia Abrahama, rodziny Izaaka, Józefa i Mojżesza. Z Izraelitami wędruje do obiecanego Kanaanu i podziwia powołanego przez Boga Samuela. Z Dawidem panuje w Izraelu, natomiast z Salomonem rozstrzyga najbardziej zawiłe spory. Towarzyszy prorokom w odpowiedzialnej misji nauczania. Dowiaduje się również, jak bardzo Jezus ukochał wszystkich ludzi oraz że z miłości do człowieka przyszedł na świat w osobie Dzieciątka, nauczał i czynił cuda podczas swojej publicznej działalności, wreszcie – umarł, zmartwychwstał i żyje, a jego wyznawcy do dnia dzisiejszego są przykładem do naśladowania dla ludzi różnych czasów i pokoleń.
Chociaż do tej pory opublikowanych zostało mnóstwo pozycji bezpośrednio związanych z Biblią, kolejna książka z tej serii absolutnie nie oznacza przeładowania czy nawet przesytu. Sprawa jest oczywista, bowiem nie bez powodu Biblia zajmuje czołowe miejsce na liście najbardziej poczytnych i najczęściej wznawianych pozycji książkowych. A ponieważ dostrzec można powszechne zjawisko poszukiwania prawdy, Wydawnictwo Promic stanęło na wysokości zadania i opublikowało kolejną wspaniałą publikację, dzięki czemu Objawienie Boże zawarte na kartach Pisma Świętego stanie się bardziej zrozumiałym dla młodego pokolenia.

W Biblii opowiedzianej dzieciom w sugestywny sposób zostały przeanalizowane wydarzenia z czasów Starego i Nowego Testamentu. Prosty i ciekawy sposób przekazu sprawia, że młody czytelnik, utożsamiając się z bohaterami, jest w stanie przenieść się wyobraźnią w odległe czasy i miejsca. Zgłębia prawdy wiary zawarte w biblijnych historiach. Uczestniczy w stwarzaniu świata oraz poznaje ludzi, którym chrześcijaństwo wiele zawdzięcza. Nieobce są mu szczegóły dotyczące życia Abrahama, rodziny Izaaka, Józefa i Mojżesza. Z Izraelitami wędruje do obiecanego Kanaanu i podziwia powołanego przez Boga Samuela. Z Dawidem panuje w Izraelu, natomiast z Salomonem rozstrzyga najbardziej zawiłe spory. Towarzyszy prorokom w odpowiedzialnej misji nauczania. Dowiaduje się również, jak bardzo Jezus ukochał wszystkich ludzi oraz że z miłości do człowieka przyszedł na świat w osobie Dzieciątka, nauczał i czynił cuda podczas swojej publicznej działalności, wreszcie – umarł, zmartwychwstał i żyje, a jego wyznawcy do dnia dzisiejszego są przykładem do naśladowania dla ludzi różnych czasów i pokoleń.

Publikacja Wydawnictwa Promic znacznie różni się od wydanych do tej pory biblijnych opracowań. Kolejne fragmenty tekstów Starego i Nowego Testamentu nie zostały przytoczone w całości, podano tylko odpowiednie sigla (z tekstem właściwym czytelnik musi zapoznać się, korzystając z Biblii). Analizowanym przez autorkę wydarzeniom przyporządkowane zostały krótkie rozważania szczegółowe, które są, oczywiście, teologiczne, jednak język przekazu jest prosty, interesujący i całkowicie zrozumiały. Marie-Noëlle Thabut przedstawiła biblijną rzeczywistość w sposób obrazowy, co pozwala ją poznać, zrozumieć oraz zapamiętać. Autorka podzieliła swoje rozważania na mniejsze części, każdej z nich nadając tytuł, a dla przejrzystości zastosowała barwne wersaliki. Odbiór ułatwiają również akapity i powiększone odstępy między wierszami. Rozważania bez trudu wpadają w ucho, na długo pozostając w pamięci i sercu.

Elementem od początku rzucającym się w oczy jest piękna szata graficzna: całostronicowe, wyraźne, sympatyczne i kolorowe ilustracje autorstwa Hanny Woźnicy-Gierlasińskiej, które bez trudu skupiają wzrok na omawianym wydarzeniu oraz skłaniają do głębokich refleksji. Twarda okładka jest odporna na częste korzystanie, dzięki czemu książeczka przez długi czas pozostanie w niezniszczonym stanie.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Promic Biblia opowiedziana dzieciom posłuży nie tylko rodzicom i opiekunom, ale również katechetom, którzy w szczególny sposób są odpowiedzialni za duchowy rozwój młodego pokolenia. Dzięki lekturze dzieci w przyszłości chętniej sięgną po egzemplarz Pisma Świętego, szukając w Słowie Bożym odpowiedzi na egzystencjalne pytania dorosłego wieku. Warto się o to zatroszczyć już dziś.

Danuta Szelejewska  recenzja z serwisu granice.pl

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinions about the product (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Biblia opowiedziana dzieciom

Marie-Noëlle Thabut

OPIS

Napisana niczym powieść historyczno-przygodowa, a jednak rzetelna i nieodbiegająca od oryginalnego tekstu Biblia dla dzieci - starszych i młodszych. Przenosi w dawne czasy, objaśnia i uczy, prowadząc krok po kroku przez Stary i Nowy Testament, czyniąc prostym to, co zwykle skomplikowane i niejasne dla młodych czytelników. Krótkie teksty opatrzone odniesieniami do Biblii i malarskie, pełne emocji ilustracje!

