Książki
22.32
PLN
Boże drogowskazy [dla chłopców]
Boże drogowskazy [dla chłopców]
Boże drogowskazy [dla chłopców]
ilustr.: kolorowe ilustracje
wydawnictwo: PROMIC
rok wyd.: 2013
ISBN: 978-83-7502-241-4
oprawa: twarda ze złoceniami
format: 190 x 190 mm
liczba stron: 72
Ocena:
(Ilość ocen: 13)
Cena: 22,32 zł
POPRZEDNIA CENA: 27,90 zł

Dane techniczne

ilustr. kolorowe ilustracje
wydawnictwo PROMIC
rok wyd. 2013
ISBN 978-83-7502-241-4
oprawa twarda ze złoceniami
format 190 x 190 mm
liczba stron 72

Oto książeczka-klucz. W prostych słowach jej Autor opowiada o Dekalogu, dziesięciu Bożych przykazaniach, i "przykazaniu najpierwszym", jak kochać Pana Boga i bliźniego, który czasem jest tak nieznośnie blisko. W krótkich tekstach o każdym z tych "drogowskazów" mały i duży czytelnik znajdzie swój klucz do tego, jak godzić się z Panem Bogiem, z kimś bliskim, co zalazł za skórę, ale i samym sobą. Bo przykazania te - jak pisze brat Tadeusz Ruciński - "uczą każdego, jak do domu Ojca trafić, jak mieć przyjaciół tysiąc i jak mieć do świata całego wyciągnięte dobre, łagodne, przyjacielskie ręce". 

DRUKUJ OPIS

1. Dekalog – dziesięć Bożych przykazań
2. Rachunek sumienia według Dekalogu
3. Prawo miłości Boga i bliźniego

Zagadka na dobry początek,
czyli zamiast wstępu 
 
Wiesz, Mały, mam dziś dla Ciebie zagadkę. Posłuchaj:
 
Piorunem je pisał Pan Bóg na kamieniu,
a są jak podane ręce Przyjaciela,
jak dobre Ojca rady, co chce po imieniu
zło i dobro nazwać i pomóc je rozdzielać
po to, by w końcu kochania nauczyć
– jak tabliczki mnożenia, jak wiersza mądrego –
by Boga nie zasmucić, nie skrzywdzić bliźniego...
 
Czy wiesz, co to jest? Tak! To PRZYKAZANIA – te dziesięć dobrych drogowskazów, co uczą każdego, jak do Domu Ojca trafić, jak mieć przyjaciół tysiąc, a może i więcej; jak mieć do świata całego wyciągnięte DOBRE, ŁAGODNE, PRZYJACIELSKIE ręce.
 
Bóg sam je napisał i dał Mojżeszowi, a on na tablicach je przyniósł, by przy ich pomocy ludzi z ludźmi pogodzić, a człowieka z Bogiem, by człowiek człowiekowi bliźnim był, nie wrogiem. Znali te przykazania nasi pradziadkowie, zna­li je czarni mieszkańcy Afryki, Grecy, Eskimosi i ty też znasz je na pamięć, choć ja chciałbym, byś ich mądrość mógł na sercu jak klucz do nieba nosić.
Wiem, że pytasz:
„Dlaczego tak mądre są te przykazania?”
Odpowiem Ci pytaniem na pytanie:
– Gdy wzruszy Cię nóżka biedronki tak krucha; gdy w śpiew słowika się nagle zasłuchasz; gdy się zdumiewasz skrzydłami motyla; gdy nad budowlą mrówek w lesie się pochylasz; gdy film o delfinach oglądasz zachwycony... Czy nie pytasz po cichu wciąż wszystkim zdumiony: Kto po­myślał tak mądrze kwiaty, ryby, ptaki? Kto miał tyle pomy­słów? Kto jest mądry taki?
Jeśli więc mądre są delfin, pszczoła i słoń, co się trąbą kłania, to czy nie stokroć mądrzejsze są Boże przykazania? Bóg je pomyślał dla ludzi, by ich serca do innych serc zna­lazły drogi, by bały się grzechu tak, jak katastrofy. A gdy się spotkają, by się nie krzywdziły, lecz były dla siebie jak dzieci jednego Ojca, wędrujące razem w zgodzie do jed­nego Domu w niebie. Dlatego o tych DROGOWSKAZACH będę Ci opowiadał, jak starszy brat swojemu bratu, idąc z nim za rękę.