 SPIS TREŚCI
FRAGMENT KSIĄŻKI

Józef i jego bracia
Na podstawie: Księga Rodzaju 37

Zbyt piękna szata Józefa
Jakub szczególną miłością darzył Józefa, ponieważ był on synem jego ukochanej żony, Racheli. To oczywiście nie podobało się starszym braciom, zazdrosnym o miłość ojca, który jawnie faworyzował najmłodszego syna. Pewnego dnia Jakub ofiarował Józefowi przepiękną szatę: Józef, który prezentował się w niej po królewsku, obnosił się przed całą rodziną.
Józef miewał też sny, które opowiadał swoim braciom: pewnego dnia przyśniło mu się, że razem z braćmi wiązał snopy na polu. Wówczas jego snop, większy od pozostałych, powstał, a jedenaście snopów jego braci oddało mu pokłon. Sen Józefa nie spodobał się jego braciom:
– Za kogo on się uważa? – pytali z gniewem.

Józef porzucony przez braci
Zawistni bracia postanowili pozbyć się Józefa. „Wyobraża sobie, że czeka go świetlana przyszłość? Już oni dopilnują, że nie będzie miał żadnej przyszłości” – myśleli.
Pewnego razu, kiedy daleko od domu wypasali stada, zdarli z Józefa szatę i wrzucili go do pustej cysterny na wodę. Józef błagał o litość, ale na próżno. Serc braci nie zmiękczyły nawet prośby Rubena, który wstawiał się za najmłodszym bratem. Ostatecznie, za namową Judy, bracia wyciągnęli Józefa z cysterny i sprzedali go karawanie kupców zmierzających do Egiptu.
Następnie starsi bracia wrócili do domu i oznajmili Jakubowi, że jego ukochanego syna pożarło dzikie zwierzę.

Żałoba Jakuba
Jakub uwierzył wiarołomnym synom i pogrążył się w żałobie. Po ukochanej Racheli pozostał mu już tylko jeden syn: Beniamin. Jakub postanowił nigdy nie spuszczać go z oczu.

Józef w Egipcie
Na podstawie: Księga Rodzaju 39-41

Józef u Potifara
W Egipcie Józef przeżył wiele przygód, ale zawsze czuwał nad nim Bóg. Kupcy sprzedali Józefa w niewolę Potifarowi, ważnemu urzędnikowi faraona. Ten zaś, gdy tylko zorientował się, że nowy sługa jest bardzo mądry, powierzył mu zarządzanie całym swoim majątkiem. Niestety żona Potifara postanowiła uwieść młodego Józefa, a gdy ten odmówił, z zemsty kazała wtrącić go do lochu.

Józef, władca snów
Gdy Józef przebywał w więzieniu, zyskał przychylność naczelnika więzienia, ten zaś dał mu władzę nad wszystkimi znajdującymi się tam więźniami. Pewnego dnia wtrącono do więzienia dwóch nowych więźniów. Byli to główny podczaszy faraona (urzędnik odpowiedzialny za piwnicę z winami) i przełożony nadwornych piekarzy.
Obaj dopuścili się wykroczenia przeciw swemu panu i drżeli o swój los. Pewnej nocy każdemu z nich przyśnił się sen, jednak żaden z nich nie umiał go zinterpretować. Józef zaś umiał tłumaczyć sny, ponieważ był pod opieką Boga. Głównemu podczaszemu przyśnił się krzew winny, który wydał dorodne owoce. Podczaszy zerwał winogrona, wycisnął je do pucharu faraona i wręczył puchar władcy. Józef wyjaśnił urzędnikowi, że faraon mu wybaczy i przywróci go do łask.
Przełożonemu piekarzy przyśnił się inny sen: trzymał na głowie trzy kosze białego pieczywa, a ptactwo wydziobywało pieczywo z kosza, który był na wierzchu. Józef zrozumiał, że przełożony piekarzy zostanie skazany na śmierć. I rzeczywiście, stało się tak, jak przewidział Józef. Po pewnym czasie faraonowi przyśnił się sen, którego nikt nie umiał wyjaśnić. Wówczas podczaszy przypomniał sobie o Józefie, opowiedział o nim faraonowi, a ten kazał uwolnić go z więzienia.

Mądrość Józefa
W swoim śnie faraon zobaczył siedem tłustych krów i siedem chudych, a krowy chude zjadły siedem tłustych. Dla Józefa, który przemawiał z natchnienia Bożego, wszystko było jasne: po siedmiu latach obfitych zbiorów nastąpi siedem lat nieurodzaju. Należy zatem, korzystając z lat urodzaju, zrobić zapasy na czasy głodu. Dzięki temu Egipcjanie nie będą głodować podczas chudych lat nieurodzaju. Słysząc to, faraon ustanowił Józefa rządcą całego Egiptu. Przez siedem lat nowy rządca gromadził żywność ma czas wielkiego głodu. Ze zwykłego niewolnika stał się najważniejszym urzędnikiem w Egipcie!

Przeczytaj dłuższy fragment „Biblia opowiedziana dzieciom” »

Sklep internetowy Shoper.pl