[...] Jest to bardzo wartościowa i przystępna książka, szczególnie dla dzieci wychowanych w duchu chrześcijaństwa. Ta pozycja to nic innego jak Dekalog. Całość rozpoczyna się od zagadki dotyczącej przykazań. Tych dziesięć drogowskazów wytycza nam właściwą drogę, która doprowadzi nas do Pana Boga, pomoże żyć w zgodzie z ludźmi, a dzięki której będziemy szczęśliwi.

Autor w prostych i zrozumiałych słowach, na przykładzie zawartych w środku historyjek, tłumaczy młodemu czytelnikowi, czym są przykazania i jak je rozumieć. Szczególną uwagę zwraca na "przykazanie najpierwsze", czyli Przykazania Miłości, jak kochać Pana Boga i bliźnich. Ważną częścią tej książeczki, jest rachunek sumienia według Dekalogu - czym jest, dlaczego jest tak ważne, aby przed spowiedzią zrobić go dokładnie. Podpowiedzią są tutaj pytania, które dziecko przygotowujące się do pierwszej (i kolejnej) spowiedzi może sobie zadać i na nie odpowiedzieć. Każde przykazanie jest ponumerowane, a pod nim znajdują się wspomniane pytania, np. dotyczące trzeciego przykazania:


3

Ile razy z własnej winy opuściłem niedzielną Mszę?
Jak często spóźniałem się do kościoła?
Dlaczego czasem moje zachowanie w kościele może nie podobać się Panu Bogu?
Czy odkładałem na niedziele prace, które mogłem wykonać w ciągu tygodnia?

To tylko przykład. Myślę, że takie pytania, pomogą lepiej przygotować się do sakramentu pokuty nie tylko dzieciom, ale i starszym.
Na każde z "drogowskazów", czyli przykazanie, składa się krótki tekst z opowiastką, która zrozumiale tłumaczy, na czym dane przykazanie polega. Duża czcionka ułatwia czytanie.

Przykładowo, w Czwartym drogowskazie: Czcij ojca swego i matkę swoją, mówi się o szacunku i miłości do rodziców, że są oni "skarbami" dla dziecka, a każdy skarb trzeba strzec, chronić i cieszyć się z niego "bo przecież nigdzie już i nigdy nie dostaniesz ani nowej mamy, ni nowego taty". Cały czytany tekst jest rymowany, a dzieci lubią taką formę czytania, ponieważ szybko wpada w ucho i łatwo zapamiętać treść, a nawet nauczyć się jej na pamięć.
Sama książka jest wyjątkowa - w twardej oprawie, niewielkiego formatu w kształcie kwadratu. Jest po prostu piękna! Już na wstępie, zachwyciła mnie jej okładka, ze złoto zdobionym tytułem na jasnym tle oraz bardzo ładną grafiką projektu Hanny Woźnicy-Gierlasińskiej. W środku jest bogato ilustrowana. Do każdego drogowskazu, dołączony jest śliczny kolorowy obrazek Renaty Krześniak. Cały tekst czyta się lekko i przyjemnie. Niektóre fragmenty są rymowane, niektore zaczynają się od zagadki. Treść w mądry i wartościowy sposób przybliża dzieciom Dziesięć Przykazań Bożych.
Książkę można śmiało podarować dziecku w prezencie. Na wstępie książki, mamy nawet wyznaczoną stronę do napisania dedykacji (z jakiej okazji, dla kogo i od kogo jest ta książeczka).

Marlena Hryciuk

 

Przed nami jeden z najbardziej wyczekiwanych przez większość okres całego roku. Wiosna zagościła już na dobre, a i lato już daje o sobie znać. To także czas matur, egzaminów sesji studenckich oraz ten najbardziej wyczekiwany przez dzieci czas przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Z tej okazji chciałam Wam dzisiaj napisać o bardzo pięknej i wartościowej książce, która sprawdzi się idealnie jako dodatek do prezentu komunijnego. Mowa będzie o "Bożych drogowskazach", których autorem jest brat Tadeusz Ruciński. [...]
Książka zabiera dzieci i dorosłych w podróż, podczas której każdy może na nowo odkryć istotę Dekalogu. Każdemu z dziesięciu przykazań poświęcono osobny rozdział, w którym w sposób jasny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, autor objaśnia istotę przekazanych ludziom 10 przykazań. Odwołanie się do spraw codziennych pozwala lepiej zrozumieć sedno sprawy jak również zauważyć własne błędy.
Całość została podzielona na trzy główne zagadnienia. Pierwsze z nich poruszają opisane powyżej dziesięć Bożych przykazań. Drugim zagadnieniem jest objaśnienie jak przygotować rachunek sumienia według Dekalogu. Natomiast ostatni rozdział opowiada o Prawie miłości Boga i bliźniego.
Piękną i jakże wartościową treść uzupełniają urocze ilustracje autorstwa Renaty Krześniak. Ponadto książka została bardzo starannie wydana w twardej oprawie i na grubym papierze. Na pierwszy stronach znajduje się specjalnie przygotowane miejsce na dedykacje, dzięki czemu osoba obdarowana tą książką, będzie zawsze pamiętać z jakiej okazji i od kogo ją otrzymała. Taka adnotacja zawsze sprawia, że prezenty zyskują na swojej wartości sentymentalnej.
Książkę serdecznie polecamy!!!

Anna Kozakiewicz

 

[...] Nie ukrywam, że język, jakim autor posługuje się przekazując najmłodszym ważne treści jest chwilami trudniejszy, aniżeli ten, którego używamy w codziennych rozmowach. Nie jest jednak tak skomplikowany, aby dzieci nie zrozumiały treści, a wręcz dopasowany do niej. Brzmi chwilami poetycko, co może zmienia formę, ale jednocześnie bardzo uwrażliwia na omawiany temat.
Dzieci postrzegają świat inaczej, są delikatne i wyjątkowo odczuwają pewne bodźce. Często zapominamy o swoim dzieciństwie i wkraczając w pośpieszny bieg codzienności, zapominamy, że warto zająć się czymś w zupełnie inny sposób, właśnie bardziej subtelny, dokładny i analityczny. Rozmowa, mnóstwo stawianych pytań i wątpliwości, które ogarniają małego człowieka, czującego, zwłaszcza przed pierwszą spowiedzią obawę, czy podoła temu zadaniu. To wszystko jest niczym delikatny kwiat, który łatwo zniszczyć, niewłaściwymi przykładami, słowami i uproszczeniami, które podsuwa współczesny świat; Nie kradnij? - Przecież wszyscy tak robią, to się nazywa "być sprytnym"! Nie oszukuj? - Trzeba sobie radzić i być kreatywnym, a zmyślone historie i udawane zdjęcia dają więcej polubień i popularność!...itd...
Przystąpienie do pierwszej Komunii Świętej wiąże się z obowiązkami, jakie dotąd dziecko widywało jedynie w wykonaniu dorosłych osób. Czuje więc, że wkracza w pewną tajemnicę i coś, czego jako maluch nie mogło doświadczać. Pomoc nadchodzi na katechezach, spotkaniach z dziećmi, które rok wcześniej przystępowały do sakramentu i oczywiście powinna nadejść ze strony rodziców.
Dlatego Boże drogowskazy są dobrą okazją, aby przejść wspólnie przez to, co niezwykle istotne i wymaga zrozumienia. Istnieje wiele książek przygotowujących nas - rodziców do rozmów i odpowiedzi na pytanie stawiane przez dzieci podczas przygotowania do Pierwszej Komunii, warto korzystać z nich, aby czegoś nie przeoczyć, a przede wszystkim przekazać to w formie przystępnej i zrozumiałej dla nich.
Najważniejsze, aby nie zniszczyć tego, co piękne, wrażliwe i czyste we wspaniałej duszy najmłodszych, bo współczesny świat niestety wystarczająco temu nie sprzyja...
[...] Każdy z rozdziałów to omówienie jednego z przykazań. Jedne będą łatwiejsze, inne wywołają falę pytań. Jest też miejsce na szczegółowy rachunek sumienia, który przysparza dzieciom mnóstwo wątpliwości. Pytania zgrupowane w kategorie przykazań są przygotowane z myślą o małych chłopcach. Książeczka jest więc idealnym prezentem na Pierwszą Komunię, a piękne duże ilustracje, miejsce na dedykację i bezpośredni sposób zwracania się do małego czytelnika sprawia, że podarunek staje się bardziej osobisty i pamiątkowy.

Iwona Daniel

DODAJ OPINIE

OPINIE KLIENTÓW

Opinie o produkcie (0)

Przypomnimy Ci, kiedy produkt będzie dostępny.

 • Granice
 • Centrum Duchowosci Benedyktynskiej
 • Opoka
 • Wiara
 • Logo Marianum Travel
 • SPM logo
 • BiblioNetka
 • Idziemy
 • Kaplani
 • Vox Fm
 • Radio Niepokalanów
 • Radio polskie
 • Papierowe Mysli
 • Ewangelizuj.pl
 • droga.com.pl
 • logo kulturaonline
 • Sacroexpo
Boże drogowskazy [dla chłopców]

br. Tadeusz Ruciński

OPIS

Oto książeczka-klucz. W prostych słowach jej Autor opowiada o Dekalogu, dziesięciu Bożych przykazaniach, i "przykazaniu najpierwszym", jak kochać Pana Boga i bliźniego, który czasem jest tak nieznośnie blisko. W krótkich tekstach o każdym z tych "drogowskazów" mały i duży czytelnik znajdzie swój klucz do tego, jak godzić się z Panem Bogiem, z kimś bliskim, co zalazł za skórę, ale i samym sobą. Bo przykazania te - jak pisze brat Tadeusz Ruciński - "uczą każdego, jak do domu Ojca trafić, jak mieć przyjaciół tysiąc i jak mieć do świata całego wyciągnięte dobre, łagodne, przyjacielskie ręce". SPIS TREŚCI

1. Dekalog – dziesięć Bożych przykazań
2. Rachunek sumienia według Dekalogu
3. Prawo miłości Boga i bliźniego

FRAGMENT KSIĄŻKI
Zagadka na dobry początek,
czyli zamiast wstępu 
 
Wiesz, Mały, mam dziś dla Ciebie zagadkę. Posłuchaj:
 
Piorunem je pisał Pan Bóg na kamieniu,
a są jak podane ręce Przyjaciela,
jak dobre Ojca rady, co chce po imieniu
zło i dobro nazwać i pomóc je rozdzielać
po to, by w końcu kochania nauczyć
– jak tabliczki mnożenia, jak wiersza mądrego –
by Boga nie zasmucić, nie skrzywdzić bliźniego...
 
Czy wiesz, co to jest? Tak! To PRZYKAZANIA – te dziesięć dobrych drogowskazów, co uczą każdego, jak do Domu Ojca trafić, jak mieć przyjaciół tysiąc, a może i więcej; jak mieć do świata całego wyciągnięte DOBRE, ŁAGODNE, PRZYJACIELSKIE ręce.
 
Bóg sam je napisał i dał Mojżeszowi, a on na tablicach je przyniósł, by przy ich pomocy ludzi z ludźmi pogodzić, a człowieka z Bogiem, by człowiek człowiekowi bliźnim był, nie wrogiem. Znali te przykazania nasi pradziadkowie, zna­li je czarni mieszkańcy Afryki, Grecy, Eskimosi i ty też znasz je na pamięć, choć ja chciałbym, byś ich mądrość mógł na sercu jak klucz do nieba nosić.
Wiem, że pytasz:
„Dlaczego tak mądre są te przykazania?”
Odpowiem Ci pytaniem na pytanie:
– Gdy wzruszy Cię nóżka biedronki tak krucha; gdy w śpiew słowika się nagle zasłuchasz; gdy się zdumiewasz skrzydłami motyla; gdy nad budowlą mrówek w lesie się pochylasz; gdy film o delfinach oglądasz zachwycony... Czy nie pytasz po cichu wciąż wszystkim zdumiony: Kto po­myślał tak mądrze kwiaty, ryby, ptaki? Kto miał tyle pomy­słów? Kto jest mądry taki?
Jeśli więc mądre są delfin, pszczoła i słoń, co się trąbą kłania, to czy nie stokroć mądrzejsze są Boże przykazania? Bóg je pomyślał dla ludzi, by ich serca do innych serc zna­lazły drogi, by bały się grzechu tak, jak katastrofy. A gdy się spotkają, by się nie krzywdziły, lecz były dla siebie jak dzieci jednego Ojca, wędrujące razem w zgodzie do jed­nego Domu w niebie. Dlatego o tych DROGOWSKAZACH będę Ci opowiadał, jak starszy brat swojemu bratu, idąc z nim za rękę.
Sklep internetowy Shoper.pl